Results: 2016 Snowy Mountains ITU Cross Triathlon World Championships | 45-49 Male AG
Lake Crackenback, Snowy Mountains , Australia • 19 Nov, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Timothy Lang 1968 AUS 174 02:39:19 00:20:34 00:00:50 01:26:04 00:00:49 00:51:02
2 Gianpietro De Faveri 1969 ITA 191 02:39:47 00:17:45 00:00:50 01:24:03 00:01:09 00:56:00
3 Guy Andrews 1970 AUS 163 02:43:00 00:18:28 00:01:20 01:27:24 00:00:56 00:54:52
4 Martin Ralph 1969 NZL 202 02:49:41 00:22:47 00:01:19 01:29:19 00:01:08 00:55:08
5 Nick Kensington 1971 NZL 201 02:52:26 00:20:57 00:01:16 01:32:44 00:01:04 00:56:25
6 Scott Wevers 1970 AUS 186 02:56:15 00:26:30 00:01:59 01:33:32 00:00:53 00:53:21
7 Mike Johnston 1968 NZL 200 02:58:05 00:22:42 00:01:22 01:34:30 00:01:25 00:58:06
8 Scott Green 1971 AUS 169 02:59:41 00:23:06 00:01:14 01:35:10 00:01:18 00:58:53
9 Graham Hammell 1968 AUS 170 02:59:46 00:24:21 00:01:44 01:33:46 00:00:58 00:58:57
10 Scott Wilson 1967 AUS 187 03:00:46 00:23:05 00:02:30 01:39:40 00:01:41 00:53:50
11 Ian Jenkins 1971 NZL 199 03:03:44 00:26:28 00:00:58 01:33:29 00:01:26 01:01:23
12 Tony Sorgiovanni 1970 AUS 182 03:05:08 00:26:05 00:01:38 01:36:55 00:01:23 00:59:07
13 Tony Streifler 1967 NZL 203 03:05:26 00:27:25 00:01:38 01:37:40 00:01:08 00:57:35
14 Chris Davison 1970 AUS 166 03:06:20 00:27:07 00:01:48 01:36:41 00:01:15 00:59:29
15 Andy Kelsey 1967 USA 205 03:06:33 00:19:36 00:02:02 01:39:01 00:01:29 01:04:25
16 Tony Evans 1967 AUS 168 03:07:54 00:23:24 00:01:29 01:38:08 00:01:35 01:03:18
17 Peter Hepworth 1967 AUS 171 03:08:22 00:25:53 00:01:20 01:33:54 00:01:25 01:05:50
18 Geoff Cougle 1969 AUS 165 03:13:42 00:23:43 00:02:10 01:40:14 00:01:37 01:05:58
19 Les Nolte 1970 AUS 178 03:15:59 00:29:06 00:02:24 01:42:26 00:01:24 01:00:39
20 Terry Moran 1970 AUS 176 03:16:06 00:22:35 00:01:17 01:40:13 00:01:15 01:10:46
21 Yoshiaki Miura 1968 JPN 197 03:17:24 00:26:04 00:01:30 01:44:16 00:01:03 01:04:31
22 Richard Palmer 1968 AUS 179 03:18:51 00:27:52 00:01:56 01:46:36 00:01:41 01:00:46
23 Grant Cosgriff 1967 AUS 164 03:18:55 00:24:42 00:02:02 01:49:08 00:01:52 01:01:11
24 Shane Eagar 1968 NZL 198 03:19:53 00:26:14 00:01:28 01:42:38 00:01:34 01:07:59
25 Andrew Pinsent 1971 GBR 190 03:20:41 00:25:25 00:01:52 01:39:59 00:01:54 01:11:31
26 Brent Ranson 1968 AUS 180 03:20:59 00:32:30 00:02:42 01:42:46 00:01:55 01:01:06
27 David Sullivan 1967 AUS 183 03:22:26 00:24:19 00:02:01 01:50:55 00:02:03 01:03:08
28 Leon Moriceau 1970 AUS 177 03:23:47 00:30:12 00:02:02 01:46:09 00:01:39 01:03:45
29 Iain Liddel 1970 GBR 189 03:24:55 00:26:29 00:01:53 01:48:29 00:01:58 01:06:06
30 Stephen Lohr 1969 USA 206 03:26:00 00:28:10 00:02:25 01:43:10 00:01:11 01:11:04
31 Giuseppe Ruiu 1971 ITA 193 03:26:48 00:32:25 00:01:58 01:45:41 00:01:33 01:05:11
32 Jody Waters 1968 AUS 185 03:27:52 00:27:35 00:01:58 01:41:48 00:01:35 01:14:56
33 Hidehiro Matsuda 1970 JPN 196 03:31:16 00:29:44 00:04:29 01:50:48 00:02:12 01:04:03
34 Raymond Joy 1970 AUS 173 03:33:37 00:23:14 00:01:15 02:10:01 00:01:27 00:57:40
35 Christian Otto 1968 USA 207 03:34:04 00:31:33 00:01:39 01:45:58 00:01:16 01:13:38
36 Stéphane Erout 1969 FRA 188 03:36:35 00:27:53 00:02:06 01:51:51 00:01:39 01:13:06
37 Dustin Sperber 1970 USA 208 03:38:34 00:33:11 00:04:40 01:48:39 00:01:40 01:10:24
38 Hatsuo Ishii 1967 JPN 195 03:41:07 00:31:32 00:03:59 01:46:51 00:02:11 01:16:34
39 Carl Hoddy 1969 AUS 172 03:43:15 00:24:15 00:02:17 02:01:14 00:01:16 01:14:13
40 Francesco Secchi 1968 ITA 194 03:44:01 00:34:38 00:02:57 01:51:37 00:01:37 01:13:12
41 Giuseppe Porcu 1967 ITA 192 03:49:24 00:39:06 00:02:06 01:59:34 00:01:02 01:07:36
42 Stephen Rosbrook 1970 AUS 181 03:59:19 00:27:34 00:01:54 02:03:38 00:02:27 01:23:46
DNF Ron Thomas 1970 AUS 184 DNF 00:26:37 00:01:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Tony Sangster/NZL. Race referee Lyndell Murray/AUS. Competition Jury: Tony Sangster/NZL, Miles Stewart/AUS, Terry Sheldrake/NZL.
Water Temperature 18.5º C. Air Temperature 12.8º C. Wetsuit swim.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 30 km (2 laps); Run 10 km (3 laps).
Athlete #197 Miura/JPN served a 15 seconds time penalty in the T1.