Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Nicola Spirig 1982 SUI 1 02:07:15 00:19:48 00:00:31 01:10:49 00:00:32 00:35:33
2 Annamaria Mazzetti 1988 ITA 2 02:08:14 00:19:34 00:00:31 01:11:03 00:00:33 00:36:31
3 Ainhoa Murua 1978 ESP 7 02:09:16 00:19:46 00:00:32 01:10:51 00:00:35 00:37:31
4 Vendula Frintova 1983 CZE 5 02:09:45 00:19:50 00:00:32 01:13:07 00:00:31 00:35:44
5 Lucy Hall 1992 GBR 9 02:09:59 00:18:48 00:00:32 01:11:48 00:00:35 00:38:14
6 Agnieszka Jerzyk 1988 POL 22 02:10:20 00:20:39 00:00:31 01:12:21 00:00:34 00:36:13
7 Lisa Norden 1984 SWE 30 02:10:26 00:19:42 00:00:31 01:10:54 00:00:37 00:38:40
8 Emmie Charayron 1990 FRA 20 02:10:33 00:20:33 00:00:31 01:12:27 00:00:36 00:36:25
9 Jodie Stimpson 1989 GBR 6 02:10:50 00:19:34 00:00:31 01:12:18 00:00:32 00:37:54
10 Katrien Verstuyft 1982 BEL 11 02:10:56 00:20:23 00:00:34 01:12:36 00:00:30 00:36:52
11 Jessica Learmonth 1988 GBR 37 02:11:00 00:18:50 00:00:34 01:11:45 00:00:39 00:39:11
12 Julia Hauser 1994 AUT 24 02:11:11 00:20:32 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
13 Arina Shulgina 1991 RUS 17 02:11:14 00:20:28 00:00:32 01:12:33 00:00:35 00:37:04
14 Jolanda Annen 1992 SUI 16 02:11:23 00:19:33 00:00:32 01:12:17 00:00:34 00:38:25
15 Margit Vanek 1986 HUN 8 02:11:28 00:18:55 00:00:33 01:11:42 00:00:41 00:39:35
16 Michelle Flipo 1988 FRA 25 02:11:57 00:19:56 00:00:37 01:12:58 00:00:36 00:37:49
17 Emma Bilham 1986 SUI 35 02:12:24 00:20:27 00:00:33 01:12:30 00:00:33 00:38:20
18 Miriam Casillas García 1992 ESP 23 02:12:38 00:20:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
19 Sara Dossena 1984 ITA 36 02:12:49 00:20:44 00:00:35 01:15:07 00:00:40 00:35:40
20 Maria Czesnik 1977 POL 21 02:13:02 00:20:30 00:00:35 01:12:26 00:00:39 00:38:51
21 Zsófia Kovács 1988 HUN 12 02:13:04 00:19:44 00:00:31 01:12:09 00:00:37 00:40:01
22 Valentina Zapatrina 1988 RUS 44 02:13:19 00:19:36 00:00:37 01:13:20 00:00:33 00:39:11
23 India Lee 1988 GBR 39 02:13:24 00:19:52 00:00:36 01:13:06 00:00:33 00:39:15
24 Mariya Shorets 1990 RUS 18 02:13:27 00:20:27 00:00:33 01:12:32 00:00:35 00:39:19
25 Tamara Gomez Garrido 1991 ESP 15 02:14:24 00:19:53 00:00:31 01:13:07 00:00:37 00:40:13
26 Amanda Bohlin 1989 SWE 40 02:14:42 00:20:43 00:00:33 01:12:14 00:00:42 00:40:28
27 Paulina Kotfica 1986 POL 33 02:15:22 00:20:31 00:00:35 01:12:29 00:00:36 00:41:10
28 Kaidi Kivioja 1993 EST 34 02:15:33 00:21:13 00:00:32 01:14:38 00:00:35 00:38:32
29 Lisa Berger 1993 SUI 38 02:15:39 00:20:30 00:00:35 01:12:29 00:00:36 00:41:27
30 Jitka Rudolfova 1986 CZE 42 02:15:59 00:20:36 00:00:33 01:15:17 00:00:35 00:38:56
31 Estelle Perriard 1995 SUI 43 02:17:04 00:20:34 00:00:34 01:12:23 00:00:33 00:42:58
32 Anastasia Abrosimova 1990 RUS 14 02:17:55 00:18:57 00:00:36 01:16:55 00:00:36 00:40:51
33 Pien Keulstra 1993 NED 46 02:27:35 00:21:24 00:00:35 01:16:52 00:00:32 00:48:10
LAP Hrista Stoyneva 1995 BUL 45 LAP 00:21:13 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Vida Medic 1992 SRB 47 LAP 00:22:58 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Antoanela Manac 1995 ROU 48 LAP 00:20:37 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sara Vilic 1992 AUT 3 DNF 00:18:53 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Mateja Simic 1980 SLO 4 DNF 00:20:27 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alexandra Razarenova 1990 RUS 10 DNF 00:19:54 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Line Thams 1990 DEN 26 DNF 00:19:51 00:00:34 01:13:06 00:00:33 00:00:00
DNF Audrey Merle 1995 FRA 27 DNF 00:20:34 00:00:45 01:17:33 00:00:37 00:00:00
DNF Lisa Sieburger 1991 GER 28 DNF 00:20:42 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Petra Kurikova 1991 CZE 29 DNF 00:20:35 00:00:39 01:15:13 00:00:37 00:00:00
DNF Oleksandra Stepanenko 1992 UKR 31 DNF 00:20:32 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Inna Ryzhykh 1985 UKR 32 DNF 00:20:17 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sara Papais 1994 ITA 41 DNF 00:19:41 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m (1 loop); Bike 40.8 km (6 laps) Run 10 km (3 laps)
Water temperature 20.9º C. Air temperature 31.0º C. No wetsuit swim.
Technical Delegate: Pascal Godel/FRA, Esther Sanchez/ESP. Race Referee: Sarah Taylor/GBR.
Competition Jury Esther Sanchez/ESP, Alicia Garcia/ESP, Oliver Imfeld/SUI.