Results: 2016 Hatsukaichi ASTC Triathlon Asian Championships | Elite Women
Hatsukaichi, Hiroshima, Japan, Japan • 30 Apr, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ai Ueda 1983 JPN 51 02:04:04 00:20:52 00:00:49 01:05:52 00:00:54 00:35:37
2 Yurie Matsuda 1987 JPN 54 02:04:15 00:20:50 00:00:54 01:05:51 00:00:53 00:35:47
3 Yuka Sato 1992 JPN 53 02:04:35 00:20:50 00:00:52 01:05:52 00:00:55 00:36:06
4 Yuko Takahashi 1991 JPN 60 02:04:49 00:20:49 00:00:51 01:05:53 00:00:56 00:36:20
5 Lianyuan Wang 1994 CHN 62 02:05:21 00:20:32 00:01:05 01:05:59 00:00:59 00:36:46
6 Mariko Adachi 1983 JPN 52 02:06:00 00:20:18 00:00:57 01:06:19 00:00:57 00:37:29
7 Aoi Kuramoto 1988 JPN 61 02:07:04 00:20:52 00:00:54 01:05:49 00:00:55 00:38:34
8 Mengying Zhong 1990 CHN 65 02:07:21 00:20:29 00:01:05 01:06:03 00:00:59 00:38:45
9 Yi Zhang 1987 CHN 64 02:09:01 00:20:51 00:01:08 01:09:19 00:01:00 00:36:43
10 Chunyan Xiong 1997 CHN 67 02:09:13 00:20:55 00:01:12 01:09:13 00:00:58 00:36:55
11 Ling Yang 1995 CHN 68 02:10:06 00:20:54 00:01:03 01:09:22 00:01:01 00:37:46
12 Ji Yeon Kim 1990 KOR 57 02:10:11 00:21:46 00:00:57 01:08:34 00:00:57 00:37:57
13 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 63 02:11:03 00:21:50 00:00:53 01:08:35 00:00:58 00:38:47
14 Long Hoi 1984 MAC 55 02:11:48 00:21:35 00:01:02 01:08:41 00:00:57 00:39:33
15 Song-Nan Lee 1994 KOR 70 02:12:33 00:22:05 00:00:58 01:08:14 00:01:00 00:40:16
16 Marion Kim Mangrobang 1991 PHI 56 02:13:22 00:20:57 00:00:59 01:09:23 00:00:59 00:41:04
17 Kim Kilgroe 1989 PHI 59 02:15:24 00:22:06 00:01:06 01:10:36 00:01:09 00:40:27
18 Chia-Chia Chang 1995 TPE 58 02:19:09 00:21:48 00:01:05 01:08:26 00:01:05 00:46:45
19 Irene See Win Chong 1989 MAS 71 02:28:22 00:23:45 00:01:16 01:13:44 00:01:07 00:48:30
20 Myunghwa Chae 1991 KOR 73 02:29:20 00:20:53 00:01:06 01:16:45 00:01:10 00:49:26
LAP Zukhra Vakhitova 1989 UZB 72 LAP 00:29:29 00:01:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Pooja Chaurushi IND 75 LAP 00:23:41 00:01:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kate Rutherford 1973 HKG 69 DNF 00:22:08 00:01:01 01:13:31 00:01:06 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Melody Tan/MAS. Race Referee: David Hoong/SIN. Competition Jury: Melody Tan/MAS; Shin Otsuka/JPN; Ki Woo Kyong/KOR.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 40.8 km (conection + 5 laps) Run 4 km (4 laps)
Water Temperature 15.5ºC. Air Temperature 18ºC. Wetsuit swim. Athlete #67 Xiong/CHN served a 15 seconds penalty during the run segment.