Results: 2016 Snowy Mountains ITU Cross Triathlon World Championships | Elite Men
Lake Crackenback, Snowy Mountains , Australia • 19 Nov, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ruben Ruzafa 1984 ESP 1 02:34:25 00:18:48 00:00:37 01:27:55 00:00:46 00:46:17
2 Josiah Middaugh 1978 USA 12 02:37:43 00:19:41 00:00:42 01:31:42 00:00:47 00:44:50
3 Braden Currie 1986 NZL 14 02:38:14 00:17:44 00:00:39 01:32:33 00:00:50 00:46:27
4 Brice Daubord 1985 FRA 17 02:40:12 00:17:40 00:00:38 01:35:39 00:00:43 00:45:31
5 Ben Allen 1985 AUS 4 02:40:49 00:17:33 00:00:37 01:33:16 00:00:43 00:48:38
6 Rom Akerson 1984 CRC 3 02:43:03 00:18:49 00:00:49 01:32:29 00:00:55 00:49:59
7 Sam Osborne 1991 NZL 2 02:44:40 00:18:16 00:00:27 01:35:00 00:00:44 00:50:11
8 Oliver Shaw 1991 NZL 15 02:44:47 00:19:48 00:00:44 01:35:02 00:00:55 00:48:16
9 Branden Rakita 1981 USA 22 02:47:45 00:18:46 00:01:02 01:37:52 00:00:56 00:49:07
10 Brian Smith 1975 USA 23 02:47:53 00:22:35 00:01:09 01:36:18 00:01:09 00:46:41
11 Brad Matthew Edwards 1993 RSA 37 02:48:22 00:18:50 00:00:41 01:38:55 00:00:55 00:49:00
12 Jens Roth 1988 GER 10 02:48:52 00:17:36 00:01:03 01:37:32 00:00:49 00:51:51
13 Max Neumann 1995 AUS 38 02:48:56 00:18:19 00:00:51 01:41:13 00:00:47 00:47:44
14 Jan Pyott 1981 SUI 8 02:49:18 00:19:46 00:00:28 01:36:56 00:00:40 00:51:26
15 Jan Kubicek 1980 CZE 6 02:51:15 00:20:16 00:00:42 01:38:24 00:00:42 00:51:11
16 Brodie Gardner 1986 AUS 21 02:53:25 00:20:11 00:00:43 01:39:19 00:00:53 00:52:18
17 Mattia De Paoli 1986 ITA 7 02:53:49 00:20:14 00:00:46 01:38:17 00:00:47 00:53:43
18 Dominik Wychera 1993 AUT 34 02:54:04 00:21:16 00:00:47 01:39:39 00:00:50 00:51:31
19 Charl-Stephan Nienaber 1993 RSA 36 02:54:42 00:22:27 00:00:53 01:39:26 00:00:59 00:50:56
20 Tomas Kubek 1991 SVK 9 02:55:04 00:19:39 00:00:40 01:38:15 00:00:53 00:55:36
21 Aidan Nugent 1993 RSA 35 02:57:04 00:19:47 00:00:52 01:43:47 00:00:44 00:51:52
22 Mark Hamersma 1993 NED 33 02:59:04 00:20:23 00:00:46 01:46:00 00:00:57 00:50:56
23 Jérémy Obozil 1992 FRA 25 03:00:27 00:18:45 00:00:49 01:43:56 00:00:42 00:56:12
24 Jeffrey Neethling 1989 RSA 20 03:15:03 00:20:27 00:00:52 01:58:31 00:00:54 00:54:18
25 Barret Fishner 1983 USA 19 03:20:08 00:23:32 00:01:07 01:49:39 00:00:55 01:04:54
DSQ Courtney Atkinson 1979 AUS 24 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Emil Stoynev 1992 BUL 5 DNF 00:18:52 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Will Kelsay 1981 USA 16 DNF 00:23:58 00:00:58 01:41:01 00:00:49 00:00:00
DNF Aiden Dunster 1993 NZL 31 DNF 00:19:43 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Maximilian Saßerath 1993 GER 32 DNF 00:18:50 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Tony Sangster/NZL. Race referee Lyndell Murray/AUS. Competition Jury: Tony Sangster/NZL, Miles Stewart/AUS, Terry Sheldrake/NZL.
Water Temperature 18.7º C. Air Temperature 23.1º C. Wetsuit swim.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 32.8 km (2 laps); Run 10 km (3 laps).
Athletes #3 Akerson/CRC, #6 Kubicek/CZE, #9 Kubek/SVK, #14 Currie/NZL, #35 Nugent/RSA, #36 Nienaber/RSA and #38 Neumann/AUS served a 15 seconds time penalty during the run segment. Athlete #12 Middaugh/USA served a 30 seconds time penalty during the run segment.