Results: 2016 Snowy Mountains ITU Cross Triathlon World Championships | 55-59 Male AG
Lake Crackenback, Snowy Mountains , Australia • 19 Nov, 2016
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Rob Barel 1957 NED 264 02:45:25 00:20:26 00:00:51 01:28:04 00:01:04 00:55:00
2 Chris Dimos 1961 AUS 242 03:01:27 00:24:18 00:01:06 01:33:47 00:01:24 01:00:52
3 Wayne Leighton 1960 NZL 265 03:04:12 00:24:20 00:01:20 01:36:01 00:01:23 01:01:08
4 John Hill 1957 AUS 245 03:08:07 00:24:30 00:01:16 01:42:51 00:01:29 00:58:01
5 Michael Griffin 1961 GBR 263 03:11:02 00:25:30 00:01:10 01:41:11 00:01:14 01:01:57
6 Frank Mcshane 1959 AUS 249 03:11:04 00:24:44 00:01:44 01:44:47 00:01:22 00:58:27
7 Andrew Rutty 1961 AUS 252 03:11:11 00:24:50 00:01:37 01:38:11 00:01:37 01:04:56
8 John Rafter 1959 AUS 251 03:14:16 00:25:31 00:01:39 01:38:20 00:01:22 01:07:24
9 Gil Salmon 1959 FRA 259 03:14:17 00:31:14 00:01:15 01:36:38 00:01:18 01:03:52
10 Dave Spence 1961 GBR 261 03:16:50 00:30:53 00:01:53 01:42:07 00:01:36 01:00:21
11 Phillip Tuck 1958 AUS 255 03:18:12 00:27:26 00:01:42 01:45:50 00:01:29 01:01:45
12 Kelvin Spencer 1961 GBR 262 03:19:09 00:25:27 00:01:58 01:44:17 00:01:11 01:06:16
13 Andrew Mcleod 1959 NZL 266 03:21:51 00:28:07 00:02:16 01:45:11 00:01:32 01:04:45
14 Greg Hood 1960 AUS 246 03:25:14 00:27:00 00:01:59 01:42:49 00:01:37 01:11:49
15 Kym De Britt 1959 AUS 241 03:25:21 00:22:04 00:01:50 01:50:20 00:01:17 01:09:50
16 Brett Edgerle 1960 USA 268 03:25:33 00:25:24 00:02:47 01:43:54 00:02:32 01:10:56
17 Kevin Piercy 1960 AUS 250 03:25:59 00:25:55 00:02:17 01:49:04 00:01:36 01:07:07
18 Simon Ivanac 1959 AUS 247 03:28:17 00:24:35 00:01:58 01:50:17 00:01:24 01:10:03
19 Shane Lawrence 1958 AUS 248 03:38:00 00:25:47 00:02:16 01:55:52 00:02:04 01:12:01
20 George Takis 1961 AUS 254 03:40:50 00:27:43 00:02:19 01:59:27 00:01:22 01:09:59
21 Jean Michel Beurnez 1958 FRA 258 03:44:46 00:31:17 00:01:53 01:53:44 00:01:23 01:16:29
22 Peter Currie 1960 AUS 240 03:46:10 00:30:16 00:02:39 01:51:38 00:01:51 01:19:46
23 Peter Goldie 1960 AUS 244 03:51:12 00:24:50 00:02:59 01:54:27 00:02:17 01:26:39
24 Mark Blake 1957 AUS 238 03:51:52 00:29:53 00:02:42 02:02:50 00:02:29 01:13:58
25 Glenn Schwarzel 1959 AUS 253 04:00:47 00:30:15 00:04:46 02:00:39 00:03:26 01:21:41
26 Simon Gelsthorpe 1959 GBR 260 04:02:09 00:31:14 00:03:47 02:05:23 00:01:55 01:19:50
27 Todd Gibbons 1961 AUS 243 04:09:22 00:26:53 00:03:54 02:07:03 00:02:26 01:29:06
28 Guy Creber 1958 AUS 239 04:21:32 00:32:56 00:03:14 02:19:00 00:02:04 01:24:18
Program notes:

Technical Delegate: Tony Sangster/NZL. Race referee Lyndell Murray/AUS. Competition Jury: Tony Sangster/NZL, Miles Stewart/AUS, Terry Sheldrake/NZL.
Water Temperature 18.5º C. Air Temperature 12.8º C. Wetsuit swim.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 30 km (2 laps); Run 10 km (3 laps).
Athlete #264 Barel/NED served a 15 seconds time penalty during the run segment.