Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Karl-Heinz Nottrodt 1952 GER 785 01:16:05 00:12:08 00:03:53 00:35:21 00:02:18 00:22:27
2 Roland Käshammer 1952 GER 776 01:19:21 00:15:35 00:04:01 00:36:22 00:01:57 00:21:28
3 Rene Grou 1952 FRA 772 01:23:41 00:15:40 00:04:03 00:38:13 00:02:13 00:23:35
4 Graham Le Good 1952 GBR 779 01:24:18 00:15:49 00:03:58 00:40:19 00:02:08 00:22:07
5 Wolfgang Stein 1949 GER 792 01:25:59 00:16:17 00:04:49 00:37:50 00:02:35 00:24:29
6 Ron Skilling 1952 GBR 790 01:30:16 00:19:45 00:04:22 00:40:14 00:02:04 00:23:52
7 Andrew Rennie 1949 GBR 788 01:30:54 00:19:19 00:04:13 00:41:34 00:02:33 00:23:17
8 Michael Goddard 1949 GBR 771 01:31:00 00:17:01 00:04:17 00:40:13 00:02:20 00:27:11
9 Jay Robertson 1952 GBR 789 01:33:00 00:17:47 00:04:04 00:41:48 00:02:19 00:27:04
10 Joachim Bernhardt 1948 GER 764 01:33:06 00:19:50 00:04:19 00:41:29 00:02:35 00:24:56
11 Hermann Dorner 1948 GER 768 01:33:10 00:17:49 00:06:28 00:39:04 00:02:20 00:27:31
12 Mike Hartley 1950 GBR 773 01:33:31 00:16:56 00:04:27 00:42:23 00:02:41 00:27:06
13 Christian Jacquesson 1948 FRA 774 01:34:28 00:16:15 00:04:56 00:41:49 00:02:30 00:29:00
14 Paddy Sweetnam 1951 GBR 793 01:34:31 00:18:39 00:04:55 00:42:52 00:02:27 00:25:40
15 Norbert Putz, Dr. 1949 GER 787 01:35:18 00:17:29 00:05:59 00:40:56 00:02:57 00:27:58
16 Derek Barlow 1951 GBR 763 01:36:10 00:19:28 00:05:14 00:41:37 00:02:20 00:27:33
17 Grayhame Fish 1949 GBR 769 01:36:43 00:15:47 00:05:22 00:42:39 00:02:47 00:30:09
18 Helmut Neuhaus 1948 GER 783 01:36:57 00:18:55 00:04:30 00:42:53 00:02:31 00:28:10
19 Wolfgang Fleischmann 1949 GER 770 01:37:02 00:18:38 00:05:11 00:42:12 00:02:36 00:28:28
20 Frank Mcmahon 1950 GBR 782 01:37:12 00:19:39 00:05:11 00:43:34 00:02:44 00:26:05
21 Michael Winstanley 1948 GBR 794 01:37:40 00:20:12 00:04:58 00:44:24 00:02:17 00:25:52
22 Ferdinand Starzengruber 1951 AUT 791 01:37:56 00:18:44 00:05:17 00:42:30 00:03:02 00:28:24
23 John Nevin 1950 GBR 784 01:38:31 00:20:54 00:05:01 00:44:04 00:02:27 00:26:07
24 Gerhard Kravagna 1948 AUT 778 01:41:12 00:20:55 00:05:49 00:41:26 00:02:26 00:30:39
25 Rudolf Müller 1950 GER 780 01:42:01 00:23:53 00:06:45 00:42:21 00:02:40 00:26:23
26 Derek Bardsley 1951 GBR 762 01:42:17 00:26:48 00:06:05 00:39:12 00:02:24 00:27:49
27 Nigel Burvill 1951 GBR 766 01:49:53 00:21:21 00:06:02 00:45:04 00:03:02 00:34:25
28 Roger Joffre 1949 FRA 775 01:52:46 00:22:44 00:06:29 00:47:17 00:03:22 00:32:56
29 Klaus Mathias 1949 GER 781 02:23:33 00:19:40 00:07:42 01:01:34 00:04:55 00:49:45
Program notes:

Technical delegates: Dirk Bogaert/BEL and Dag Oliver/NOR. Race referee: Jan Philipp Krawczyk/GER. Competition jury: Renato Bertandi/ITA, Matthias Zöll/GER, Dirk Bogaert/BEL.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20.7 Km (4 laps), Run 5 Km (2 laps).
Water temperature 19.6 °C. Air temperature 27.1 °C. Wetsuit swim.