Results: 2015 Tiszaujvaros ETU Triathlon Junior European Cup | Semifinal 1 Junior Men
Tiszaujvaros, Hungary • 08 Aug, 2015
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Márk Dévay 1996 HUN 4 00:37:21 00:06:05 00:01:04 00:18:18 00:00:35 00:11:21
2 Jean Duchampt 1996 FRA 7 00:37:39 00:06:20 00:01:03 00:18:05 00:00:33 00:11:39
3 Diego Luca Boraschi 1998 ITA 20 00:37:42 00:07:07 00:01:04 00:18:13 00:00:34 00:10:45
4 Temirlan Temirov 1996 KAZ 1 00:37:44 00:06:23 00:01:02 00:18:05 00:00:35 00:11:40
5 Alex Chantler Mayne 1998 GBR 6 00:37:45 00:06:23 00:01:03 00:18:04 00:00:32 00:11:44
6 Csaba Majoros 1998 HUN 29 00:37:48 00:07:09 00:01:04 00:18:11 00:00:33 00:10:53
7 Frederic Funk 1997 GER 28 00:37:50 00:06:57 00:01:10 00:18:17 00:00:33 00:10:55
8 Jakob Sosniok 1998 ITA 26 00:37:57 00:07:07 00:01:02 00:18:13 00:00:31 00:11:05
9 Tadeas Fazekas 1996 SVK 3 00:38:08 00:07:01 00:01:03 00:18:17 00:00:30 00:11:19
10 Yoav Avigdor 1999 ISR 15 00:38:42 00:07:13 00:01:01 00:18:10 00:00:39 00:11:40
11 Milán Balogh 1999 HUN 27 00:39:08 00:06:47 00:01:03 00:18:34 00:00:33 00:12:12
12 Ádám Fülöp 1998 HUN 24 00:39:20 00:06:29 00:01:01 00:18:54 00:00:34 00:12:24
13 Vojtech Sommer 1996 CZE 9 00:39:34 00:06:26 00:01:03 00:18:02 00:00:34 00:13:31
14 Jordan Hull 1997 GBR 10 00:39:53 00:06:23 00:01:07 00:18:51 00:00:35 00:12:58
15 Luka Dumančić 1998 CRO 12 00:40:00 00:06:51 00:01:03 00:18:32 00:00:35 00:13:02
16 Daniel Bækkegård 1996 DEN 2 00:40:06 00:06:18 00:01:07 00:19:42 00:00:37 00:12:23
17 Dénes Sándor 1997 HUN 30 00:40:08 00:07:04 00:01:09 00:18:13 00:00:33 00:13:12
18 Alexander Bründl 1996 AUT 14 00:40:10 00:07:12 00:01:06 00:18:49 00:00:37 00:12:28
19 Felix Hemmerling 1996 LUX 17 00:40:51 00:07:00 00:01:09 00:18:13 00:00:39 00:13:52
20 Danijel Bartol 1999 SLO 16 00:41:30 00:07:11 00:01:06 00:18:52 00:00:36 00:13:47
21 Johannes Sikk 1999 EST 22 00:42:38 00:07:32 00:01:03 00:20:23 00:00:37 00:13:06
22 Luka Grgorinic 1999 CRO 8 00:43:03 00:06:57 00:01:01 00:20:50 00:00:36 00:13:41
23 Balazs Daroczi 1997 ROU 23 00:44:19 00:07:44 00:01:20 00:20:47 00:00:49 00:13:41
24 Joaquin Santa Cruz 1998 CHI 18 00:44:39 00:07:46 00:01:19 00:20:48 00:00:41 00:14:07
25 Zaur Arkaniya 1997 AZE 19 00:46:09 00:06:44 00:01:22 00:21:52 00:00:42 00:15:31
DNF Niel Emerald 1998 ISR 11 DNF 00:06:59 00:01:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Botond Karai 1998 HUN 21 DNF 00:06:22 00:01:02 00:18:59 00:00:34 00:00:00
DNF Kutluhan Konuk 1997 TUR 25 DNF 00:06:55 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 500 m (2 laps) Bike 12 km (2 laps) Run 3.2 km (2 laps). Water Temperature 28.1ºC Air temperature 33.5ºC. Non wetsuit swim. Technical Delegate: Dirk Bogaert/BEL. Race Referee: Dr Bela Varga/HUN. Competition Jury-: Dirk Bogaert/BEL, Tamas Liptak/HUN, Renato Bertrandi/ITA. Top 7 athletes qualified for the final by rank. Athletes ranked 8th and 9th also qualified by times.