Results: 2017 ITU World Triathlon Grand Final Rotterdam | 65-69 Male AG
Rotterdam, Netherlands • 17 Sep, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Karl-Heinz Nottrodt 1952 GER 21233 02:18:27 00:21:35 00:05:37 01:05:13 00:02:20 00:43:44
2 Christopher Owens 1952 GBR 21215 02:22:52 00:24:36 00:05:23 01:09:29 00:02:04 00:41:23
3 Rob Ashburner 1952 CAN 21210 02:24:13 00:25:11 00:07:49 01:05:56 00:03:13 00:42:05
4 Robert Pickard 1950 AUS 21203 02:26:05 00:24:50 00:06:04 01:06:58 00:02:48 00:45:27
5 Tom Kinneman 1952 USA 21197 02:28:12 00:28:02 00:05:55 01:10:04 00:02:34 00:41:39
6 Jan Van Der Heide 1951 NED 21190 02:29:01 00:28:20 00:06:01 01:04:27 00:02:24 00:47:51
7 Ed De Wit 1950 NED 21188 02:31:14 00:27:54 00:06:31 01:04:26 00:02:59 00:49:27
8 Urs Tanner 1951 SUI 21196 02:31:38 00:30:59 00:05:50 01:07:05 00:02:32 00:45:14
9 Philip Courtney 1952 GBR 21221 02:32:39 00:31:13 00:06:12 01:06:33 00:02:00 00:46:42
10 James Hoadley 1952 GBR 21223 02:33:17 00:29:23 00:05:48 01:10:30 00:02:28 00:45:11
11 Rudolf Puhe 1949 GER 21237 02:33:25 00:27:51 00:06:55 01:06:57 00:02:56 00:48:48
12 Hjalmar Schiøtz 1949 NOR 21193 02:33:50 00:27:39 00:07:10 01:12:29 00:02:33 00:44:01
13 Wolfgang Stein 1949 GER 21234 02:33:53 00:30:54 00:06:57 01:06:43 00:02:34 00:46:47
14 Rowland Cook 1952 AUS 21205 02:34:19 00:28:03 00:06:35 01:10:52 00:02:29 00:46:21
15 Jon Brook 1952 GBR 21226 02:34:26 00:26:48 00:05:49 01:12:35 00:02:22 00:46:54
16 Scott Ehrlich 1952 USA 21201 02:34:50 00:24:52 00:08:02 01:08:57 00:03:43 00:49:19
17 Shorty Clark 1952 NZL 21194 02:35:13 00:28:04 00:06:10 01:09:54 00:02:27 00:48:40
18 Allan Mccallister 1951 CAN 21211 02:35:31 00:29:14 00:06:54 01:13:15 00:02:09 00:44:00
19 Yutaka Iba 1950 JPN 21241 02:36:02 00:24:42 00:07:12 01:13:34 00:03:56 00:46:41
20 William Rees 1952 IRL 21238 02:36:52 00:29:30 00:06:02 01:11:21 00:02:15 00:47:46
21 Paul Fletcher 1951 GBR 21230 02:37:37 00:28:07 00:05:00 01:12:14 00:02:21 00:49:57
22 Gerard Van Wissen 1949 NED 21186 02:39:28 00:30:24 00:06:52 01:08:53 00:02:06 00:51:15
23 Michael S. Dwyer 1949 USA 21198 02:40:08 00:27:31 00:08:40 01:13:15 00:02:50 00:47:55
24 Alistair Hill 1949 GBR 21225 02:42:04 00:30:03 00:06:19 01:12:51 00:02:23 00:50:31
25 Charles Cowan 1951 GBR 21224 02:42:25 00:30:49 00:06:38 01:10:57 00:02:47 00:51:16
26 Martin Brigden 1949 AUS 21204 02:43:13 00:27:59 00:07:45 01:12:33 00:03:16 00:51:43
27 Robert Rossbach 1951 USA 21199 02:43:44 00:28:14 00:07:42 01:13:10 00:02:32 00:52:08
28 David Lauckner 1949 GBR 21217 02:43:57 00:28:00 00:06:12 01:17:44 00:03:09 00:48:53
29 Brad Metcalf 1950 USA 21200 02:47:10 00:27:41 00:08:08 01:18:47 00:03:31 00:49:06
30 Anthony Lim 1950 AUS 21206 02:47:24 00:28:21 00:06:03 01:17:02 00:03:35 00:52:25
