Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Vasco Vilaca 1999 POR 1 00:37:18 00:06:28 00:00:57 00:18:16 00:00:32 00:11:07
2 Gergő Soós 1999 HUN 4 00:38:04 00:06:17 00:01:01 00:18:24 00:00:35 00:11:51
3 Nicolò Strada 2000 ITA 10 00:38:18 00:06:20 00:00:59 00:18:22 00:00:34 00:12:05
4 Pierre Moraz 1999 SUI 14 00:38:40 00:06:54 00:01:05 00:19:00 00:00:34 00:11:09
5 Javier Romo Oliver 1999 ESP 19 00:38:41 00:06:18 00:01:01 00:18:22 00:00:33 00:12:30
6 Jarno Cuypers 1999 BEL 8 00:38:47 00:06:39 00:01:04 00:19:17 00:00:36 00:11:13
7 Marcus Dey 2001 GBR 25 00:38:51 00:06:18 00:01:02 00:19:33 00:00:34 00:11:25
8 Oscar Gladney Rundqvist 2000 DEN 29 00:38:56 00:07:08 00:01:04 00:18:50 00:00:33 00:11:23
9 Ábel Ferencz 1999 HUN 24 00:38:58 00:06:50 00:01:01 00:19:09 00:00:31 00:11:29
10 Luka Grgorinic 1999 CRO 22 00:39:08 00:06:50 00:01:00 00:19:09 00:00:34 00:11:37
11 Itamar Eshed 2000 ISR 20 00:39:30 00:06:26 00:01:10 00:19:26 00:00:46 00:11:44
12 Daniel Nou 1999 SWE 26 00:39:36 00:06:58 00:01:07 00:18:56 00:00:36 00:12:02
13 Kilian Höllmüller 1999 AUT 6 00:39:58 00:06:55 00:01:03 00:19:04 00:00:34 00:12:25
14 Raz Haim 1999 ISR 28 00:40:03 00:06:57 00:01:05 00:19:00 00:00:38 00:12:25
15 Domen Obreza 1999 SLO 16 00:40:16 00:06:53 00:01:03 00:19:05 00:00:32 00:12:45
16 Johannes Sikk 1999 EST 3 00:40:30 00:07:12 00:01:08 00:19:38 00:00:36 00:11:58
17 Tautvydas Radzevičius 2000 LTU 5 00:40:43 00:07:07 00:01:08 00:19:44 00:00:36 00:12:09
18 Thomas Bertrandi 1999 ITA 17 00:40:44 00:07:21 00:01:03 00:20:35 00:00:36 00:11:12
19 Martin Semerad 1999 CZE 15 00:41:04 00:07:17 00:01:04 00:19:39 00:00:39 00:12:27
20 Kaarel Trepp 2000 EST 2 00:41:14 00:07:09 00:01:05 00:19:44 00:00:37 00:12:42
21 Filip Kasprzyk 1999 POL 30 00:41:18 00:07:13 00:01:04 00:19:44 00:00:36 00:12:43
22 Hennadii Anzin 1999 UKR 11 00:42:07 00:06:33 00:01:09 00:19:19 00:00:42 00:14:26
23 Artjoms Gajevskis 2000 LAT 23 00:42:27 00:07:09 00:01:11 00:20:29 00:00:38 00:13:02
24 Cristian Virgil Tranulea 2000 ROU 7 00:43:17 00:06:35 00:01:07 00:19:23 00:00:41 00:15:32
25 Catalin Romas 2000 ROU 21 00:43:18 00:07:13 00:01:04 00:20:40 00:00:37 00:13:45
26 Oleksandr Zakharchenko 2000 UKR 18 00:49:16 00:07:48 00:01:14 00:20:43 00:00:43 00:18:50
27 Nikola Medan 2000 SRB 12 00:49:29 00:07:23 00:01:18 00:23:47 00:00:39 00:16:24
DNF Mikhail Antipov 1999 RUS 9 DNF 00:06:26 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate; John Petrides/GBR. Race Referee Eriketti Margari/GRE. Competition Jury: John Petrides/GBR; Renato Bertrandi/ITA, Zita Szabo/HUN.
Air temperature 34.4ºC. Water temperature 29.2ºC. Wetsuits not allowed
Distances: Swim 500 m (2 laps); Bike 12 km (2 laps); Run 3.6 km (2 laps)
Athletes #4 Soós/HUN and #20 Eshed/ISR served a 10 seconds penalty during the run leg.