Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sylvain Sudrie 1982 FRA 7 05:59:46 00:57:03 00:00:39 02:57:53 00:00:49 02:03:23
2 Cyril Viennot 1982 FRA 5 06:02:11 01:05:07 00:00:57 02:55:00 00:01:08 02:00:01
3 Matt Chrabot 1983 USA 31 06:06:13 01:00:14 00:00:53 03:03:47 00:01:13 02:00:08
4 Giulio Molinari 1988 ITA 2 06:07:22 00:59:53 00:01:03 02:59:46 00:00:42 02:06:00
5 Cody Beals 1990 CAN 26 06:08:17 01:08:06 00:00:46 02:58:07 00:00:45 02:00:35
6 Craig Alexander 1973 AUS 8 06:12:57 00:59:59 00:00:49 03:04:58 00:01:00 02:06:14
7 Miguel Angel Fidalgo 1988 ESP 15 06:14:38 00:59:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00 02:07:41
8 Samuel Betten 1988 AUS 12 06:15:01 00:57:02 00:00:55 03:03:27 00:00:40 02:13:00
9 Davide Giardini 1987 USA 23 06:22:28 00:56:47 00:00:57 03:02:23 00:00:41 02:21:41
10 Dylan Mcneice 1985 NZL 25 06:22:42 00:56:47 00:00:51 03:05:33 00:01:10 02:18:24
11 Paul Ambrose AUS 27 06:22:59 01:05:53 00:00:47 03:00:23 00:00:54 02:15:04
12 Taylor Reid 1991 CAN 33 06:23:39 01:06:43 00:00:49 03:05:43 00:00:41 02:09:45
13 Ivan Kalashnikov 1990 RUS 11 06:32:14 00:59:55 00:00:52 03:25:10 00:00:47 02:05:31
14 Jarrod Shoemaker 1982 USA 22 06:35:17 01:00:04 00:01:02 03:28:04 00:00:50 02:05:19
15 Sean Donnelly 1987 GER 28 06:40:45 00:59:53 00:00:57 03:05:00 00:00:57 02:34:00
16 Elliot Holtman 1984 CAN 21 06:47:24 01:06:31 00:00:45 03:10:58 00:01:06 02:28:07
17 Kuniaki Takahama 1979 JPN 17 07:02:02 01:03:32 00:00:56 03:46:30 00:00:55 02:10:12
18 Rafael Ribeiro Goncalves 1980 BRA 29 07:05:06 00:56:47 00:01:05 03:15:35 00:01:03 02:50:50
19 Natham Killam 1986 CAN 36 07:09:11 01:17:39 00:00:45 03:10:15 00:01:00 02:39:33
20 Elmar Heger 1980 GER 38 07:14:31 01:10:59 00:01:04 03:15:07 00:02:10 02:45:13
21 Nikolay Yaroshenko 1986 RUS 1 07:23:02 00:59:55 00:00:48 03:25:26 00:01:21 02:55:35
22 Shigenobu Ikegata 1974 JPN 30 07:30:19 01:09:06 00:00:47 03:32:36 00:01:08 02:46:45
23 Noriyuki Akiba 1971 JPN 19 07:36:29 01:17:58 00:01:07 03:43:07 00:01:43 02:32:37
24 Hector Fonseca 1981 CRC 10 07:56:49 01:37:52 00:00:48 03:41:05 00:01:04 02:36:04
DNF Antoine Jolicoeur-Desroches 1993 CAN 37 DNF 01:02:52 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lachlan Kerin 1994 AUS 35 DNF 01:02:44 00:00:53 03:05:00 00:01:07 00:00:00
DNF Filip Ospaly 1976 CZE 6 DNF 00:59:50 00:00:43 03:12:46 00:01:09 00:00:00
DNF Denis Sketako 1988 SLO 3 DNF 01:13:12 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF George Bjälkemo 1981 SWE 14 DNF 01:18:10 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alberto Casadei 1985 ITA 4 DNF 01:03:35 00:00:54 03:41:22 00:00:00 00:00:00
DNF Robert Duncan 1982 USA 20 DNF 01:53:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Andrew Armstrong/CAN. Race Referee Troyce Beglaw/CAN. Competition Jury: Andrew Armstrong/CAN, Barry Siff/USA, Gerardo Aguilar/MEX
Water temperature 26.8ºC. Air Temperature 24.0ºC
Wetsuits not allowed
Distances: Swim 4 km (2 laps); Bike 120 km; Run 30 km (3 laps).
Athletes #22 Shoemaker/USA and #26 Beals/CAN served a 30 seconds time penalty during the run segment.