Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Tamás Tóth 1989 HUN 43 00:22:30 00:04:26 00:01:36 00:09:55 00:00:00 00:06:33
2 Brandon Copeland 1996 AUS 45 00:22:33 00:04:24 00:01:43 00:09:52 00:00:00 00:06:34
3 Sam Ward 1994 NZL 5 00:22:33 00:04:23 00:01:39 00:09:56 00:00:00 00:06:35
4 Jumpei Furuya 1991 JPN 1 00:22:34 00:04:21 00:01:39 00:09:58 00:00:00 00:06:36
5 Kyle Smith 1997 NZL 9 00:22:36 00:04:27 00:01:36 00:09:54 00:00:00 00:06:39
6 Makoto Odakura 1993 JPN 42 00:22:37 00:04:26 00:01:39 00:09:54 00:00:00 00:06:38
7 Hayden Wilde 1997 NZL 49 00:22:38 00:04:33 00:01:36 00:09:50 00:00:00 00:06:39
8 Yuichi Hosoda 1984 JPN 44 00:22:41 00:04:26 00:01:41 00:09:50 00:00:00 00:06:44
9 Liam Ward 1997 NZL 41 00:22:43 00:04:27 00:01:40 00:09:51 00:00:00 00:06:45
10 Trent Thorpe 1996 NZL 46 00:22:52 00:04:20 00:01:41 00:09:57 00:00:00 00:06:54
11 Kye Wylde 1997 AUS 47 00:22:56 00:04:26 00:01:39 00:09:52 00:00:00 00:06:59
12 Nicholas Free 1998 AUS 16 00:22:58 00:04:28 00:01:38 00:09:54 00:00:00 00:06:58
13 Shiruba Taniguchi 1994 JPN 2 00:23:00 00:04:24 00:01:39 00:09:54 00:00:00 00:07:03
14 Ryousuke Maeda 1995 JPN 3 00:23:02 00:04:25 00:01:40 00:09:53 00:00:00 00:07:04
15 Ludwig Fleetwood 1993 SWE 14 00:23:04 00:04:32 00:01:39 00:09:48 00:00:00 00:07:05
16 Benjamin Shaw 1991 IRL 6 00:23:06 00:04:21 00:01:43 00:09:53 00:00:00 00:07:09
17 Takumi Higo 1996 JPN 59 00:23:10 00:04:24 00:01:40 00:09:55 00:00:00 00:07:11
18 Shogo Ishitsuka 1989 JPN 4 00:23:15 00:04:19 00:01:37 00:10:04 00:00:00 00:07:15
19 Damon Boag 1996 AUS 67 00:23:19 00:04:33 00:01:39 00:09:49 00:00:00 00:07:18
20 Kenta Asakai 1994 JPN 55 00:23:19 00:04:29 00:01:41 00:09:50 00:00:00 00:07:19
21 Izumi Aoki 1998 JPN 56 00:23:32 00:04:34 00:01:38 00:09:48 00:00:00 00:07:32
22 Kosuke Terasawa 1994 JPN 58 00:23:34 00:04:29 00:01:39 00:09:53 00:00:00 00:07:33
23 Aoba Yasumatsu 1997 JPN 29 00:23:43 00:04:36 00:01:37 00:10:34 00:00:00 00:06:56
24 Koki Yamamoto 1996 JPN 7 00:23:46 00:04:22 00:01:41 00:09:50 00:00:00 00:07:53
25 Ren Sato 1995 JPN 8 00:23:48 00:04:32 00:01:42 00:10:23 00:00:00 00:07:11
26 Naminosuke Mizuno 1999 JPN 66 00:23:52 00:04:34 00:01:34 00:09:53 00:00:00 00:07:51
27 Liam Mccoach 1998 AUS 15 00:23:55 00:04:18 00:01:41 00:10:03 00:00:00 00:07:53
28 Takanori Sugihara 1994 JPN 50 00:24:14 00:04:34 00:01:41 00:10:30 00:00:00 00:07:29
29 Shunsuke Nakao 1997 JPN 20 00:24:20 00:04:35 00:01:39 00:10:23 00:00:00 00:07:43
30 Takumi Hojo 1996 JPN 54 00:24:49 00:04:16 00:01:36 00:11:31 00:00:00 00:07:26
DNF Taishi Furuyama 1995 JPN 53 DNF 00:04:31 00:01:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate Dan Hong/CHN. Race Referee Masato Suzuki/JPN. Competition Jury Dan Hong/CHN, Takao Yoshida/JPN, Akihiro Ushijima/JPN
Distances Swim 375 m (1 lap); Bike 7 km (2 lap + connection); Run 2 km (1 lap)
Water temperature 22.0ºC. Air Temperature 23.0ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #49 wilde/NZL was included in the start list by the Competition Jury.
Athlete #54 Hojo/JPN served a 10 seconds penalty during the run segment.