Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 2 00:55:29 00:08:50 00:00:31 00:30:24 00:00:00 00:15:44
2 Alexandre Nobre 1994 POR 8 00:55:32 00:08:58 00:00:26 00:30:19 00:00:00 00:15:49
3 Shiruba Taniguchi 1994 JPN 1 00:55:57 00:08:41 00:00:27 00:30:34 00:00:00 00:16:15
4 Kauê Willy 1996 BRA 12 00:56:17 00:09:22 00:00:31 00:30:09 00:00:00 00:16:15
5 Martin Sobey 1996 CAN 17 00:56:19 00:09:20 00:00:34 00:30:09 00:00:00 00:16:16
6 Jarrod Shoemaker 1982 USA 3 00:56:20 00:09:00 00:00:32 00:30:33 00:00:00 00:16:15
7 Ryousuke Maeda 1995 JPN 5 00:56:33 00:08:39 00:00:29 00:30:35 00:00:00 00:16:50
8 Eduardo Lass 1992 BRA 7 00:56:41 00:09:03 00:00:36 00:30:08 00:00:00 00:16:54
9 Roberto Porras 1999 CHI 31 00:56:41 00:08:57 00:00:34 00:30:14 00:00:00 00:16:56
10 Shogo Ishitsuka 1989 JPN 6 00:56:46 00:08:45 00:00:30 00:30:31 00:00:00 00:17:00
11 Michael Arishita 1994 USA 14 00:56:52 00:09:13 00:00:36 00:30:18 00:00:00 00:16:45
12 Karim Balli Al Soufi 1986 ESP 24 00:56:59 00:08:51 00:00:32 00:30:22 00:00:00 00:17:14
13 Maximilian Sperl 1994 GER 10 00:57:01 00:09:23 00:00:31 00:30:08 00:00:00 00:16:59
14 Nick Vandermolen 1993 USA 20 00:57:03 00:09:20 00:00:35 00:30:10 00:00:00 00:16:58
15 Makoto Odakura 1993 JPN 4 00:57:16 00:08:46 00:00:34 00:30:25 00:00:00 00:17:31
16 Eddy Santiestevan Torres 1997 CUB 32 00:57:25 00:08:58 00:00:29 00:30:39 00:00:00 00:17:19
17 Andres Barrionuevo 1996 ECU 30 00:57:29 00:08:59 00:00:32 00:30:15 00:00:00 00:17:43
18 Conrado Alejandro Martinez Pardo 1992 CUB 18 00:57:55 00:08:57 00:00:14 00:30:33 00:00:00 00:18:11
19 Federico Scarabino 1996 URU 15 00:57:58 00:09:23 00:00:31 00:30:10 00:00:00 00:17:54
20 Jordan Diaz Rodriguez 1998 CUB 23 00:58:03 00:09:10 00:00:33 00:30:25 00:00:00 00:17:55
21 Victor Manuel Herrera de la Hoz 1997 CUB 19 00:58:06 00:08:49 00:00:25 00:30:30 00:00:00 00:18:22
22 Brennen Smith 1997 CAN 9 00:58:32 00:08:48 00:00:36 00:32:13 00:00:00 00:16:55
23 Peter Vega 1996 PAN 11 00:59:56 00:09:02 00:00:33 00:30:29 00:00:00 00:19:52
24 Tyler Evans 1992 USA 25 01:00:02 00:09:20 00:00:32 00:33:01 00:00:00 00:17:09
25 Elliot Bach 1993 USA 33 01:00:11 00:09:40 00:00:32 00:31:24 00:00:00 00:18:35
26 Jose Gomez De La Torre Prato 1990 PER 16 01:02:34 00:08:55 00:00:35 00:32:25 00:00:00 00:20:39
27 Jorge Ezequiel Torres Montero 1996 CUB 26 01:02:51 00:09:23 00:00:33 00:32:56 00:00:00 00:19:59
28 Franklin Peña 1994 DOM 28 01:03:35 00:09:16 00:00:33 00:33:06 00:00:00 00:20:40
29 Rikigoro Shinozuka 1995 MAS 27 01:04:46 00:10:22 00:00:32 00:34:48 00:00:00 00:19:04
30 Nestor Ivan Ramirez Duran 1995 COL 22 01:05:53 00:09:24 00:00:33 00:34:32 00:00:00 00:21:24
31 Francisco Alonso Acevedo 1991 DOM 21 01:08:04 00:10:30 00:00:35 00:36:39 00:00:00 00:20:20
DNF Fabian Roman 1992 PUR 29 DNF 00:09:18 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Leslie Poujol Brown/HON. Race Referee: Winston Crookee/SKN. Competition Jury: Leslie Poujol Brown/HON, Irving Zavala/MEX, Alejandro Puerto/CUB.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (2 laps)
Water Temperature 26ºC. Air temperature 29ºC. No wetsuit swim.