Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Bruno Pasqualini 1973 ITA 20822 01:59:56 00:22:42 00:02:08 00:58:45 00:01:26 00:34:55
2 Xavier Tupet 1975 FRA 20778 02:00:09 00:21:25 00:01:59 00:59:23 00:01:21 00:35:59
3 Bruno Invernizzi 1971 SUI 20759 02:00:42 00:22:12 00:02:19 00:59:24 00:01:30 00:35:15
4 Mitja Mori 1974 SLO 20821 02:01:50 00:21:09 00:02:11 00:59:28 00:01:25 00:37:36
5 Martin Jessup 1971 GBR 20796 02:04:19 00:23:56 00:01:55 00:59:52 00:01:19 00:37:16
6 Philip Kruse 1973 GBR 20786 02:04:30 00:23:54 00:02:03 01:01:34 00:01:20 00:35:37
7 Samuel Webster 1974 GBR 20783 02:04:47 00:22:21 00:02:29 01:00:35 00:01:28 00:37:53
8 Paul James 1973 GBR 20788 02:05:17 00:22:19 00:02:07 00:59:31 00:01:33 00:39:46
9 David Murray 1969 GBR 20792 02:05:38 00:21:04 00:02:17 01:01:09 00:01:43 00:39:23
10 Patrice Hiriberry 1974 FRA 20780 02:05:59 00:22:45 00:01:53 01:00:50 00:01:36 00:38:53
11 Remco Hitzert 1975 SUI 20758 02:06:01 00:21:01 00:02:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00
12 Sven Kolly 1975 SUI 20761 02:06:03 00:24:49 00:03:17 00:59:24 00:01:46 00:36:45
13 Reto Brändli 1974 SUI 20754 02:06:04 00:23:59 00:02:16 00:59:56 00:01:35 00:38:16
14 Oliver Hart 1971 GBR 20798 02:06:09 00:24:19 00:02:02 01:00:25 00:01:25 00:37:56
15 Simon Shaw 1972 GBR 20791 02:06:33 00:24:32 00:02:23 01:03:15 00:01:22 00:35:00
16 James Richards 1973 GBR 20789 02:07:41 00:24:47 00:02:23 01:02:45 00:01:31 00:36:14
17 Simon Theobald 1974 GBR 20784 02:07:45 00:21:38 00:02:44 01:01:16 00:01:37 00:40:29
18 Fabio Spiteri 1974 MLT 20819 02:08:16 00:24:54 00:02:22 01:01:10 00:01:44 00:38:04
19 Arthur Winter 1972 AUT 20776 02:08:38 00:24:01 00:01:57 00:59:44 00:01:36 00:41:18
20 Paul Fitzpatrick 1973 GBR 20787 02:09:17 00:22:18 00:02:39 01:02:41 00:01:58 00:39:40
21 Neil Giles 1973 GBR 20785 02:10:33 00:24:42 00:02:20 01:02:19 00:01:37 00:39:33
22 Bernard Widmer 1973 SUI 20768 02:11:12 00:24:49 00:02:38 01:00:01 00:01:58 00:41:43
23 Simon Lloyd 1972 GBR 20790 02:11:28 00:22:59 00:02:19 01:02:06 00:01:36 00:42:26
24 David Ibbotson 1972 GBR 20795 02:11:36 00:24:40 00:02:49 01:02:29 00:01:34 00:40:02
25 Pascal Schwaller 1974 SUI 20764 02:12:14 00:27:47 00:02:36 01:01:58 00:01:38 00:38:14
26 Mario Hentzel 1974 GER 20801 02:12:33 00:26:59 00:02:26 01:01:48 00:01:53 00:39:25
27 Alberto De Marco 1975 ITA 20815 02:13:26 00:24:52 00:02:35 01:04:59 00:01:41 00:39:18
28 Steven Gregory 1974 GBR 20781 02:13:33 00:23:29 00:02:17 01:05:22 00:01:41 00:40:42
29 Karl Chandler 1971 GBR 20797 02:13:34 00:24:54 00:02:21 01:02:38 00:01:40 00:42:00
30 Nigel Smith 1974 IRL 20805 02:13:37 00:26:53 00:02:26 01:03:43 00:01:33 00:39:00
31 Alexander Gröbli 1972 SUI 20755 02:13:40 00:26:48 00:02:50 01:01:15 00:02:07 00:40:38
32 Nicholas Mortimer 1971 GBR 20800 02:14:04 00:26:18 00:02:23 01:04:25 00:01:51 00:39:05
33 Markus Altenhofer 1972 AUT 20773 02:14:45 00:25:36 00:02:33 01:02:39 00:01:41 00:42:14
34 Markus Meier 1972 SUI 20762 02:16:25 00:23:59 00:02:39 01:05:51 00:02:00 00:41:54
35 Hugh Gallagher 1975 IRL 20804 02:16:33 00:26:09 00:02:20 01:06:24 00:01:42 00:39:56
36 Samuel Heim 1973 SUI 20756 02:16:40 00:24:39 00:02:41 01:03:36 00:02:10 00:43:33
