Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Per-Anders Edh 1967 SWE 324 09:40:35 01:07:23 00:05:04 05:07:38 00:02:35 03:17:57
2 Nico Verkade 1966 NED 297 09:58:32 01:00:34 00:03:39 05:20:31 00:03:32 03:30:18
3 Christophe Quartier 1966 BEL 270 10:01:31 01:06:12 00:05:53 05:06:19 00:04:12 03:38:56
4 Henrik Larsen 1964 DEN 271 10:19:38 01:13:04 00:06:29 05:17:36 00:04:08 03:38:22
5 Tonny Blom 1967 NED 294 10:21:55 00:54:24 00:04:14 05:31:05 00:04:17 03:47:58
6 Brian Carlin 1965 GBR 279 10:26:06 01:12:43 00:05:09 05:22:37 00:03:15 03:42:23
7 Jasper Wattjes 1967 NED 300 10:27:33 01:06:44 00:05:49 05:00:12 00:04:31 04:10:20
8 Jan Magne Avlesbug 1964 NOR 323 10:36:00 01:03:47 00:07:04 05:29:59 00:05:44 03:49:28
9 Dolf Albertz 1963 NED 301 10:46:56 01:07:23 00:10:40 05:40:15 00:04:40 03:44:00
10 Arie Fröberg 1964 NED 307 10:47:00 01:13:14 00:07:19 05:32:43 00:06:39 03:47:08
11 Cees De Heer 1966 NED 290 10:50:11 01:08:38 00:06:22 05:46:12 00:07:52 03:41:09
12 Geoff Pike 1963 GBR 276 10:54:24 01:09:35 00:06:33 05:32:21 00:06:07 03:59:49
13 Barry Harriss 1964 GBR 274 10:56:08 01:12:49 00:07:38 05:19:54 00:04:58 04:10:52
14 Jan Jongman 1966 NED 291 11:04:10 01:27:33 00:05:06 05:27:47 00:04:22 03:59:23
15 Fred Box 1965 NED 308 11:10:04 01:18:00 00:07:13 05:25:15 00:05:19 04:14:19
16 Paulo Renato Santos 1963 POR 284 11:10:31 01:13:47 00:07:46 05:30:07 00:05:34 04:13:19
17 Pim Smits 1964 NED 305 11:14:07 01:23:10 00:08:23 05:39:02 00:07:01 03:56:33
18 Rob Sparks 1967 GBR 273 11:17:15 01:11:39 00:05:43 05:27:32 00:04:40 04:27:44
19 Philip Van Der Klaauw 1965 NED 303 11:20:11 01:26:46 00:08:37 06:01:28 00:06:39 03:36:42
20 Marcel Rensen 1966 NED 312 11:28:47 01:14:01 00:07:50 05:38:18 00:04:57 04:23:44
21 Tim Fowler 1965 GBR 280 11:29:03 01:15:45 00:06:47 05:28:47 00:06:43 04:31:02
22 Peter Sigmans 1964 BEL 269 11:29:20 01:09:36 00:05:21 05:28:00 00:04:46 04:41:39
23 Hans Van Solt 1965 NED 316 11:30:29 01:11:49 00:06:29 05:52:18 00:06:57 04:12:58
24 Bart De Kruiff 1967 NED 315 11:49:40 01:15:55 00:08:15 05:41:52 00:07:53 04:35:46
25 Arjen Eijlers 1966 NED 310 11:53:58 01:28:50 00:10:31 06:06:48 00:05:35 04:02:16
26 Gert-Jan Ten Pierick 1967 NED 306 11:56:02 01:18:06 00:08:05 05:39:43 00:06:46 04:43:25
27 Stewart Tanner 1966 GBR 275 11:57:23 01:30:52 00:09:17 05:56:21 00:08:22 04:12:32
28 Sander Geertsma NED 593 12:00:26 01:16:31 00:10:47 05:38:32 00:07:36 04:47:01
29 Steve Bottomley 1966 GBR 281 12:03:37 01:17:28 00:06:13 05:46:08 00:04:19 04:49:31
30 Wilco Kleefsman 1964 NED 318 12:07:48 01:20:22 00:08:11 05:58:24 00:08:23 04:32:31
31 Jos Van Der Velden 1967 NED 292 12:13:28 01:14:25 00:09:29 05:33:32 00:07:21 05:08:43
32 Glen Macfarlane 1964 GBR 278 12:20:10 01:17:28 00:06:57 05:53:36 00:06:38 04:55:33
33 Ron Schwab 1967 NED 299 12:26:05 01:08:17 00:06:16 05:45:12 00:06:38 05:19:44
34 Ronald Jansen 1965 NED 322 12:42:07 01:18:09 00:10:34 05:58:14 00:11:26 05:03:45
35 Nico Verbeek 1966 NED 298 12:42:54 01:52:41 00:17:27 05:31:44 00:13:51 04:47:13
36 Gerrit Visser 1963 NED 301 12:47:27 01:13:12 00:15:15 06:14:52 00:13:29 04:50:41
37 Henk Jansen 1967 NED 313 12:49:57 01:18:13 00:09:45 06:23:19 00:10:25 04:48:16
38 Jonathan Sheehan 1964 GBR 277 12:57:36 01:13:50 00:12:11 06:09:44 00:08:22 05:13:31
39 Gerard Vos 1963 NED 311 12:59:07 01:22:17 00:07:22 05:59:21 00:09:04 05:21:06
40 Martin Smit 1964 NED 319 13:23:54 01:13:32 00:07:33 06:04:20 00:10:21 05:48:09
41 Ulf Rau 1964 GER 285 13:24:03 01:41:37 00:12:01 06:04:47 00:11:34 05:14:06
42 Marcel Spoelder 1964 NED 314 13:52:19 01:19:16 00:13:00 06:27:21 00:16:59 05:35:45
43 Marcel Hazewindus 1967 NED 296 14:02:20 01:13:51 00:13:41 06:49:34 00:11:49 05:33:26
44 Hans Geerts 1964 NED 293 14:11:57 01:19:30 00:07:05 06:38:10 00:06:13 06:01:00
45 Gerard Perales 1964 FRA 272 14:33:23 01:25:37 00:13:34 06:30:03 00:14:38 06:09:32
DNF Paul Geurds 1963 NED 289 DNF 00:59:40 00:05:20 05:43:46 00:06:19 00:00:00
DNF Jan-Willem Mobach 1965 NED 295 DNF 01:05:38 00:06:55 05:32:22 00:09:18 00:00:00
DNF Wietze De Vries 1964 NED 304 DNF 01:34:38 00:12:47 05:18:45 00:09:48 00:00:00
DNF Robert Oosterhuis 1963 NED 317 DNF 01:11:12 00:11:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Willem Ariens 1967 NED 321 DNF 01:20:11 00:08:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Hans Lampe 1964 NED 320 DNF 01:14:55 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Jensen, Kalle/NOR. Race Referee: Van Oostende, Marco/NED. Competition Jury: Jensen, Kalle/NOR, Belderok, Richard/NED,Christie Brouwer/NED.
Distances: Swim3800m (2 laps); Bike 180 km (2 laps), Run: 42 km / 6 laps
Water temperature 18.5 C, Air temperature 13.5 C Wetsuits allowed.