Results: 2016 Chengdu ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Chengdu Jintang, China • 16 Apr, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Summer Cook 1991 USA 4 02:00:06 00:20:56 00:01:16 01:02:58 00:00:28 00:34:27
2 Claire Michel 1988 BEL 11 02:00:42 00:22:14 00:01:15 01:01:33 00:00:26 00:35:14
3 Lisa Perterer 1991 AUT 1 02:01:02 00:21:57 00:01:13 01:01:52 00:00:32 00:35:27
4 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 3 02:01:06 00:22:26 00:01:12 01:01:23 00:00:28 00:35:36
5 Julia Hauser 1994 AUT 12 02:01:20 00:22:23 00:01:15 01:01:24 00:00:27 00:35:50
6 Anastasia Abrosimova 1990 RUS 8 02:01:28 00:20:58 00:01:20 01:02:47 00:00:29 00:35:53
7 Miriam Casillas García 1992 ESP 5 02:01:41 00:22:36 00:01:07 01:01:19 00:00:27 00:36:11
8 Valentina Zapatrina 1988 RUS 17 02:01:44 00:20:59 00:01:15 01:02:51 00:00:25 00:36:14
9 Elena Danilova 1991 RUS 14 02:01:48 00:22:03 00:01:12 01:01:47 00:00:30 00:36:15
10 Yi Zhang 1987 CHN 35 02:01:53 00:21:39 00:01:16 01:02:09 00:00:28 00:36:21
11 Vanesa De La Torre 1995 MEX 21 02:02:03 00:21:37 00:01:12 01:02:14 00:00:27 00:36:33
12 Mateja Šimic 1980 SLO 16 02:02:24 00:21:39 00:01:17 01:02:07 00:00:28 00:36:53
13 Lianyuan Wang 1994 CHN 18 02:02:33 00:21:35 00:01:15 01:02:14 00:00:29 00:36:59
14 Laura Dennis 1995 AUS 37 02:02:39 00:22:29 00:01:11 01:01:24 00:00:26 00:37:08
15 Margot Garabedian 1996 FRA 33 02:02:41 00:21:35 00:01:11 01:02:19 00:00:27 00:37:08
16 Romina Biagioli 1989 ARG 23 02:02:45 00:21:41 00:01:14 01:02:08 00:00:31 00:37:11
17 Sara Vilic 1992 AUT 2 02:02:56 00:21:33 00:01:13 01:02:15 00:00:26 00:37:29
18 Romina Palacio Balena 1984 ARG 19 02:03:06 00:22:26 00:01:11 01:01:27 00:00:28 00:37:33
19 Cecilia Perez 1991 MEX 15 02:03:30 00:21:08 00:01:14 01:02:41 00:00:27 00:37:59
20 Ling Yang 1995 CHN 43 02:03:39 00:21:30 00:01:14 01:02:23 00:00:27 00:38:05
21 Anastasia Gorbunova 1994 RUS 36 02:03:42 00:21:00 00:01:17 01:02:49 00:00:28 00:38:08
22 Sandra Dodet 1996 FRA 39 02:03:44 00:21:36 00:01:13 01:02:16 00:00:27 00:38:12
23 Kseniia Levkovska 1989 AZE 41 02:04:10 00:21:28 00:01:20 01:02:15 00:00:29 00:38:37
24 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 29 02:04:24 00:22:32 00:01:12 01:01:18 00:00:28 00:38:54
25 Qing Wu 1998 CHN 47 02:04:45 00:21:25 00:01:16 01:02:25 00:00:27 00:39:12
26 Yuting Huang 1995 CHN 34 02:04:49 00:21:34 00:01:16 01:02:11 00:00:28 00:39:20
27 Gaia Peron 1986 TUR 25 02:04:57 00:21:02 00:01:18 01:02:48 00:00:28 00:39:20
28 Mengying Zhong 1990 CHN 31 02:05:12 00:21:05 00:01:16 01:02:44 00:00:27 00:39:40
29 Tomoko Sonoda 1983 JPN 32 02:05:38 00:21:35 00:01:13 01:02:16 00:00:29 00:40:04
30 Chia-Chia Chang 1995 TPE 42 02:07:58 00:22:26 00:01:13 01:01:26 00:00:26 00:42:27
31 Xiaoting Ma 1992 CHN 38 02:09:27 00:21:06 00:01:18 01:02:42 00:00:30 00:43:51
32 Arina Shulgina 1991 RUS 6 02:09:48 00:22:29 00:01:17 01:06:56 00:00:33 00:38:32
33 Chunyan Xiong 1997 CHN 40 02:10:46 00:21:59 00:01:14 01:07:56 00:00:25 00:39:11
34 Hideko Kikuchi 1986 JPN 26 02:12:43 00:22:30 00:01:15 01:06:58 00:00:37 00:41:22
35 Leslie Amat Alvarez 1992 CUB 30 02:17:34 00:22:24 00:01:16 01:10:05 00:00:31 00:43:17
36 Yu-Yan Huang 1998 TPE 45 02:22:24 00:23:32 00:01:20 01:10:50 00:00:30 00:46:11
37 Hrista Stoyneva 1995 BUL 44 02:27:20 00:24:17 00:01:13 01:10:14 00:00:28 00:51:08
LAP Yi-Hui Liu 1992 TPE 46 LAP 00:24:38 00:01:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Audrey Merle 1995 FRA 7 DNF 00:21:36 00:01:12 01:02:18 00:00:26 00:00:00
DNF Agnieszka Jerzyk 1988 POL 9 DNF 00:22:29 00:01:10 01:01:24 00:00:26 00:00:00
DNF Valentina Carvallo 1985 CHI 10 DNF 00:24:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Leonie Periault 1994 FRA 20 DNF 00:22:28 00:01:11 01:01:22 00:00:26 00:00:00
DNF Adriana Barraza 1993 MEX 22 DNF 00:21:51 00:01:20 01:01:53 00:00:25 00:00:00
DNF Maria Czesnik 1977 POL 24 DNF 00:21:39 00:01:20 01:02:03 00:00:30 00:00:00
DNF Deborah Lynch 1992 NZL 28 DNF 00:22:36 00:01:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate Melody Tan Phaik Tho/MAS. Race Referee: Baoping Wang/CHN Competition Jury: Melody Tan Phaik Tho/MAS; Shin Otsuka/JPN; Jianguo Wang/CHN.Water Temperature: 21.0ºC. Air Temperature 25.0ºC. Wetsuits not allowed.
Distances: Swim 1500 m (1000 + 500); Bike 40.020 km (6 laps); Run 10 km (4 laps)