Results: 2016 Snowy Mountains ITU Cross Triathlon World Championships | 40-44 Male AG
Lake Crackenback, Snowy Mountains , Australia • 19 Nov, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Shane Vincent 1974 NZL 156 02:39:00 00:21:00 00:01:26 01:24:21 00:00:49 00:51:24
2 Sam Hume 1975 AUS 116 02:40:49 00:18:18 00:01:16 01:29:34 00:01:02 00:50:39
3 Stephane Vander Bruggen 1976 BEL 136 02:42:22 00:19:15 00:00:38 01:27:27 00:00:55 00:54:07
4 Bradley White 1973 AUS 134 02:42:43 00:19:52 00:00:50 01:27:42 00:00:54 00:53:25
5 Mack Clarkson 1974 AUS 112 02:45:04 00:21:41 00:01:04 01:27:54 00:01:13 00:53:12
6 Russell Kennedy 1973 AUS 119 02:46:59 00:19:56 00:00:59 01:30:24 00:01:03 00:54:37
7 Clint Van Beveren 1974 AUS 132 02:50:39 00:21:07 00:01:48 01:31:39 00:01:00 00:55:05
8 James Knowler 1975 AUS 122 02:55:59 00:23:13 00:01:10 01:29:31 00:00:56 01:01:09
9 Stephen Hurdley 1972 NZL 154 02:57:18 00:21:45 00:01:18 01:33:14 00:01:17 00:59:44
10 Simon Nendick 1973 AUS 127 02:58:52 00:25:08 00:01:29 01:31:54 00:01:08 00:59:13
11 Howard Dawson 1976 GBR 140 02:58:53 00:25:03 00:01:13 01:37:19 00:01:15 00:54:03
12 Bart Hollemans 1972 NED 151 03:00:07 00:27:35 00:00:59 01:28:19 00:01:04 01:02:10
13 Scott Longden 1976 AUS 123 03:02:46 00:26:44 00:01:20 01:30:29 00:01:08 01:03:05
14 Nathan Stewart 1974 CAN 139 03:03:12 00:24:01 00:01:31 01:31:24 00:01:37 01:04:39
15 Matthew Klibbe 1976 AUS 121 03:04:54 00:27:50 00:01:24 01:36:52 00:01:10 00:57:38
16 Charles Fortier 1973 CAN 138 03:07:10 00:29:41 00:01:26 01:33:42 00:01:18 01:01:03
17 Alan Burton 1976 IRL 144 03:07:17 00:23:57 00:01:22 01:38:53 00:01:44 01:01:21
18 David Birley 1974 NZL 152 03:07:43 00:26:32 00:01:27 01:35:06 00:01:51 01:02:47
19 Mark Craig 1972 NZL 153 03:07:53 00:23:09 00:01:19 01:39:37 00:01:37 01:02:11
20 Manuel Pinna 1974 ITA 149 03:08:03 00:23:57 00:01:34 01:35:48 00:01:00 01:05:44
21 Nick Baker 1973 AUS 110 03:08:05 00:28:33 00:01:43 01:36:49 00:01:11 00:59:49
22 Shane Yeates 1972 NZL 157 03:08:39 00:24:11 00:01:52 01:33:13 00:01:47 01:07:36
23 Michael Taylor 1972 AUS 130 03:08:40 00:24:59 00:02:43 01:44:14 00:02:07 00:54:37
24 Simon Direen 1973 AUS 114 03:09:06 00:27:05 00:02:05 01:38:30 00:01:01 01:00:25
25 Paul Smith 1974 AUS 135 03:09:17 00:25:54 00:01:14 01:36:45 00:01:23 01:04:01
26 Jonathan Linyard 1972 NZL 155 03:09:23 00:22:33 00:01:09 01:41:47 00:01:01 01:02:53
27 Michael Osborne 1973 AUS 129 03:11:23 00:22:54 00:01:44 01:40:56 00:01:32 01:04:17
28 Daniel Voltz 1972 AUS 133 03:13:18 00:28:32 00:01:59 01:42:52 00:01:29 00:58:26
29 Jack Kesby 1975 AUS 120 03:14:11 00:25:23 00:01:34 01:37:08 00:01:20 01:08:46
30 Nicholas Currie 1972 AUS 113 03:15:51 00:23:45 00:01:37 01:38:41 00:01:35 01:10:13
31 Mark Schmid 1975 SUI 158 03:16:03 00:26:37 00:02:01 01:35:59 00:01:34 01:09:52
32 Dave Bloor 1972 AUS 111 03:16:27 00:21:34 00:01:59 01:42:37 00:01:22 01:08:55
33 Chris Moore 1975 AUS 126 03:16:58 00:26:58 00:02:50 01:45:28 00:01:27 01:00:15
34 Vladimir Ladu 1975 ITA 147 03:18:47 00:34:57 00:01:50 01:41:06 00:02:29 00:58:25
35 Massimiano Deidda 1973 ITA 146 03:18:47 00:27:44 00:01:39 01:38:54 00:01:23 01:09:07
36 Massimo Marras 1973 ITA 148 03:21:03 00:27:37 00:01:37 01:42:52 00:01:48 01:07:09
37 Yasuhiro Kojima 1975 JPN 150 03:23:37 00:29:39 00:01:51 01:47:30 00:01:31 01:03:06
38 Jason Theaker 1972 AUS 131 03:23:49 00:24:55 00:01:52 01:41:28 00:02:08 01:13:26
39 Simon Tipple 1975 GBR 142 03:26:59 00:26:43 00:02:52 01:46:56 00:02:03 01:08:25
40 Steve Nichols 1976 AUS 128 03:29:55 00:25:52 00:01:57 01:37:54 00:01:28 01:22:44
41 James Moon 1973 HKG 143 03:32:50 00:29:05 00:02:47 01:51:20 00:02:00 01:07:38
42 Patrick Eastgate 1975 AUS 115 03:40:35 00:25:17 00:02:41 01:56:07 00:02:00 01:14:30
43 Christian Cossu 1972 ITA 145 03:42:54 00:34:55 00:01:54 01:52:40 00:01:25 01:12:00
44 Reynier Louw 1972 AUS 124 03:49:05 00:29:36 00:02:14 01:55:01 00:01:48 01:20:26
45 Bernie Humphreys 1972 AUS 117 04:02:19 00:26:52 00:03:22 02:09:47 00:01:58 01:20:20
46 Russell Saunders 1973 GBR 141 04:07:28 00:36:50 00:03:13 02:12:32 00:02:55 01:11:58
Program notes:

Technical Delegate: Tony Sangster/NZL. Race referee Lyndell Murray/AUS. Competition Jury: Tony Sangster/NZL, Miles Stewart/AUS, Terry Sheldrake/NZL.
Water Temperature 18.5º C. Air Temperature 12.8º C. Wetsuit swim.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 30 km (2 laps); Run 10 km (3 laps).
Athlete #122 Knowler/AUS served a 15 seconds time penalty during the run segment.