37 Carl Shawcross 1971 GBR 20799 02:16:59 00:25:20 00:02:30 01:04:29 00:01:51 00:42:48
38 Lawrence Webb 1972 GBR 20793 02:17:56 00:26:56 00:02:32 01:03:50 00:01:49 00:42:48
39 Markus Rathmayr 1973 AUT 20775 02:18:30 00:27:41 00:02:35 01:02:33 00:02:11 00:43:29
40 Mark Bell 1972 GBR 20794 02:18:48 00:25:16 00:02:25 01:04:58 00:01:42 00:44:25
41 Guillermo Luis Tarchini 1972 ITA 20811 02:19:04 00:22:59 00:02:22 01:10:06 00:01:40 00:41:55
42 Bernhard Häusl 1972 AUT 20774 02:19:13 00:26:57 00:02:31 01:05:58 00:01:54 00:41:52
43 Stefan Hitz 1971 SUI 20757 02:19:30 00:27:50 00:02:40 01:05:14 00:01:57 00:41:47
44 Francesco Uberto 1974 ITA 20813 02:20:09 00:26:57 00:02:36 01:06:53 00:01:39 00:42:03
45 Mark Bailey 1974 GBR 20782 02:20:16 00:24:46 00:02:30 01:05:43 00:01:39 00:45:36
46 Padraig Owens 1974 IRL 20807 02:20:47 00:29:31 00:02:23 01:04:50 00:01:44 00:42:18
47 Jorge Luis Taboada Merino 1971 SUI 20766 02:21:54 00:29:43 00:02:38 01:07:10 00:01:44 00:40:36
48 Mario-Luis Penabad 1972 SUI 20763 02:22:17 00:26:52 00:03:39 01:06:25 00:02:10 00:43:11
49 Eric Perrot 1974 FRA 20779 02:23:57 00:24:55 00:02:22 01:08:54 00:01:47 00:45:57
50 Marek Bolardt 1974 SUI 20753 02:25:24 00:27:34 00:03:22 01:05:28 00:02:15 00:46:43
51 Davide Balduzzi 1971 ITA 20812 02:27:01 00:30:31 00:02:36 01:08:11 00:01:55 00:43:46
52 Diego Zegna ITA 20816 02:27:46 00:27:44 00:02:54 01:08:21 00:02:11 00:46:34
53 Michael Stucky 1973 SUI 20765 02:28:45 00:38:18 00:03:01 01:05:56 00:01:46 00:39:42
54 Marc Beauvir 1974 SUI 20752 02:29:16 00:29:21 00:02:58 01:09:00 00:01:54 00:46:00
55 Marco Negro 1973 ITA 20817 02:29:28 00:27:11 00:03:21 01:10:44 00:02:04 00:46:05
56 Gavin Flynn 1972 IRL 20806 02:30:23 00:27:43 00:02:52 01:06:42 00:02:00 00:51:05
57 Noam Pernat 1972 ISR 20809 02:31:12 00:30:21 00:03:21 01:07:57 00:02:02 00:47:29
58 Thomas Weisheimer 1972 SUI 20767 02:35:30 00:34:17 00:03:41 01:09:26 00:01:56 00:46:08
59 Luca De Montis 1972 ITA 20814 02:41:09 00:36:12 00:03:08 01:12:59 00:02:25 00:46:24
60 Guy Toibin 1971 ISR 20808 02:42:05 00:28:07 00:03:14 01:15:38 00:02:28 00:52:36
61 Alessandro Pagella 1973 GER 20803 02:47:30 00:29:20 00:04:25 01:15:57 00:02:55 00:54:51
62 Mario Trovato 1973 ITA 20810 02:50:55 00:35:51 00:04:39 01:17:13 00:02:48 00:50:24
63 Heiko Rey 1972 GER 20802 02:51:30 00:27:56 00:03:33 01:20:35 00:02:23 00:57:01
64 Thierry Jossevel 1974 SUI 20760 02:52:31 00:39:09 00:03:19 01:14:33 00:02:52 00:52:36
65 Niklas Korshag 1974 SWE 20771 02:58:15 00:38:32 00:03:24 01:20:59 00:02:44 00:52:35
DNF Marcus Nilsson 1974 SWE 20770 00:00:00 00:38:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jimmy Olofsson 1975 SWE 20772 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Walter Anselm 1972 AUT 20777 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Janis Ozolins 1972 LAT 20818 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tiago Lobo 1978 POR 20820 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m (1 loop); Bike 40.8 km (2 laps) Run 10 km (3 laps)
Water temperature 21º C. Air temperature 19º C. Wetsuit swim.
Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP, Pascal Godel/FRA
Race Referee: Sarah Taylor/GBR
Competition Jury: Esther Sanchez/ESP, Eugene Kraus/LUX, Oliver Imfeld/SUI