Results: 2016 Snowy Mountains ITU Cross Triathlon World Championships | 30-34 Male AG
Lake Crackenback, Snowy Mountains , Australia • 19 Nov, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 George Tamblyn 1982 AUS 56 02:38:53 00:22:08 00:01:07 01:25:10 00:00:47 00:49:41
2 Jacob Storey 1982 AUS 52 02:39:52 00:23:21 00:01:02 01:24:33 00:01:02 00:49:54
3 Jason Reed 1983 RSA 63 02:46:10 00:24:00 00:01:14 01:24:30 00:01:05 00:55:21
4 Mark Williams 1985 NZL 61 02:47:33 00:23:46 00:00:41 01:29:26 00:00:45 00:52:55
5 Joshua Roy 1985 AUS 51 02:49:47 00:23:40 00:01:04 01:28:28 00:01:08 00:55:27
6 Christopher Sullivan 1982 AUS 54 02:50:20 00:23:35 00:01:36 01:32:39 00:01:27 00:51:03
7 Guy Jones 1982 AUS 44 02:51:29 00:20:29 00:00:59 01:29:33 00:01:05 00:59:23
8 Max Mcgovern 1985 AUS 47 02:52:05 00:21:52 00:01:12 01:31:36 00:00:47 00:56:38
9 Michael Macdonald 1984 AUS 46 02:52:38 00:22:55 00:00:52 01:28:54 00:01:02 00:58:55
10 Rodney Bell 1986 AUS 37 02:57:07 00:25:13 00:01:38 01:31:41 00:01:01 00:57:34
11 Mathias Kienholz 1982 SUI 65 02:58:04 00:24:07 00:02:50 01:32:50 00:01:28 00:56:49
12 Andrew Noordhoff 1985 AUS 49 02:59:20 00:21:50 00:01:17 01:33:38 00:01:30 01:01:05
13 Raea Khan 1984 AUS 45 02:59:20 00:18:48 00:00:56 01:38:28 00:00:49 01:00:19
14 Stuart Pollard 1986 AUS 50 02:59:53 00:25:20 00:01:19 01:34:56 00:01:16 00:57:02
15 Josh Dew 1985 AUS 39 03:03:38 00:19:34 00:00:53 01:36:17 00:01:14 01:05:40
16 Chris Moore 1985 AUS 48 03:04:48 00:22:00 00:01:37 01:39:16 00:01:14 01:00:41
17 Thomas Dörfer 1982 GER 59 03:05:58 00:23:35 00:01:00 01:36:45 00:01:06 01:03:32
18 Antonie Botha 1985 RSA 62 03:07:44 00:24:29 00:00:57 01:35:36 00:01:02 01:05:40
19 Jason Hatzimihail 1984 AUS 43 03:09:33 00:29:59 00:02:13 01:37:17 00:01:30 00:58:34
20 Geoff Suess 1982 AUS 53 03:09:35 00:28:13 00:01:45 01:33:44 00:01:25 01:04:28
21 Michael Blandy 1982 NZL 60 03:10:13 00:23:01 00:01:18 01:33:09 00:01:22 01:11:23
22 James Costello 1983 AUS 38 03:15:58 00:25:08 00:02:08 01:48:40 00:01:08 00:58:54
23 Frans Sebastiaan Stander 1986 RSA 64 03:16:41 00:28:10 00:01:05 01:38:26 00:01:03 01:07:57
24 Stewart Downs 1984 AUS 41 03:23:07 00:27:40 00:02:24 01:49:34 00:01:22 01:02:07
25 David Musson 1982 GBR 58 03:37:49 00:26:19 00:01:22 01:56:26 00:01:11 01:12:31
26 Mark Haselden 1982 GBR 57 03:39:23 00:25:59 00:03:04 01:59:57 00:02:05 01:08:18
27 Brett Everett 1983 AUS 42 03:41:42 00:26:38 00:02:19 01:51:20 00:01:41 01:19:44
28 Michael Sullivan 1982 AUS 55 04:01:32 00:27:27 00:03:03 02:08:10 00:02:40 01:20:12
Program notes:

Technical Delegate: Tony Sangster/NZL. Race referee Lyndell Murray/AUS. Competition Jury: Tony Sangster/NZL, Miles Stewart/AUS, Terry Sheldrake/NZL.
Water Temperature 18.5º C. Air Temperature 12.8º C. Wetsuit swim.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 30 km (2 laps); Run 10 km (3 laps).