Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Joe Skipper 1988 GBR 3 07:59:39 00:51:15 00:01:57 04:22:35 00:02:49 02:41:05
2 Viktor Zyemtsev 1973 UKR 32 08:03:14 00:51:02 00:01:15 04:25:24 00:01:53 02:43:40
3 Jaroslav Kovacic 1984 SLO 16 08:05:40 00:48:25 00:01:19 04:27:54 00:02:15 02:45:49
4 Kristian Høgenhaug 1991 DEN 20 08:08:40 00:55:11 00:01:27 04:13:25 00:02:27 02:56:12
5 Evert Scheltinga 1987 NED 4 08:12:37 00:48:21 00:01:23 04:25:01 00:02:17 02:55:37
6 Gustavo Rodriguez Iglesias 1979 ESP 9 08:19:09 00:55:10 00:02:08 04:27:01 00:02:01 02:52:50
7 Erik-Simon Strijk 1985 NED 6 08:21:05 00:51:07 00:01:22 04:24:34 00:02:44 03:01:20
8 Dirk Wijnalda 1973 NED 2 08:26:31 00:57:15 00:01:15 04:32:37 00:02:09 02:53:16
9 Christian Altstadt 1987 GER 30 08:27:57 00:51:05 00:01:33 04:29:50 00:02:04 03:03:26
10 Anton Blokhin 1986 BLR 11 08:34:55 00:51:03 00:01:17 04:38:58 00:02:18 03:01:21
11 Andrey Lyatskiy 1987 RUS 14 08:38:50 00:51:18 00:01:27 04:39:21 00:02:43 03:04:04
12 Jens Frommhold 1988 GER 7 08:39:06 00:55:10 00:02:12 04:39:03 00:02:16 03:00:27
13 Georgy Kaurov 1993 RUS 26 08:40:40 00:48:24 00:01:13 04:50:30 00:02:22 02:58:14
14 Tjardo Visser 1989 NED 10 08:43:34 00:51:16 00:01:16 04:48:25 00:02:17 03:00:23
15 Jacob Veenstra 1981 NED 17 08:47:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 03:13:21
16 Hidde Bekhuis 1984 NED 19 08:49:37 01:01:37 00:01:38 04:34:25 00:02:49 03:09:10
17 Lukas Krpec 1979 CZE 34 08:55:49 00:55:12 00:02:04 04:39:06 00:02:17 03:17:12
18 Christophe Bastie 1969 FRA 29 08:57:44 00:52:57 00:01:54 04:34:35 00:02:13 03:26:06
19 Jan Wainer 1976 CZE 28 09:08:48 00:53:19 00:02:26 04:55:53 00:04:39 03:12:32
20 Marijn De Jonge 1987 NED 21 09:21:28 00:54:24 00:02:20 04:44:18 00:02:32 03:37:56
21 Mikita Hrygoryeu 1990 BLR 18 09:28:35 00:52:51 00:01:49 04:57:13 00:03:47 03:32:57
22 Diederik Scheltinga 1985 NED 12 10:15:26 00:51:10 00:01:43 04:38:14 00:02:06 04:42:17
23 Armandas Rokas 1992 LTU 33 11:26:16 01:13:41 00:02:42 05:39:56 00:04:34 04:25:25
DNF Peter Res 1978 NED 23 DNF 01:01:37 00:01:34 04:49:29 00:03:27 00:00:00
DNF Stefan Overmars 1986 NED 15 DNF 00:51:09 00:01:45 04:45:39 00:03:23 00:00:00
DNF Matija Avirović 1994 CRO 22 DNF 00:51:09 00:01:15 04:48:03 00:03:18 00:00:00
DNF Youri Severin 1983 NED 8 DNF 00:48:23 00:01:21 04:57:13 00:03:13 00:00:00
DNF José Estrangeiro 1988 POR 25 DNF 00:51:07 00:01:35 04:48:35 00:02:36 00:00:00
DNF Sergio Marques 1980 POR 5 DNF 00:56:36 00:01:46 04:32:47 00:02:14 00:00:00
DNF Karol Dzalaj 1981 SVK 35 DNF 00:51:16 00:02:03 04:25:57 00:01:57 00:00:00
DNF Kristian Quintans Dominguez 1988 ESP 27 DNF 00:59:24 00:02:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Denis Sketako 1988 SLO 36 DNF 00:55:04 00:02:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Bryan Mccrystal 1981 IRL 31 DNF 00:55:07 00:01:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Stefan Eichheimer 1982 GER 24 DNF 00:55:12 00:01:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jan Raphael 1980 GER 1 DNF 00:51:05 00:01:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Jensen, Kalle/NOR. Race Referee: Van Oostende, Marco/NED. Competition Jury: Jensen, Kalle/NOR,  Belderok, Richard/NED, Breedijk, Martin/NED
Distances: Swim3800m (2 laps); Bike 180 km (2 laps), Run: 42 km / 6 laps
Water temperature 18.5 C, Air temperature 13.5 C Wetsuits allowed.
Athletes #7 Frommhold/GER and #30 Altsadt/GER served a 1 minute time penalty during the run segment.
Athletes #15 Overmars/NED and #21 De Jonge/NED served a 5 minutes time penalty during the bike segment.