Results: 2017 ITU World Triathlon Abu Dhabi | Elite Men
Abu Dhabi, United Arab Emirates • 04 Mar, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1500m
T1 Bike
40km
T2 Run
10km
1 Javier Gomez Noya 1983 ESP 26 01:52:31 00:18:38 00:01:02 01:00:54 00:00:36 00:31:23
2 Thomas Bishop 1991 GBR 22 01:52:45 00:18:36 00:01:08 01:00:52 00:00:36 00:31:36
3 Vincent Luis 1989 FRA 49 01:53:08 00:18:35 00:01:06 01:00:53 00:00:30 00:32:05
4 Fernando Alarza 1991 ESP 2 01:53:18 00:19:08 00:01:06 01:01:32 00:00:33 00:31:03
5 Richard Murray 1989 RSA 4 01:53:25 00:19:32 00:00:59 01:01:13 00:00:30 00:31:14
6 Joao Pereira 1987 POR 9 01:53:38 00:19:05 00:01:05 01:01:35 00:00:30 00:31:25
7 Gregory Billington 1989 USA 18 01:54:00 00:18:39 00:01:04 01:00:51 00:00:31 00:32:57
8 Mario Mola 1990 ESP 1 01:54:06 00:19:12 00:01:06 01:01:26 00:00:29 00:31:55
9 Andrea Salvisberg 1989 SUI 12 01:54:20 00:18:38 00:01:07 01:00:50 00:00:30 00:33:17
10 Henri Schoeman 1991 RSA 3 01:54:35 00:18:28 00:01:06 01:01:02 00:00:30 00:33:31
11 Léo Bergere 1996 FRA 37 01:54:48 00:18:37 00:01:05 01:00:51 00:00:30 00:33:47
12 Igor Polyanskiy 1990 RUS 15 01:55:05 00:18:29 00:01:03 01:01:03 00:00:30 00:34:01
13 Marcel Walkington 1993 AUS 43 01:55:15 00:18:46 00:01:06 01:01:52 00:00:32 00:33:01
14 Marc Austin 1994 GBR 51 01:55:56 00:18:33 00:01:06 01:02:08 00:00:30 00:33:41
15 Alois Knabl 1992 AUT 34 01:56:02 00:18:34 00:01:08 01:02:05 00:00:34 00:33:44
16 Ben Kanute 1992 USA 31 01:56:08 00:18:31 00:01:04 01:00:58 00:00:30 00:35:07
17 Marco Van Der Stel 1991 NED 29 01:56:26 00:18:36 00:01:05 01:00:56 00:00:33 00:35:18
18 Ilya Prasolov 1994 RUS 41 01:56:51 00:18:47 00:01:05 01:01:55 00:00:33 00:34:34
19 Joao Silva 1989 POR 17 01:57:04 00:19:25 00:01:02 01:04:17 00:00:35 00:31:47
20 Adam Bowden 1982 GBR 7 01:57:15 00:19:42 00:01:09 01:03:51 00:00:32 00:32:03
21 Crisanto Grajales 1987 MEX 5 01:57:27 00:18:48 00:01:03 01:04:53 00:00:34 00:32:12
22 Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 11 01:57:37 00:18:31 00:01:03 01:05:12 00:00:31 00:32:22
23 Lukas Hollaus 1986 AUT 36 01:57:39 00:19:35 00:01:05 01:04:01 00:00:28 00:32:32
24 Lukas Pertl 1995 AUT 40 01:57:41 00:19:46 00:01:04 01:03:53 00:00:27 00:32:34
25 Sylvain Fridelance 1995 SUI 46 01:58:27 00:19:17 00:01:05 01:01:25 00:00:32 00:36:10
26 Davide Uccellari 1991 ITA 25 01:58:50 00:19:16 00:01:12 01:04:17 00:00:33 00:33:33
27 Miguel Arraiolos 1988 POR 33 01:59:16 00:19:40 00:01:08 01:03:56 00:00:37 00:33:57
28 Jan Celustka 1982 CZE 21 01:59:41 00:18:39 00:01:05 01:04:59 00:00:33 00:34:26
29 Jorik Van Egdom 1995 NED 47 01:59:59 00:20:14 00:01:05 01:03:24 00:00:32 00:34:46
30 Tamás Tóth 1989 HUN 19 02:00:04 00:19:21 00:01:05 01:04:23 00:00:34 00:34:44
31 Stefan Zachäus 1990 LUX 23 02:00:18 00:19:21 00:01:03 01:01:23 00:00:30 00:38:03
32 Thomas Springer 1984 AUT 24 02:00:36 00:19:51 00:01:04 01:03:55 00:00:35 00:35:13
33 David Luis 1995 POR 55 02:00:59 00:18:36 00:01:03 01:05:08 00:00:30 00:35:44
34 Yuichi Hosoda 1984 JPN 44 02:01:35 00:19:38 00:01:07 01:04:03 00:00:36 00:36:13
35 Aurelien Raphael 1988 FRA 10 02:03:35 00:18:27 00:01:08 01:05:12 00:00:36 00:38:15
36 Ivan Ivanov 1989 UKR 32 02:04:29 00:19:19 00:01:07 01:04:20 00:00:36 00:39:10
LAP Grant Sheldon 1994 GBR 27 LAP 00:19:46 00:01:07 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Simon De Cuyper 1986 BEL 42 LAP 00:20:21 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP David Castro Fajardo 1993 ESP 28 LAP 00:19:37 00:01:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Matthew Baker 1994 AUS 38 DSQ 00:19:04 00:01:03 01:01:36 00:00:31 00:33:35
DSQ Menno Koolhaas 1995 NED 50 DSQ 00:18:59 00:01:05 01:01:43 00:00:33 00:34:03
DNF Henrik Goesch 1994 FIN 45 DNF 00:19:23 00:01:09 01:04:16 00:00:32 00:00:00
DNF Adrien Briffod 1994 SUI 30 DNF 00:19:09 00:01:06 01:01:29 00:00:29 00:00:00
DNF Pierre Le Corre 1990 FRA 6 DNF 00:18:31 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kristian Blummenfelt 1994 NOR 8 DNF 00:18:35 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jonathan Zipf 1986 GER 14 DNF 00:19:23 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Temirlan Temirov 1996 KAZ 52 DNF 00:19:48 00:01:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dorian Coninx 1994 FRA 16 DNF 00:18:44 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lawrence Fanous 1985 JOR 48 DNF 00:19:23 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Wian Sullwald 1993 RSA 39 DNF 00:18:36 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jonas Schomburg 1994 ITU 20 DNF 00:18:33 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Domen Dornik 1991 SLO 53 DNF 00:18:40 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gustav Iden 1996 NOR 35 DNF 00:19:47 00:01:07 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Filipe Azevedo 1993 POR 54 DNF 00:19:49 00:01:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Race conditions:  28.8°C |  23.2°C (no wetsuit)
Program notes:

Technical Delegate: Jorge García/ESP. Race Referee: Howard Vine/GBR. Competition Jury: Jorge García/ESP, Thanos Nikopoulos/GRE, Justin Park/KOR.
Distances: Swim 1500 m (900m+600m), Bike 41 km (10 laps), Run 10 km (4 laps)
Water temperature 23.2ºC. Air temperature 28.8ºC. No wetsuit swim
Athletes #38 Baker/AUS and #50 Koolhas/NED were disqualified because they short cut the swim course