Results: 2017 Chengdu ITU Triathlon World Cup | Final Elite Men
Chengdu, China • 07 May, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Matthew Hauser 1998 AUS 18 00:26:46 00:04:43 00:00:47 00:13:53 00:00:22 00:07:01
2 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 19 00:26:48 00:04:57 00:00:46 00:13:39 00:00:24 00:07:02
3 Luke Willian 1996 AUS 6 00:26:50 00:04:47 00:00:46 00:13:49 00:00:24 00:07:04
4 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 2 00:26:52 00:04:57 00:00:43 00:13:43 00:00:22 00:07:07
5 Andreas Schilling 1991 DEN 15 00:26:56 00:04:55 00:00:46 00:13:41 00:00:25 00:07:09
6 Tyler Mislawchuk 1994 CAN 9 00:26:57 00:04:47 00:00:47 00:13:48 00:00:22 00:07:13
7 Igor Polyanskiy 1990 RUS 8 00:27:00 00:04:45 00:00:47 00:13:49 00:00:23 00:07:16
8 Gábor Faldum 1988 HUN 4 00:27:00 00:04:55 00:00:46 00:13:39 00:00:20 00:07:20
9 Lukas Hollaus 1986 AUT 3 00:27:01 00:04:56 00:00:47 00:13:38 00:00:22 00:07:18
10 Lasse Lührs 1996 GER 11 00:27:02 00:04:51 00:00:47 00:13:44 00:00:25 00:07:15
11 Kenji Nener 1993 AUS 10 00:27:03 00:04:55 00:00:45 00:13:43 00:00:25 00:07:15
12 Alois Knabl 1992 AUT 23 00:27:04 00:04:41 00:00:55 00:13:46 00:00:20 00:07:22
13 Richard Varga 1989 SVK 5 00:27:04 00:04:42 00:00:50 00:13:48 00:00:23 00:07:21
14 Ivan Ivanov 1989 UKR 16 00:27:05 00:04:54 00:00:46 00:13:43 00:00:23 00:07:19
15 Makoto Odakura 1993 JPN 12 00:27:06 00:04:44 00:00:50 00:13:48 00:00:24 00:07:20
16 David Luis 1995 POR 21 00:27:07 00:04:59 00:00:47 00:13:37 00:00:23 00:07:21
17 Russell White 1992 IRL 17 00:27:09 00:04:59 00:00:44 00:13:39 00:00:20 00:07:27
18 Miguel Arraiolos 1988 POR 25 00:27:10 00:04:57 00:00:48 00:13:38 00:00:23 00:07:24
19 Gordon Benson 1994 GBR 28 00:27:10 00:04:49 00:00:47 00:13:46 00:00:24 00:07:24
20 Ben Dijkstra 1998 GBR 24 00:27:14 00:04:47 00:00:49 00:13:45 00:00:23 00:07:30
21 João Silva 1963 POR 7 00:27:15 00:04:50 00:00:46 00:13:45 00:00:21 00:07:33
22 Zheng Xu 1994 CHN 31 00:27:21 00:04:47 00:00:48 00:13:48 00:00:23 00:07:35
23 Bob Haller 1993 LUX 14 00:27:24 00:04:59 00:00:44 00:13:37 00:00:21 00:07:43
24 Xavier Grenier-Talavera 1995 CAN 30 00:27:24 00:05:00 00:00:45 00:13:36 00:00:23 00:07:40
25 Zhengyu Duan 1996 CHN 20 00:27:25 00:04:56 00:00:47 00:13:40 00:00:24 00:07:38
26 Yuichi Hosoda 1984 JPN 26 00:27:45 00:04:59 00:00:46 00:13:37 00:00:25 00:07:58
27 Mingxu Li 1998 CHN 29 00:27:55 00:04:57 00:00:46 00:13:41 00:00:27 00:08:04
28 Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 1 00:28:00 00:04:43 00:00:48 00:13:51 00:00:26 00:08:12
29 Tony Dodds 1987 NZL 22 00:28:01 00:04:55 00:00:46 00:13:40 00:00:24 00:08:16
30 Matthias Steinwandter 1993 ITA 27 00:29:52 00:04:58 00:00:57 00:15:57 00:00:18 00:07:42
Program notes:

Technical Delegate: Rachel Ribo/PHI. Race Referee: Wang Baoping/CHN. Competition Jury: Rachel Ribo/PHI, Shin Otsuka/JPN and Wang Jianguo/CHN.
Distances: Swim 400 m (1 lap); Bike 10.2 km (3 laps); Run 2.5 km (2 laps)
Water Temperature 22.9ºC. Air Temperature 20.4 ºC. Wetsuits not allowed.
All the athletes in the start list finished the race