Results: 2015 Antalya ETU Triathlon European Cup | Elite Men
Antalya, Turkey • 03 May, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Mark Buckingham 1985 GBR 7 01:44:20 00:18:44 00:00:21 00:54:35 00:00:21 00:30:15
2 Adam Bowden 1982 GBR 1 01:44:41 00:18:40 00:00:23 00:54:40 00:00:23 00:30:35
3 Grant Sheldon 1994 GBR 10 01:44:56 00:18:35 00:00:21 00:54:35 00:00:21 00:31:00
4 Maximilian Schwetz 1991 GER 11 01:45:20 00:18:33 00:00:22 00:54:32 00:00:22 00:31:31
5 Andrey Bryukhankov 1991 RUS 8 01:45:33 00:18:26 00:00:23 00:54:39 00:00:23 00:31:39
6 Vladimir Turbayevskiy 1983 RUS 4 01:45:44 00:18:34 00:00:22 00:54:35 00:00:22 00:31:51
7 Ilya Prasolov 1994 RUS 28 01:45:49 00:18:29 00:00:22 00:54:37 00:00:22 00:31:57
8 David Bishop 1991 GBR 24 01:45:57 00:18:44 00:00:22 00:54:38 00:00:22 00:31:49
9 Vyacheslav Vasiliev 1991 RUS 31 01:46:02 00:18:46 00:00:21 00:54:42 00:00:21 00:31:49
10 Ognjen Stojanovic 1990 SRB 19 01:46:06 00:18:48 00:00:22 00:54:37 00:00:22 00:31:52
11 Ivan Kalashnikov 1990 RUS 22 01:46:19 00:18:42 00:00:24 00:54:41 00:00:24 00:32:06
12 Thomas Bishop 1991 GBR 2 01:46:26 00:18:27 00:00:24 00:54:31 00:00:24 00:32:38
13 Dylan Magnien 1995 FRA 49 01:46:28 00:18:46 00:00:22 00:54:37 00:00:22 00:32:19
14 Lasse Lührs 1996 GER 42 01:46:36 00:18:47 00:00:22 00:54:36 00:00:22 00:32:28
15 Denis Vasiliev 1989 RUS 12 01:46:51 00:18:45 00:00:25 00:54:33 00:00:25 00:32:39
16 Oleksiy Syutkin 1985 UKR 14 01:47:18 00:18:46 00:00:24 00:54:35 00:00:24 00:33:07
17 Gordon Benson 1994 GBR 9 01:47:25 00:18:28 00:00:26 00:54:37 00:00:26 00:33:28
18 Dmitry Esaulav RUS 17 01:47:34 00:18:49 00:00:24 00:54:34 00:00:24 00:33:20
19 Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 29 01:47:55 00:18:48 00:00:23 00:54:33 00:00:23 00:33:46