31 John Simpson 1951 GBR 21228 02:47:40 00:33:26 00:07:13 01:17:12 00:02:47 00:47:04
32 Hermann Dorner 1948 GER 21232 02:47:52 00:33:19 00:07:46 01:11:26 00:02:44 00:52:39
33 Michael Libuda 1949 USA 21202 02:48:01 00:28:17 00:06:57 01:18:17 00:02:50 00:51:41
34 Graham Bainger 1952 GBR 21227 02:48:44 00:31:51 00:06:45 01:14:55 00:02:41 00:52:34
35 Hans Van Wijk 1949 NED 21187 02:51:21 00:36:00 00:07:42 01:11:29 00:04:34 00:51:38
36 Reiner Wieneke 1951 GER 21236 02:51:46 00:31:08 00:08:15 01:13:51 00:02:32 00:56:03
37 John Towart 1950 USA 21245 02:51:52 00:25:11 00:08:16 01:15:08 00:04:33 00:58:44
38 Stephen Walton 1949 GBR 21216 02:54:38 00:28:15 00:06:28 01:24:02 00:02:57 00:52:58
39 Herman Beukelman 1952 NED 21192 02:56:02 00:29:47 00:07:28 01:16:18 00:03:15 00:59:17
40 Guy Lacaille 1952 BEL 21209 02:56:26 00:33:46 00:09:51 01:21:14 00:03:53 00:47:44
41 Colin Watkins 1952 GBR 21218 02:56:50 00:29:40 00:07:16 01:14:28 00:03:20 01:02:08
42 Abel Van Der Merwe 1952 RSA 21195 02:57:48 00:34:46 00:07:58 01:20:08 00:03:03 00:51:54
43 Francisco Javier PeÑa De La Mora 1950 MEX 21244 03:00:37 00:27:48 00:07:49 01:20:43 00:03:18 01:01:01
44 Grayhame Fish 1949 GBR 21220 03:00:51 00:28:13 00:07:23 01:18:41 00:03:10 01:03:24
45 Patrick Foster 1951 GBR 21219 03:04:16 00:30:41 00:07:34 01:21:38 00:03:03 01:01:22
46 Herbert Burghoff 1949 GER 21231 03:04:29 00:36:47 00:08:15 01:25:16 00:03:11 00:51:02
47 Wiebe Wienbelt 1950 NED 21189 03:08:15 00:40:51 00:10:45 01:19:43 00:05:14 00:51:44
48 Yasuoki Nakashima 1949 JPN 21240 03:08:17 00:31:35 00:09:03 01:23:29 00:03:29 01:00:44
49 Albaro Virgilio Montes Ramos 1948 MEX 21242 03:08:32 00:42:16 00:09:04 01:19:42 00:04:34 00:52:58
50 Jean Francois Deotto 1952 FRA 21214 03:11:44 00:34:41 00:09:20 01:23:22 00:04:50 00:59:34
51 Andrea Latrofa 1948 ITA 21239 03:16:26 00:48:17 00:10:52 01:22:21 00:04:01 00:50:57
52 Bruce Whitton 1952 AUS 21208 03:31:39 00:35:09 00:11:12 01:31:55 00:03:01 01:10:24
53 Michael Tayar 1950 AUS 21207 03:32:40 00:41:11 00:10:42 01:32:32 00:04:17 01:03:59
54 Arturo Ricardo Rosales Gonzalez 1948 MEX 21243 03:45:22 00:37:23 00:10:45 01:34:28 00:07:16 01:15:31
DNF Graham Plews 1952 GBR 21222 DNF 00:32:49 00:07:47 01:05:27 00:05:05 00:00:00
DNF John Allen 1951 GBR 21229 DNF 00:31:27 00:25:44 01:12:54 00:00:00 00:00:00
DNF Jürgen Weible 1949 GER 21235 DNF 00:44:02 00:09:20 01:55:20 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, Sarah Taylor/GBR.
Race Referees: Leslie Buchanan/CAN, Frank Stapleton/AUS.
Competition Jury:  Thanos Nikopoulos/GRE, Barry Siff/USA, Christie Brouwe/NED.
Distances: Swim 1500 (1 lap), Bike 40 km (2 laps), Run 10 km (2 laps)
Water Temperature 16.0ºC, Air Temperature 11.8ºC Wetsuits allowed