Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Morten Hansen 1995 NOR 2042 01:58:46 00:19:23 00:00:50 01:06:02 00:00:41 00:31:48
2 Ross Landon 1993 GBR 2034 01:59:44 00:19:41 00:01:00 01:06:03 00:00:39 00:32:20
3 Jordan Skelly 1992 GBR 2037 02:00:44 00:21:01 00:01:03 01:05:41 00:00:50 00:32:07
4 Jack Bristow 1994 GBR 2033 02:02:37 00:20:58 00:01:03 01:05:24 00:00:44 00:34:25
5 Angus Smith 1995 GBR 2030 02:03:17 00:20:28 00:01:01 01:05:34 00:00:50 00:35:23
6 Jordan Frapwell 1993 GBR 2036 02:04:08 00:20:50 00:01:05 01:09:00 00:00:48 00:32:23
7 Antoine Cheval 1993 FRA 2025 02:05:04 00:20:13 00:00:54 01:07:40 00:00:48 00:35:28
8 Nicolai Billenstein 1996 DEN 2022 02:05:28 00:20:34 00:01:17 01:06:07 00:00:57 00:36:32
9 Jonathan Breedon 1995 GBR 2029 02:05:42 00:22:30 00:01:01 01:06:51 00:00:48 00:34:30
10 Oliver Kreindl 1992 AUT 2020 02:06:17 00:24:09 00:00:57 01:07:38 00:00:42 00:32:49
11 William Munday 1996 GBR 2028 02:06:51 00:23:34 00:01:04 01:07:12 00:01:12 00:33:47
12 Alexander Wiltshire 1992 GBR 2038 02:06:57 00:21:55 00:01:41 01:08:32 00:01:02 00:33:47
13 Miguel Furtado 1992 POR 2018 02:09:28 00:19:24 00:01:07 01:14:13 00:00:48 00:33:53
14 Ben Kent 1996 GBR 2026 02:10:50 00:22:10 00:01:28 01:08:18 00:00:57 00:37:56
15 Neil Markham 1995 MLT 2041 02:11:03 00:22:51 00:01:06 01:09:49 00:00:53 00:36:22
16 Samu Hanhela 1996 FIN 2023 02:11:25 00:21:14 00:01:06 01:10:53 00:00:53 00:37:18
17 Bret Bassett 1993 GBR 2035 02:11:35 00:20:11 00:01:12 01:11:24 00:00:51 00:37:54
18 Etienne Dehaussy 1993 FRA 2024 02:13:33 00:24:17 00:01:32 01:09:49 00:00:51 00:37:01
19 Callum Rennet 1995 GBR 2031 02:14:25 00:21:29 00:01:06 01:13:19 00:00:46 00:37:42
20 William Booth 1996 GBR 2027 02:15:27 00:23:26 00:01:13 01:08:11 00:01:08 00:41:27
21 João Rebelo 1993 POR 2019 02:16:57 00:24:08 00:01:11 01:15:33 00:00:56 00:35:08
22 Lukas Reither 1992 AUT 2021 02:24:57 00:29:58 00:01:17 01:08:51 00:01:39 00:43:11
DNF Owen Mitchell 1992 GBR 2039 DNF 00:21:24 00:01:15 00:59:23 00:01:07 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Lorand Kalotai/HUN and Miguel Fernandez/ESP. Race Referee: Vicente Sanchez/ESP. Competition Jury: Michael Masters/GBR; Eugene Kraus/LUX; Fernando Feijao/POR.
Water temperature: 18.8º; Air temperature:16.3º. Wetsuit swim.
Distances: Swim 1500m (1 lap); Bike 40km (2 laps); Run 10km (4 laps)