# First Name Last Name NOC
1 Javier Gomez Noya ESP
2 Mario Mola ESP
3 Alistair Brownlee GBR
4 Vincent Luis FRA
5 Richard Murray RSA
6 Fernando Alarza ESP
7 Joao Pereira POR
8 Crisanto Grajales MEX
9 Ryan Bailie AUS
10 Pierre Le Corre FRA
11 Dmitry Polyanskiy RUS
12 Henri Schoeman RSA
14 Richard Varga SVK
15 Joao Silva POR
16 Dorian Coninx FRA
17 Jarrod Shoemaker USA
18 Alessandro Fabian ITA
19 Jacob Birtwhistle AUS
20 Irving Perez MEX
21 Aaron Royle AUS
22 Igor Polyanskiy RUS
23 Adam Bowden GBR
24 Joe Maloy USA
25 David Hauss FRA
26 Ryan Sissons NZL
27 Justus Nieschlag GER
28 Kevin McDowell USA
29 Steffen Justus GER
30 Davide Uccellari ITA
31 Gregor Buchholz GER
32 Ben Kanute USA
33 Gonzalo Raul Tellechea ARG
34 Wian Sullwald RSA
35 Gregory Billington USA
36 Hunter Kemper USA
37 Thomas Bishop GBR
38 Luciano Taccone ARG
39 Bryan Keane IRL
40 Reinaldo Colucci BRA
41 Mark Buckingham GBR
42 Leonardo Chacon CRC
43 Miguel Arraiolos POR
44 Diogo Sclebin BRA
45 Yuichi Hosoda JPN
46 Francesc Godoy Contreras ESP
47 Andrew Yorke CAN
48 Tyler Mislawchuk CAN
49 Jelle Geens BEL
50 Felipe Barraza CHI
51 Jason Wilson BAR
52 Rodrigo Gonzalez MEX
53 Ryan Fisher AUS
55 David Castro Fajardo ESP
56 Cesar Saracho MEX
57 Alois Knabl AUT
58 Premysl Svarc CZE
59 Hirokatsu Tayama JPN
60 Jonas Schomburg ITU
61 Courtney Atkinson AUS
62 Luca Facchinetti ITA
63 Juan Jose Andrade Figueroa ECU
64 Aaron Harris GBR
65 Kyle Jones CAN
66 Thomas Springer AUT
67 Danilo Pimentel BRA
68 Wesley Matos BRA
69 Manoel Messias BRA
70 Bruno Matheus BRA
71 Gerardo Vergara GUA
72 Mauro Cavanha Conceicao BRA
73 Christophe De Keyser BEL
74 Jose Gomez De La Torre Prato PER
75 Renze Postma ARU
76 Paulo Roberto Maciel BRA
77 Tommy Zaferes USA
Program notes:

Distances: 1500 m (1 lap); 41.600 km (8 laps); 10 km (4 laps). Water Temperature 22.9ºC Air temperature 32.1ºC. Non wetsuit swim. Technical Delegates Juliet Fahey/NZL, Enrique Quesada/ESP. Race referee Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury Enrique Quesada/ESP, Shin Otsuka/JPN, Carlos Froez/BRA.