20 Jonas Breinlinger 1994 GER 21 01:48:02 00:18:25 00:00:23 00:54:55 00:00:23 00:33:57
21 Stefan Konrad 1995 GER 58 01:48:10 00:18:44 00:00:28 00:54:31 00:00:28 00:34:04
22 Valentin Mechsheryakov 1985 KAZ 5 01:48:18 00:18:35 00:00:23 00:54:48 00:00:23 00:34:04
23 Sylvain Fridelance 1995 SUI 63 01:48:27 00:18:32 00:00:25 00:54:33 00:00:25 00:34:23
24 Peter Denteneer 1990 BEL 20 01:48:32 00:18:34 00:00:24 00:54:30 00:00:24 00:34:41
25 Frantisek Linduska 1994 CZE 34 01:48:34 00:18:37 00:00:24 00:54:44 00:00:24 00:34:21
26 Mateusz Rak 1990 POL 18 01:48:51 00:18:28 00:00:24 00:54:56 00:00:24 00:34:40
27 István Király 1994 HUN 41 01:48:57 00:19:12 00:00:22 00:56:52 00:00:22 00:32:07
28 Jeffrey Reijnders 1995 NED 59 01:49:15 00:18:45 00:00:23 00:54:38 00:00:23 00:35:04
29 Lukas Pertl 1995 AUT 16 01:49:22 00:19:17 00:00:21 00:56:51 00:00:21 00:32:32
30 Uli Hagmann 1994 GER 62 01:49:41 00:19:18 00:00:23 00:56:49 00:00:23 00:32:50
31 Florin Salvisberg 1990 SUI 15 01:49:50 00:18:37 00:00:23 00:54:46 00:00:23 00:35:37
32 Lucas Jacolin 1996 FRA 37 01:49:57 00:18:45 00:00:23 00:57:22 00:00:23 00:33:04
33 Jan Stratmann 1995 GER 66 01:50:12 00:19:07 00:00:23 00:57:01 00:00:23 00:33:19
34 Henrik Goesch 1994 FIN 36 01:50:13 00:19:11 00:00:22 00:57:00 00:00:22 00:33:16
35 Pierre Balty 1995 BEL 50 01:50:25 n.a. n.a. n.a. n.a. n.a.
36 Roy Zuaretz 1994 ISR 45 01:50:40 00:18:46 00:00:25 00:54:36 00:00:25 00:36:29
37 Ali Mutlu 1995 TUR 46 01:50:47 00:19:14 00:00:23 00:56:51 00:00:23 00:33:55
38 Panu Lieto 1982 FIN 44 01:50:54 00:18:55 00:00:23 00:57:16 00:00:23 00:33:49
39 Jiri Kalus 1993 CZE 39 01:51:21 00:18:38 00:00:23 00:57:32 00:00:23 00:34:20
40 Philip Wolfe 1988 GBR 30 01:51:51 00:18:49 00:00:24 00:57:21 00:00:24 00:34:51
41 Ruslan Terekhov 1994 RUS 33 01:52:19 00:19:22 00:00:22 00:59:24 00:00:22 00:32:43
42 Alexey Kalistratov 1994 RUS 47 01:52:24 00:19:51 00:00:24 00:58:53 00:00:24 00:32:48
43 Valentin Wernz 1995 GER 27 01:52:33 00:18:36 00:00:22 00:54:29 00:00:22 00:38:46
44 Temirlan Temirov 1996 KAZ 23 01:53:19 00:19:16 00:00:24 00:59:31 00:00:24 00:33:40
45 Martin Demuth 1995 AUT 55 01:54:11 00:18:45 00:00:28 00:57:17 00:00:28 00:37:15
46 Alexander Iatcenko 1989 AZE 25 01:54:32 00:19:27 00:00:23 00:59:20 00:00:23 00:34:50
47 Dmitry Efimov 1997 RUS 65 01:54:34 00:19:50 00:00:24 00:58:58 00:00:24 00:34:54
48 Kutluhan Konuk 1997 TUR 61 01:56:36 00:19:05 00:00:27 00:59:35 00:00:27 00:37:02
49 Meirlan Iskakov 1997 KAZ 54 01:57:04 00:19:20 00:00:25 00:59:28 00:00:25 00:37:22
50 Gültigin Er 1997 TUR 57 01:58:40 00:18:30 00:00:27 00:57:37 00:00:27 00:41:38
DSQ Matthew Sharp 1989 GBR 6 DSQ 00:18:43 00:00:22 00:54:38 00:00:22 00:30:04
DSQ Andrey Moiseenko 1994 RUS 32 DSQ 00:18:41 00:00:22 00:54:42 00:00:22 00:32:22
DNF Yohan Saby 1993 FRA 26 DNF 00:19:08 00:00:23 00:56:59 00:00:23 00:00:00
DNF Yaroslav Potanin 1996 RUS 38 DNF 00:19:11 00:00:25 00:56:57 00:00:25 00:00:00
DNF Olivier Eschler 1987 SUI 40 DNF 00:18:47 00:00:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jonathan Wayaffe 1995 BEL 43 DNF 00:19:28 00:00:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Roman Afanasyev 1998 KAZ 48 LAP 00:19:49 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Arman Kydyrtayev 1998 KAZ 52 LAP 00:20:02 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Maxim Subbotin 1994 RUS 53 LAP 00:20:24 00:00:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Maximilian Sperl 1994 GER 56 LAP 00:19:53 00:00:24 01:33:53 00:00:00 00:00:00
DNF Philipp Grosheny 1989 SUI 60 LAP 00:20:36 00:00:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Erol Can Yaras TUR 64 LAP 00:22:08 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 39.8 km (8 laps); Run 10 km (4 laps).
Water temperature 21ºC
Air temperature 24º C
Not wetsuit swim.
TD Aldo Basola/ITA
RR: Laura Patti/ITA
Competition Jury: Aldo Basola/ITA, Ian Howard/GBR, Nihat Celikkollu