Results: 2014 Pegasus OTU Sprint Triathlon Oceania Cup | Semifinal 1 Elite Men
Pegasus, Christchurch, New Zealand • 09 Feb, 2014
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Mike Phillips 1991 NZL 9 00:26:57 00:03:49 00:00:31 00:14:13 00:00:29 00:07:56
2 Ron Darmon 1992 ISR 7 00:27:03 00:03:57 00:00:26 00:14:36 00:00:28 00:07:37
3 Martin Van Barneveld 1985 NZL 3 00:27:03 00:03:57 00:00:30 00:14:34 00:00:29 00:07:35
4 Jesse Featonby 1987 AUS 2 00:27:04 00:03:54 00:00:26 00:14:43 00:00:27 00:07:36
5 Kenji Nener 1993 AUS 4 00:27:04 00:03:49 00:00:31 00:14:42 00:00:29 00:07:36
6 Sam Ward 1994 NZL 17 00:27:06 00:03:50 00:00:32 00:14:39 00:00:30 00:07:37
7 Tayler Reid 1996 NZL 18 00:27:13 00:03:49 00:00:31 00:14:40 00:00:28 00:07:46
8 Cameron Goldsmid 1987 NZL 12 00:27:21 00:03:50 00:00:28 00:14:40 00:00:28 00:07:57
9 Ryan Sissons 1988 NZL 1 00:27:21 00:03:56 00:00:27 00:14:36 00:00:25 00:07:59
10 Thomas André 1990 FRA 11 00:27:21 00:03:58 00:00:30 00:14:34 00:00:29 00:07:52
11 Tom Davison 1990 NZL 10 00:27:22 00:03:49 00:00:30 00:14:14 00:00:27 00:08:24
12 James Chronis 1992 GRE 5 00:27:23 00:03:55 00:00:26 00:14:39 00:00:26 00:07:59
13 Dylan Evans 1992 AUS 8 00:27:26 00:03:51 00:00:41 00:14:29 00:00:37 00:07:50
14 Marco Akershoek 1993 NED 22 00:27:38 00:03:44 00:00:35 00:14:42 00:00:33 00:08:05
15 Sam Osborne 1991 NZL 15 00:27:45 00:03:56 00:00:29 00:14:53 00:00:27 00:08:02
16 Kieran Mcpherson 1992 NZL 19 00:27:51 00:04:09 00:00:31 00:14:39 00:00:29 00:08:06
17 Jumpei Furuya 1991 JPN 6 00:28:35 00:03:54 00:00:23 00:15:47 00:00:36 00:07:57
18 Chris Wigell 1989 AUS 23 00:28:36 00:04:13 00:00:30 00:15:38 00:00:30 00:07:48
19 Shen-Yen Hsieh 1985 TPE 14 00:28:59 00:03:54 00:00:35 00:15:15 00:00:34 00:08:42
20 Nathan Schuurman 1996 NZL 27 00:30:17 00:04:08 00:00:29 00:16:22 00:00:29 00:08:51
21 Robert Skillman 1984 AUS 25 00:30:56 00:03:53 00:00:33 00:16:50 00:00:34 00:09:09
DNF Nick Rennie 1990 NZL 24 00:00:00 00:04:07 00:00:24 00:28:07 00:00:00 00:00:00
DNF Ben Moore NZL 26 00:00:00 00:03:54 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: 300 m, 10 Km, 2.5 Km. Top 14 qualified for the final by positions. 15th and 16th qualifed for the final by times