Results: 2015 Pariaman ASTC Sprint Triathlon Asian Cup | Elite Men
Pariaman, WS Sumatra, Indonesia • 28 Nov, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jumpei Furuya 1991 JPN 23 00:54:26 00:09:45 00:00:14 00:27:56 00:00:23 00:16:06
2 Jonathan Zipf 1986 GER 31 00:54:35 00:10:00 00:00:14 00:28:12 00:00:24 00:15:42
3 James Chronis 1992 GRE 30 00:54:41 00:10:00 00:00:13 00:28:12 00:00:25 00:15:48
4 Benjamin Shaw 1991 IRL 27 00:54:50 00:09:58 00:00:15 00:28:12 00:00:25 00:15:59
5 Ji Hwan Kim 1990 KOR 24 00:55:12 00:09:59 00:00:14 00:28:17 00:00:29 00:16:11
6 Min Ho Heo 1990 KOR 22 00:55:14 00:09:59 00:00:23 00:28:06 00:00:29 00:16:15
7 Hui Wai Wong 1995 HKG 25 00:55:29 00:10:03 00:00:13 00:28:29 00:00:32 00:16:30
8 Kohei Shimomura 1985 JPN 28 00:55:42 00:10:05 00:00:13 00:28:11 00:00:28 00:16:43
9 Shogo Ishitsuka 1989 JPN 32 00:55:55 00:10:01 00:00:14 00:28:14 00:00:27 00:16:56
10 Leong Tim Law 1993 HKG 26 00:56:22 00:09:50 00:00:14 00:28:34 00:00:28 00:17:14
11 Hiroaki Kobayashi 1992 JPN 60 00:56:26 00:10:20 00:00:17 00:29:26 00:00:28 00:15:54
12 Sam Lade 1995 AUS 36 00:56:54 00:10:27 00:00:13 00:29:25 00:00:33 00:16:14
13 Takaya Sukizaki 1994 JPN 34 00:57:21 00:10:21 00:00:17 00:29:25 00:00:33 00:16:42
14 Yuki Umeda 1985 JPN 35 00:57:31 00:10:27 00:00:13 00:29:20 00:00:33 00:16:55
15 Oscar Coggins 1999 HKG 37 00:58:06 00:10:06 00:00:21 00:29:37 00:00:29 00:17:30
16 Hyun Min Lee 1989 KOR 62 00:58:16 00:10:00 00:00:16 00:28:16 00:00:33 00:19:10
17 Lawrence Fanous 1985 JOR 29 00:58:23 00:10:19 00:00:16 00:29:24 00:00:30 00:17:52
18 Matthew Goessler 1995 AUS 56 00:58:28 00:10:22 00:00:17 00:29:24 00:00:27 00:17:57
19 Liam Rapley 1993 AUS 38 00:59:20 00:10:21 00:00:17 00:29:24 00:00:29 00:18:48
20 Jauhari Johan 1983 INA 41 00:59:30 00:11:38 00:00:15 00:30:25 00:00:35 00:16:35
21 John Chicano 1991 PHI 44 00:59:57 00:11:30 00:00:17 00:30:25 00:00:32 00:17:11
22 Chih-Feng Lin 1997 TPE 45 01:01:13 00:11:05 00:00:14 00:30:58 00:00:28 00:18:27
23 Jun Hyung Lee 1990 KOR 39 01:01:23 00:10:35 00:00:18 00:31:32 00:00:31 00:18:25
24 Kohei Tsubaki 1991 JPN 21 01:01:29 00:10:19 00:00:13 00:29:25 00:00:31 00:21:00
25 Yang-Min Lu 1997 TPE 51 01:01:46 00:11:34 00:00:18 00:30:28 00:00:31 00:18:54
26 Chulwoong Park 1996 KOR 46 01:01:57 00:10:42 00:00:17 00:31:25 00:00:33 00:18:58
27 Chang Yon Lee 1987 KOR 48 01:02:06 00:10:45 00:00:18 00:31:20 00:00:34 00:19:07
28 Yao Yu Tsai 1993 TPE 42 01:02:26 00:10:35 00:00:15 00:29:15 00:00:35 00:21:43
29 Chung-Hsuan Lu 1998 TPE 57 01:02:41 00:10:40 00:00:17 00:31:22 00:00:30 00:19:49
30 Brady Goodyear 1996 AUS 61 01:02:56 00:10:29 00:00:16 00:31:42 00:00:28 00:19:59
31 Zhi Zhong, Zacharias Low 1997 SGP 49 01:03:09 00:11:06 00:00:16 00:31:00 00:00:29 00:20:16
32 Pei Yen Hsu 1991 TPE 53 01:04:21 00:11:25 00:00:21 00:30:30 00:00:33 00:21:30
33 Muhammad Taufik Bin Munir 1987 INA 43 01:05:28 00:13:07 00:00:16 00:32:02 00:00:33 00:19:28
34 Chong Yoong Thiang 1996 MAS 54 01:05:54 00:11:59 00:00:19 00:33:15 00:00:35 00:19:44
35 Barry Chun Sing Lee 1991 MAS 50 01:06:27 00:12:49 00:00:31 00:32:13 00:00:41 00:20:11
36 Tyler Shane Chong 1998 MAS 55 01:07:01 00:11:29 00:00:20 00:33:45 00:00:34 00:20:52
37 Jia Jie Lim 1987 SGP 47 01:09:59 00:12:59 00:00:18 00:32:17 00:00:48 00:23:35
LAP Cheng Yu Liu 1996 TPE 52 LAP 00:00:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Samuel O'Shea 1998 GIB 59 DNF 00:00:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances : Swim 750m (1 lap); Bike 19.8km (4 lap); Run 5km (2 laps).
Technical Delegate: Ong Si Ying / SIN; Race Referee: Melody Tan / MAS; Competition Jury: Ong Si Ying / SIN, TD; David Hoong / SIN, Mark Sungkar / INA
Athlete # 22 - Min Ho Heo / KOR served a 10 seconds penalty in T1.
Athletes # 47 - Jia Jie Lim / SIN,
# 49 - Low Zhi Zhong, Zacharias / SIN and # 50 - Chun Seng Lee / MAS served a 10 seconds penalty during the run segment.