Results: 2017 Istanbul ETU Triathlon European Cup | Elite Men
Beylikduzu/Istanbul, Turkey • 30 Jul, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Andrey Bryukhankov 1991 RUS 3 01:52:42 00:18:32 00:00:41 00:57:53 00:00:22 00:35:16
2 Dmytro Malyar 1984 UKR 12 01:53:45 00:18:52 00:00:37 01:00:36 00:00:18 00:33:24
3 Anton Kozlov 1991 RUS 11 01:54:08 00:18:40 00:00:40 01:00:43 00:00:21 00:33:46
4 Ognjen Stojanovic 1990 SRB 6 01:55:03 00:19:21 00:00:42 01:00:00 00:00:18 00:34:46
5 Menno Koolhaas 1995 NED 2 01:55:21 00:18:52 00:00:39 01:00:33 00:00:16 00:35:02
6 Vladimir Turbayevskiy 1983 RUS 1 01:55:37 00:18:43 00:00:44 01:00:36 00:00:21 00:35:14
7 Filipe Azevedo 1993 POR 5 01:55:42 00:18:46 00:00:40 01:00:39 00:00:16 00:35:23
8 Ivan Menshykov 1994 UKR 17 01:55:45 00:19:15 00:00:40 01:00:11 00:00:20 00:35:21
9 Andrey Alypov 1997 RUS 8 01:55:58 00:18:52 00:00:41 01:00:29 00:00:18 00:35:40
10 Denis Seliverstov 1989 RUS 21 01:56:08 00:18:49 00:00:43 01:00:36 00:00:22 00:35:39
11 Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 4 01:57:35 00:19:17 00:00:40 01:00:09 00:00:21 00:37:09
12 Pedro Mendes 1992 POR 16 01:58:42 00:18:41 00:00:40 01:00:47 00:00:16 00:38:19
13 Sergey Kostenko 1996 UKR 22 02:00:34 00:18:52 00:00:40 01:00:36 00:00:26 00:40:02
14 Sylwester Kuster 1985 POL 9 02:00:55 00:19:18 00:00:43 01:03:33 00:00:20 00:37:02
15 Gültigin Er 1997 TUR 14 02:01:48 00:18:51 00:00:40 01:00:34 00:00:17 00:41:27
16 Gianluca Purzer 1997 ITA 23 02:03:16 00:20:01 00:00:38 01:02:54 00:00:22 00:39:22
17 Emirhan Altıntaş 1997 TUR 19 02:06:04 00:19:27 00:00:43 01:03:22 00:00:23 00:42:10
18 Nikos Wilczek 1992 GRE 15 02:08:55 00:19:45 00:00:42 01:03:09 00:00:21 00:45:00
LAP Emmanuel Lejeune 1992 BEL 20 LAP 00:21:10 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Julian Demyanov 1995 UKR 18 DSQ 00:18:55 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jonathan Sammut 1997 AUS 10 DNF 00:18:47 00:00:38 01:00:38 00:00:18 00:00:00
DNF Yaroslav Potanin 1996 RUS 24 DNF 00:19:25 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Mario Carvalho/POR. Race Referee: Saadet Gurer/TUR.
Competition Jury: Mario Carvalho/POR, Eugene Kraus/LUX, Nihat Çelikkollu/TUR
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 40 km (8 laps); Run 10 km (4 laps)
Water Temperature 26.0ºC; Air Temperature 30.5ºC;
. Wetsuits not allowed