Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Claire Michel 1988 BEL 3 01:01:16 00:10:22 00:01:37 00:32:10 00:00:32 00:16:36
2 Kirsten Kasper 1991 USA 1 01:01:24 00:09:43 00:01:38 00:32:46 00:00:29 00:16:51
3 Sophie Malowiecki 1997 AUS 7 01:01:33 00:10:27 00:01:36 00:32:04 00:00:31 00:16:57
4 Sara Dossena 1984 ITA 6 01:02:15 00:10:32 00:01:39 00:32:43 00:00:30 00:16:52
5 Georgia Taylor-Brown 1994 GBR 16 01:02:20 00:10:17 00:01:45 00:32:06 00:00:35 00:17:39
6 Tamsyn Moana-Veale 1993 AUS 21 01:02:24 00:09:45 00:01:39 00:32:44 00:00:30 00:17:48
7 Sofie Hooghe 1991 BEL 10 01:02:39 00:10:27 00:01:40 00:32:00 00:00:33 00:18:01
8 Kirsten Nuyes 1997 NED 11 01:02:53 00:10:05 00:01:38 00:32:23 00:00:29 00:18:20
9 Jana Machacova 1996 CZE 20 01:03:19 00:10:30 00:01:41 00:32:19 00:00:36 00:18:16
10 Zoe Thomas 1993 GBR 14 01:03:25 00:10:19 00:01:42 00:32:18 00:00:32 00:18:35
11 Fenella Langridge 1992 GBR 17 01:03:46 00:10:25 00:01:45 00:32:09 00:00:30 00:18:58
12 Susanna Murphy 1983 IRL 12 01:04:00 00:10:21 00:01:44 00:32:21 00:00:35 00:19:00
13 Laura Dennis 1995 AUS 8 01:04:04 00:10:31 00:01:34 00:33:16 00:00:28 00:18:17
14 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 4 01:04:09 00:10:21 00:01:41 00:32:34 00:00:33 00:19:01
15 Vittoria Lopes 1996 BRA 9 01:04:17 00:09:41 00:01:42 00:32:46 00:00:35 00:19:35
16 Rani Škrabanja 1998 NED 37 01:04:21 00:10:24 00:01:40 00:33:17 00:00:27 00:18:34
17 Jony Heerink 1986 NED 27 01:04:44 00:10:43 00:01:41 00:32:29 00:00:32 00:19:20
18 Joanne Miller 1998 AUS 35 01:04:48 00:10:26 00:01:42 00:32:29 00:00:33 00:19:40
19 Delphine Halberstadt 1995 GER 25 01:04:58 00:10:46 00:01:42 00:33:57 00:00:32 00:18:02
20 Morgan Branchoux 1995 FRA 39 01:05:07 00:10:39 00:01:38 00:33:06 00:00:31 00:19:16
21 Heidi Thranum 1987 DEN 32 01:05:26 00:10:33 00:01:43 00:33:07 00:00:28 00:19:37
22 Cindy Pomares 1990 FRA 24 01:05:30 00:10:42 00:01:44 00:33:54 00:00:31 00:18:41
23 Kiri Atkin 1996 NZL 18 01:05:43 00:10:28 00:01:40 00:33:16 00:00:35 00:19:47
24 Barbara Santos 1998 BRA 40 01:05:43 00:10:37 00:01:45 00:33:57 00:00:35 00:18:50
25 Valerie Barthelemy 1991 BEL 22 01:06:07 00:10:22 00:02:02 00:33:54 00:00:33 00:19:18
26 Ivana Kuriackova 1994 SVK 30 01:06:11 00:10:11 00:01:47 00:34:24 00:00:35 00:19:16
27 Grace Hoitink 1997 AUS 29 01:06:23 00:10:10 00:01:48 00:33:24 00:00:31 00:20:32
28 Pia Wiltgen 1987 LUX 34 01:06:50 00:11:07 00:01:45 00:33:26 00:00:33 00:20:00
29 Jeanine Kocken 1996 NED 19 01:07:10 00:10:36 00:01:45 00:33:03 00:00:32 00:21:17
30 Lianne Witkin 1996 ISR 31 01:07:32 00:10:35 00:01:41 00:34:03 00:00:39 00:20:35
31 Pernille Linder Christensen 1990 DEN 26 01:07:58 00:10:31 00:01:47 00:33:02 00:00:41 00:21:59
32 Marije Dankelman 1997 NED 38 01:08:31 00:10:29 00:01:45 00:34:41 00:00:32 00:21:05
33 Ivona Miklosova 1996 SVK 42 01:09:14 00:11:00 00:01:44 00:36:15 00:00:34 00:19:44
34 Yuval Gome 1996 ISR 33 01:10:01 00:11:05 00:01:44 00:36:09 00:00:30 00:20:35
35 Brenda Zwarthoed 1996 NED 41 01:10:54 00:10:24 00:01:49 00:35:44 00:00:32 00:22:28
36 Beatriz Dumet 1997 BRA 36 01:12:17 00:11:12 00:01:42 00:38:05 00:00:31 00:20:49
DNF Tanja Stroschneider 1990 AUT 43 DNF 00:10:38 00:01:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Sarah Taylor-Hough/GBR. Race Referee: Eugene Kraus/LUX. Competition Jury: Sarah Taylor-Hough/GBR, Gergely Markus/HUN, Rembert Groenman/NED.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 19.2 km (3.3 km + 3 laps of 5.3 km) Run 5 km (2 laps).
Air temperature 26.5ºC.
Water temperature 24.1ºC.
Non wetsuit swim.
Athletes #6 Dossena/ITA and #8 Dennis/AUS served a 10 seconds penalty during the run segment.