Results: 2017 Chengdu ITU Triathlon World Cup | Semifinal 3 Elite Men
Chengdu, China • 06 May, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 64 00:54:07 00:09:17 00:00:44 00:28:43 00:00:25 00:14:58
2 Richard Varga 1989 SVK 66 00:54:08 00:09:05 00:00:52 00:28:46 00:00:26 00:14:59
3 Igor Polyanskiy 1990 RUS 61 00:54:09 00:09:05 00:00:50 00:28:48 00:00:23 00:15:03
4 Lasse Lührs 1996 GER 74 00:54:09 00:09:15 00:00:48 00:28:41 00:00:22 00:15:03
5 Andreas Schilling 1991 DEN 62 00:54:12 00:09:15 00:00:48 00:28:40 00:00:24 00:15:05
6 Matthew Hauser 1998 AUS 73 00:54:15 00:09:11 00:00:51 00:28:41 00:00:22 00:15:10
7 David Luis 1995 POR 81 00:54:18 00:09:08 00:00:51 00:28:45 00:00:23 00:15:11
8 Ben Dijkstra 1998 GBR 79 00:54:18 00:09:16 00:00:51 00:28:36 00:00:24 00:15:11
9 Matthias Steinwandter 1993 ITA 69 00:54:19 00:09:16 00:00:47 00:28:41 00:00:23 00:15:12
10 Lukas Pertl 1995 AUT 67 00:54:21 00:09:19 00:00:49 00:28:35 00:00:23 00:15:15
11 Michael Lori 1991 CAN 68 00:54:34 00:09:18 00:00:47 00:28:40 00:00:23 00:15:26
12 Domen Dornik 1991 SLO 75 00:54:38 00:09:13 00:00:48 00:28:44 00:00:25 00:15:28
13 Ji Hwan Kim 1990 KOR 70 00:54:52 00:09:12 00:00:46 00:28:46 00:00:24 00:15:44
14 Brian Moya 1993 COL 65 00:54:58 00:09:18 00:00:45 00:28:42 00:00:31 00:15:42
15 Jumpei Furuya 1991 JPN 63 00:55:13 00:09:09 00:00:47 00:28:48 00:00:23 00:16:06
16 Kejun Shi 1992 CHN 78 00:55:29 00:09:12 00:00:48 00:28:45 00:00:23 00:16:21
17 Xunyu Bai 1994 CHN 77 00:55:33 00:09:08 00:00:51 00:28:46 00:00:23 00:16:25
18 Shogo Ishitsuka 1989 JPN 71 00:55:40 00:09:13 00:00:47 00:28:44 00:00:26 00:16:30
19 Junheng Wang 1995 CHN 80 00:57:57 00:09:20 00:00:49 00:30:55 00:00:29 00:16:24
20 Ji Hong Lee 1992 KOR 76 00:57:59 00:09:22 00:00:49 00:30:52 00:00:27 00:16:29
21 Michael Lam 1997 HKG 83 01:02:00 00:09:54 00:00:55 00:32:49 00:00:33 00:17:49
DNF Sheng Cher, Bryce Chong 1997 SGP 82 DNF 00:10:54 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Rachel Ribo/PHI. Race Referee: Wang Baoping/CHN. Competition Jury: Rachel Ribo/PHI, Shin Otsuka/JPN and Wang Jianguo/CHN.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (3 laps); Run 5 km (2 laps)
Water Temperature 22.9ºC. Air Temperature 17.0ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes ranked 1 to 9 qualified to the final by positions. Athletes ranked 10 to 19 qualified to the B final