Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Beth Potter 1991 GBR 14 01:01:36 00:10:11 00:00:56 00:32:58 00:00:47 00:16:44
2 Therese Feuersinger 1998 AUT 3 01:02:19 00:09:49 00:00:55 00:32:05 00:00:48 00:18:42
3 Gabriela Ribeiro 2000 POR 30 01:02:35 00:09:50 00:00:53 00:32:10 00:00:50 00:18:52
4 Kseniia Levkovska 1989 AZE 1 01:03:10 00:10:03 00:00:54 00:33:03 00:00:51 00:18:19
5 Madalena Amaral Almeida 1998 POR 31 01:03:19 00:10:28 00:00:52 00:32:41 00:00:49 00:18:29
6 Ditte Kristensen 1995 DEN 12 01:03:26 00:09:48 00:00:54 00:32:10 00:00:50 00:19:44
7 Zoe Thomas 1993 GBR 16 01:03:44 00:10:02 00:00:54 00:33:04 00:00:49 00:18:55
8 Bronwen Owen 1997 GBR 18 01:03:51 00:10:38 00:00:56 00:33:41 00:00:50 00:17:46
9 Sharon Spimi 1997 ITA 10 01:04:03 00:09:52 00:00:54 00:32:04 00:00:51 00:20:22
10 Diana Vizcarra Montes 1990 ECU 2 01:04:08 00:10:33 00:00:56 00:33:47 00:00:49 00:18:03
11 Helena Carvalho 1995 POR 5 01:04:17 00:09:46 00:00:55 00:32:10 00:00:55 00:20:31
12 Eva Skaza 1997 SLO 6 01:04:29 00:10:03 00:00:56 00:33:03 00:00:51 00:19:36
13 Nina Eim 1998 GER 33 01:04:52 00:10:30 00:00:54 00:33:38 00:00:47 00:19:03
14 Quinty Schoens 1999 NED 19 01:05:24 00:10:29 00:00:56 00:33:38 00:00:47 00:19:34
15 Aleksandra Rudzinska 1994 POL 15 01:05:33 00:10:19 00:00:52 00:32:50 00:00:53 00:20:39
16 Hannah Kitchen 1990 GBR 23 01:05:53 00:10:05 00:00:59 00:34:48 00:00:51 00:19:10
17 Andreia Ferrum 1995 POR 4 01:06:10 00:10:33 00:00:58 00:33:47 00:00:52 00:20:00
18 Katharina Krüger 1999 GER 29 01:06:37 00:10:17 00:00:55 00:34:04 00:00:53 00:20:28
19 Sophie Fischer 1997 GER 24 01:06:55 00:10:29 00:00:59 00:34:46 00:00:53 00:19:48
20 Esra Nur Gokcek 1996 TUR 9 01:07:10 00:10:35 00:01:00 00:34:40 00:00:54 00:20:01
21 Lucy Nell 1989 GBR 11 01:07:39 00:10:31 00:00:59 00:35:00 00:00:55 00:20:14
22 Noelia Juan 1996 ESP 32 01:08:07 00:11:25 00:00:54 00:36:18 00:00:50 00:18:40
23 Mariana Vargem 2001 POR 26 01:08:10 00:11:30 00:00:53 00:34:56 00:00:47 00:20:04
24 Marije Dankelman 1997 NED 17 01:08:24 00:10:25 00:00:57 00:35:57 00:00:52 00:20:13
25 Rita Fardilha 1999 POR 25 01:08:35 00:10:51 00:00:54 00:35:36 00:00:53 00:20:21
26 Ana Ramos 1995 POR 20 01:09:33 00:10:27 00:01:00 00:35:53 00:00:52 00:21:21
27 Liliana Alexandre 1990 POR 22 01:10:17 00:10:34 00:00:58 00:37:05 00:00:51 00:20:49
28 Carolina Serra 1999 POR 27 01:12:03 00:11:26 00:00:56 00:39:00 00:00:48 00:19:53
DNF Beatriz Dumet 1997 BRA 28 DNF 00:10:51 00:00:54 00:39:36 00:00:58 00:00:00
DNF Emma Sharkey 1994 IRL 21 DNF 00:10:15 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jemma Speers 1997 IRL 34 DNF 00:10:32 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Mónica Zubillaga/ESP.
Race Referee: Mario Carvalho/POR
Competition Jury: Mónica Zubillaga/ESP, Galina Shipovalova/RUS, Vasco Rodrigues/POR.
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20km (3 laps), Run 5km (2 laps)
Water temperature 24ºC. Air Temperature 24ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #11 Nell/GBR served a 10 seconds penalty during the run segment.