Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Summer Cook 1991 USA 1 01:03:50 00:10:00 00:00:43 00:35:41 00:00:35 00:16:50
2 Ines Santiago 1997 ESP 7 01:05:12 00:10:32 00:00:39 00:35:52 00:00:32 00:17:36
3 Ilaria Zane 1992 ITA 2 01:05:18 00:10:27 00:00:38 00:35:57 00:00:32 00:17:42
4 Cecilia Santamaria Surroca 1997 ESP 18 01:05:51 00:10:29 00:00:00 00:36:33 00:00:33 00:18:14
5 Melina Alonso 1992 ESP 8 01:06:11 00:10:50 00:00:36 00:36:06 00:00:32 00:18:05
6 Anel Radford 1978 RSA 3 01:06:22 00:10:24 00:00:43 00:35:57 00:00:41 00:18:35
7 Ana Mariblanca Juanas 1993 ESP 15 01:06:35 00:10:28 00:00:39 00:35:58 00:00:34 00:18:55
8 Cecilia D'Aniello 1997 ITA 31 01:06:45 00:10:52 00:00:37 00:35:38 00:00:34 00:19:03
9 Laura Gomez Ramon 1994 ESP 22 01:06:57 00:11:04 00:00:39 00:35:54 00:00:38 00:18:41
10 Helena Carvalho 1995 POR 14 01:07:05 00:10:22 00:00:46 00:36:00 00:00:35 00:19:20
11 Natalie Milne 1989 GBR 12 01:07:11 00:11:01 00:00:50 00:35:44 00:00:35 00:18:59
12 Vittoria Lopes 1996 BRA 5 01:07:14 00:10:01 00:00:42 00:35:40 00:00:38 00:20:12
13 Jocelyn Daniely Brea Abreu 1994 ITU 24 01:07:16 00:11:13 00:00:37 00:38:22 00:00:36 00:16:26
14 Andreia Ferrum 1995 POR 9 01:07:27 00:11:11 00:00:43 00:35:45 00:00:36 00:19:11
15 Marion Kim Mangrobang 1991 PHI 6 01:07:41 00:10:32 00:00:45 00:36:21 00:00:36 00:19:25
16 Brittany Dutton 1997 AUS 10 01:07:57 00:10:52 00:00:45 00:36:00 00:00:36 00:19:42
17 Luisa Iogna-Prat 1995 ITA 19 01:08:23 00:10:51 00:00:45 00:36:01 00:00:37 00:20:07
18 Esra Nur Gokcek 1996 TUR 17 01:08:29 00:10:34 00:00:42 00:36:25 00:00:34 00:20:13
19 Grace Musgrove 1992 AUS 23 01:08:37 00:10:51 00:00:43 00:36:08 00:00:36 00:20:18
20 Sara Perez Sala 1988 ESP 4 01:08:51 00:10:14 00:00:39 00:37:58 00:00:38 00:19:21
21 Elle Twentyman 1995 GBR 21 01:09:00 00:11:09 00:00:46 00:35:43 00:00:39 00:20:42
22 Zuriñe Rodriguez Sanchez 1982 ESP 11 01:09:56 00:11:47 00:00:40 00:38:32 00:00:33 00:18:23
23 Hannah Pace 1993 MLT 26 01:13:11 00:11:51 00:00:44 00:39:55 00:00:41 00:19:59
24 Deniz Dimaki 1977 GRE 25 01:13:22 00:11:49 00:00:50 00:40:57 00:00:37 00:19:07
25 Anna Flaquer 1993 ESP 16 01:13:30 00:10:52 00:00:42 00:42:23 00:00:36 00:18:55
26 Beatriz Dumet 1997 BRA 29 01:14:55 00:12:01 00:00:42 00:40:50 00:00:39 00:20:42
DSQ Laura Tighe 1987 IRL 28 DSQ 00:11:17 00:00:47 00:49:13 00:49:47 01:08:47
DNF Sara Guerrero Manso 1997 ESP 20 DNF 00:10:37 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marie Elias 1981 ISR 27 DNF 00:11:37 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lucía Salafranca Le Toulouzan 1999 ESP 32 DNF 00:11:12 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Andreas Galanos/GRE. Race Referee: Noelia Rivas/ESP. Competition Jury: Andreas Galanos/GER, Nezha Bidouane/MAR, Alicia Garcia/ESP.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps) Run 5 km (2 laps).
Water Temperature 21.0ºC, Air Temperature 25.0ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #28 Tighe/IRL was disqualified because she did not stop at the penalty box.