Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 India Lee 1988 GBR 20 02:04:03 00:18:41 00:01:45 01:06:05 00:00:34 00:36:57
2 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 6 02:04:19 00:19:11 00:01:47 01:07:09 00:00:34 00:35:36
3 Zsófia Kovács 1988 HUN 9 02:04:24 00:18:53 00:01:36 01:07:43 00:00:31 00:35:38
4 Vendula Frintova 1983 CZE 1 02:04:40 00:18:04 00:01:34 01:08:27 00:00:30 00:36:03
5 Anne Haug 1983 GER 14 02:04:45 00:19:26 00:01:38 01:07:02 00:00:34 00:36:03
6 Alexandra Razarenova 1990 RUS 7 02:04:51 00:19:05 00:01:43 01:07:21 00:00:36 00:36:03
7 Heather Sellars 1990 GBR 25 02:05:04 00:18:28 00:01:42 01:08:03 00:00:36 00:36:13
8 Mariya Shorets 1990 RUS 11 02:05:09 00:18:29 00:01:46 01:07:49 00:00:35 00:36:28
9 Agnieszka Jerzyk 1988 POL 3 02:05:23 00:19:24 00:01:37 01:07:05 00:00:34 00:36:41
10 Lucy Hall 1992 GBR 2 02:05:29 00:17:55 00:01:37 01:06:58 00:00:37 00:38:20
11 Valentina Zapatrina 1988 RUS 16 02:05:43 00:18:28 00:01:46 01:07:57 00:00:35 00:36:55
12 Sara Papais 1994 ITA 26 02:05:48 00:18:09 00:01:37 01:08:21 00:00:32 00:37:07
13 Elena Danilova 1991 RUS 17 02:05:53 00:19:08 00:01:41 01:07:21 00:00:33 00:37:07
14 Petra Kurikova 1991 CZE 19 02:06:00 00:18:48 00:01:42 01:07:42 00:00:37 00:37:09
15 Anastasia Abrosimova 1990 RUS 8 02:06:02 00:18:03 00:01:44 01:08:27 00:00:34 00:37:12
16 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 24 02:06:03 00:18:06 00:01:38 01:08:25 00:00:35 00:37:17
17 Kseniia Levkovska 1989 AZE 30 02:06:49 00:18:05 00:01:42 01:08:19 00:00:37 00:38:05
18 Verena Steinhauser 1994 ITA 22 02:07:23 00:18:31 00:01:44 01:07:52 00:00:33 00:38:42
19 Melanie Santos 1995 POR 15 02:08:05 00:18:07 00:01:38 01:08:24 00:00:37 00:39:17
20 Jessica Learmonth 1988 GBR 29 02:08:36 00:18:08 00:01:48 01:08:07 00:00:35 00:39:56
21 Charlotte Deldaele 1993 BEL 27 02:09:11 00:18:40 00:01:37 01:07:46 00:00:31 00:40:35
22 Maya Kingma 1995 NED 32 02:09:39 00:18:03 00:01:45 01:08:21 00:00:31 00:40:57
23 Maria Czesnik 1977 POL 21 02:11:22 00:18:44 00:01:50 01:07:30 00:00:35 00:42:42
24 Sara Perez Sala 1988 ESP 34 02:12:01 00:18:32 00:01:47 01:07:55 00:00:36 00:43:10
25 Lisa Berger 1993 SUI 28 02:13:02 00:19:27 00:01:38 01:08:57 00:00:36 00:42:23
26 Romana Gajdošová 1994 SVK 36 02:16:45 00:19:25 00:01:43 01:13:35 00:00:36 00:41:24
LAP Ipek Oztosun 1994 TUR 31 LAP 00:20:15 00:01:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Andreia Ferrum 1995 POR 35 LAP 00:19:20 00:01:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ece Bakici 1992 TUR 37 LAP 00:20:30 00:01:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Liliana Alexandre 1990 POR 38 LAP 00:18:52 00:01:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ana Ramos 1995 POR 39 LAP 00:19:29 00:01:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Vida Medic 1992 SRB 40 LAP 00:20:25 00:01:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Sonja Skevin 1995 CRO 41 LAP 00:19:31 00:01:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Maaike Caelers 1990 NED 18 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rachel Klamer 1990 NED 5 DNF 00:18:24 00:01:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Margit Vanek 1986 HUN 10 DNF 00:18:02 00:01:45 01:08:19 00:00:33 00:00:00
DNF Arina Shulgina 1991 RUS 12 DNF 00:19:34 00:01:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Amanda Bohlin 1989 SWE 23 DNF 00:19:25 00:01:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marlene Gomez-Islinger 1993 GER 33 DNF 00:18:41 00:01:45 01:07:43 00:00:34 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Lorand Kalotai/HUN and Miguel Fernandez/ESP. Race Referee: Dirk Bogaert/BEL. Competition Jury: Michael Masters/GBR; renato Bertraandi/ITA; Fernando Feijao/POR.
Water temperature: 19.6º; Air temperature:21.9ºº. Wetsuit swim.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 40 km (8 laps); Run 10 km (4 laps)