Results: 2017 Chengdu ITU Triathlon World Cup | Semifinal 1 Elite Men
Chengdu, China • 06 May, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 1 00:53:12 00:09:07 00:00:49 00:27:44 00:00:25 00:15:07
2 Gábor Faldum 1988 HUN 2 00:53:13 00:09:15 00:00:46 00:27:39 00:00:22 00:15:11
3 Joao Silva 1989 POR 3 00:53:14 00:09:14 00:00:46 00:27:41 00:00:31 00:15:02
4 Kenji Nener 1993 AUS 9 00:53:18 00:09:17 00:00:45 00:27:38 00:00:26 00:15:12
5 Bob Haller 1993 LUX 7 00:53:23 00:09:15 00:00:45 00:27:40 00:00:25 00:15:18
6 Russell White 1992 IRL 5 00:53:23 00:09:13 00:00:46 00:27:40 00:00:24 00:15:20
7 Zhengyu Duan 1996 CHN 20 00:53:24 00:09:19 00:00:43 00:27:39 00:00:25 00:15:18
8 Alois Knabl 1992 AUT 10 00:53:26 00:09:06 00:00:52 00:27:42 00:00:26 00:15:20
9 Yuichi Hosoda 1984 JPN 6 00:53:26 00:09:11 00:00:46 00:27:43 00:00:26 00:15:20
10 Mingxu Li 1998 CHN 22 00:53:28 00:09:14 00:00:48 00:27:39 00:00:25 00:15:22
11 Xavier Grenier-Talavera 1995 CAN 4 00:53:30 00:09:09 00:00:50 00:27:41 00:00:30 00:15:20
12 Zheng Xu 1994 CHN 18 00:53:30 00:09:05 00:00:49 00:27:48 00:00:23 00:15:25
13 Ryousuke Maeda 1995 JPN 8 00:54:20 00:09:07 00:00:48 00:27:45 00:00:24 00:16:16
14 Liam Lloyd 1994 GBR 12 00:54:53 00:09:32 00:00:45 00:28:18 00:00:29 00:15:49
15 Luke Burns 1998 AUS 23 00:55:18 00:09:28 00:00:45 00:28:22 00:00:25 00:16:18
16 Seung Hun Seo 1993 KOR 19 00:55:37 00:09:06 00:00:51 00:27:45 00:00:30 00:17:25
17 Temirlan Temirov 1996 KAZ 14 00:56:18 00:09:17 00:00:47 00:28:31 00:00:27 00:17:16
18 Hui Wai Wong 1995 HKG 11 00:57:12 00:09:19 00:00:45 00:28:32 00:00:29 00:18:07
19 Ognjen Stojanovic 1990 SRB 17 00:57:21 00:09:27 00:00:52 00:30:06 00:00:28 00:16:28
20 Seung Jun Lee 1995 KOR 21 00:58:00 00:09:33 00:00:47 00:30:05 00:00:28 00:17:07
21 Brennen Smith 1997 CAN 15 00:59:26 00:09:28 00:00:51 00:30:06 00:00:30 00:18:31
22 Yuki Umeda 1985 JPN 16 01:01:55 00:09:53 00:00:51 00:32:35 00:00:31 00:18:05
Program notes:

Technical Delegate: Rachel Ribo/PHI. Race Referee: Wang Baoping/CHN. Competition Jury: Rachel Ribo/PHI, Shin Otsuka/JPN and Wang Jianguo/CHN.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (3 laps); Run 5 km (2 laps)
Water Temperature 22.9ºC. Air Temperature 17.0ºC. Wetsuits not allowed.
All the athletes in the start list finished the race.
Athletes ranked 1 to 9 qualified to the final by positions. Athletes ranked 10 to 12 qualified to the final by times. Athletes ranked 13 to 20 qualified to the B final