Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Luke Pollard 1991 GBR 20044 01:56:08 00:20:41 00:01:59 00:59:03 00:01:13 00:33:10
2 Thomas Davis 1995 GBR 20032 01:57:32 00:18:41 00:01:57 01:00:25 00:01:14 00:35:13
3 Jordan Skelly 1992 GBR 20039 01:59:28 00:22:18 00:02:04 00:59:51 00:01:19 00:33:55
4 Fraser Rounds 1991 GBR 20043 02:00:51 00:23:46 00:01:55 00:58:57 00:01:20 00:34:52
5 Manuel Sainjon 1993 FRA 20029 02:00:53 00:21:17 00:02:09 01:00:07 00:01:24 00:35:54
6 Antoine Cheval 1993 FRA 20026 02:01:22 00:20:46 00:01:55 01:00:22 00:01:22 00:36:56
7 Massimo Köstl 1995 AUT 20022 02:01:56 00:22:26 00:02:03 00:59:48 00:01:19 00:36:18
8 Jocelyn Mourier 1993 FRA 20027 02:02:05 00:19:16 00:02:02 01:01:38 00:01:15 00:37:52
9 Peter Hogben 1992 GBR 20040 02:02:22 00:23:47 00:01:57 00:59:45 00:01:20 00:35:31
10 Angus Smith 1995 GBR 20031 02:02:40 00:21:21 00:01:56 00:59:44 00:01:21 00:38:16
11 Andrew Woodroffe 1993 GBR 20036 02:02:48 00:22:50 00:02:05 01:00:27 00:01:23 00:36:01
12 Brennan Townshend 1993 GBR 20037 02:03:29 00:25:30 00:02:10 00:59:40 00:01:23 00:34:46
13 Giacomo Trabattoni 1992 SUI 20016 02:03:37 00:21:29 00:02:14 01:00:29 00:01:31 00:37:52
14 Lorenz Ineichen 1991 SUI 20013 02:04:09 00:22:35 00:01:59 00:59:39 00:01:28 00:38:27
15 Ivan Minini 1992 SUI 20014 02:04:38 00:22:16 00:02:14 01:01:03 00:01:30 00:37:33
16 Christian Tschudi 1991 SUI 20017 02:04:41 00:20:43 00:02:09 01:01:38 00:01:20 00:38:49
17 Tautvydas Kopustas 1995 LTU 20049 02:05:41 00:22:12 00:02:06 01:02:06 00:01:27 00:37:49
18 Oliver Kreindl 1992 AUT 20023 02:05:42 00:24:27 00:02:05 01:01:41 00:01:30 00:35:57
19 Daniel Franks 1993 GBR 20035 02:06:07 00:22:09 00:01:46 01:04:21 00:01:15 00:36:35
20 Daniel Thorby 1994 GBR 20034 02:06:29 00:22:37 00:02:03 01:00:04 00:01:52 00:39:51
21 Samuel Brand 1991 GBR 20046 02:06:35 00:25:33 00:01:51 01:01:30 00:01:21 00:36:18
22 Gerald Steindl 1991 AUT 20024 02:07:32 00:25:48 00:02:09 01:01:01 00:01:29 00:37:04
23 Zachary Pywell 1994 GBR 20033 02:07:50 00:23:51 00:02:19 01:00:45 00:01:37 00:39:17
24 Gaëtan Malfeyt 1993 BEL 20025 02:07:59 00:23:15 00:02:22 01:01:42 00:01:50 00:38:49
25 Sven Altermatt 1993 SUI 20011 02:07:59 00:26:02 00:02:01 00:59:53 00:01:21 00:38:41
26 Alfred Chapman 1992 GBR 20038 02:10:13 00:22:58 00:02:19 01:05:22 00:01:32 00:38:00
27 Matteo Rinaldi 1995 ITA 20048 02:11:50 00:22:53 00:02:08 01:03:44 00:01:33 00:41:30
28 Bojan Karanovic 1993 SRB 20050 02:11:53 00:21:25 00:02:18 01:09:31 00:01:30 00:37:08
29 Clement Naullet FRA 20030 02:12:33 00:23:46 00:02:37 01:03:57 00:01:40 00:40:31
30 Eliot Taylor 1991 GBR 20045 02:12:41 00:26:34 00:02:09 01:04:37 00:01:21 00:37:58
31 Damien Pirotais 1993 FRA 20028 02:14:43 00:25:34 00:02:07 01:02:34 00:01:27 00:43:00
32 Enrico Widmer 1992 SUI 20018 02:15:33 00:26:36 00:02:46 01:04:32 00:01:36 00:40:02
33 Pascal Gaar 1991 AUT 20020 02:18:23 00:26:07 00:02:26 01:06:10 00:01:50 00:41:48
34 Robin Wickersheim 1995 GER 20047 02:21:23 00:22:13 00:02:46 01:08:13 00:01:31 00:46:39
35 Manuel Fellner 1992 AUT 20019 02:21:26 00:23:46 00:02:23 01:08:30 00:01:46 00:44:58
36 Matthew Hammond 1992 GBR 20041 02:23:48 00:26:17 00:02:31 01:09:06 00:01:22 00:44:30
37 Daniel Kohlhofer 1992 AUT 20021 02:40:53 00:28:39 00:03:23 01:15:40 00:02:03 00:51:06
DNF Yann Santini 1991 SUI 20015 DNF 00:23:36 00:02:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Pierre Eisenhut 1992 SUI 20012 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ben Cockburn 1992 GBR 20042 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m (1 loop); Bike 40.8 km (2 laps) Run 10 km (3 laps)
Water temperature 21º C. Air temperature 19º C. Wetsuit swim.
Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP, Pascal Godel/FRA
Race Referee: Sarah Taylor/GBR
Competition Jury: Esther Sanchez/ESP, Eugene Kraus/LUX, Oliver Imfeld/SUI