Results: 2017 Karlovy Vary ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Karlovy Vary, Czech Republic • 03 Sep, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Gustav Iden 1996 NOR 28 01:49:06 00:17:47 00:00:28 00:58:09 00:00:51 00:31:48
2 Alessandro Fabian 1988 ITA 12 01:49:39 00:17:02 00:00:20 00:58:31 00:00:50 00:32:53
3 Tayler Reid 1996 NZL 18 01:50:22 00:16:54 00:00:25 00:58:37 00:00:51 00:33:34
4 Jonas Schomburg 1994 ITU 5 01:50:29 00:16:56 00:00:23 00:58:35 00:00:48 00:33:44
5 Maxime Hueber-Moosbrugger 1996 FRA 33 01:50:30 00:18:24 00:00:30 00:58:56 00:00:52 00:31:46
6 Jonathan Zipf 1986 GER 16 01:50:33 00:17:43 00:00:28 00:59:26 00:00:52 00:32:03
7 Richard Varga 1989 SVK 6 01:50:41 00:16:46 00:00:24 00:58:43 00:00:50 00:33:56
8 Wian Sullwald 1993 RSA 3 01:50:59 00:17:21 00:00:23 00:59:48 00:00:54 00:32:30
9 Massimo De Ponti 1987 ITA 14 01:51:00 00:17:32 00:00:24 00:59:40 00:00:53 00:32:29
10 Casper Stornes 1997 NOR 38 01:51:07 00:17:51 00:00:29 00:58:06 00:00:56 00:33:44
11 Jumpei Furuya 1991 JPN 4 01:51:11 00:17:02 00:00:21 00:58:32 00:00:52 00:34:22
12 Constantine Doherty 1995 IRL 27 01:51:14 00:18:38 00:00:24 00:58:43 00:00:51 00:32:35
13 Luciano Taccone 1989 ARG 8 01:51:19 00:18:28 00:00:28 00:58:51 00:00:55 00:32:35
14 Gábor Faldum 1988 HUN 7 01:51:28 00:17:24 00:00:23 00:59:49 00:00:51 00:33:00
15 Matthias Steinwandter 1993 ITA 20 01:51:36 00:18:25 00:00:28 00:58:54 00:00:52 00:32:55
16 István Király 1994 HUN 25 01:51:36 00:18:54 00:00:29 00:58:24 00:00:57 00:32:51
17 Eric Lagerstrom 1989 USA 32 01:51:39 00:17:08 00:00:26 01:00:01 00:00:54 00:33:09
18 Jan Celustka 1982 CZE 19 01:51:42 00:17:40 00:00:23 00:59:29 00:00:51 00:33:16
19 Gregory Barnaby 1991 ITA 29 01:51:57 00:17:08 00:00:31 00:59:55 00:00:52 00:33:29
20 Endre Espedal 1998 NOR 54 01:52:02 00:17:55 00:00:27 00:58:03 00:00:51 00:34:44
21 Jonathan Wayaffe 1995 BEL 40 01:52:09 00:18:29 00:00:49 00:58:28 00:00:55 00:33:26
22 Igor Polyanskiy 1990 RUS 1 01:52:21 00:17:05 00:00:35 00:59:57 00:00:55 00:33:48
23 Valentin Wernz 1995 GER 44 01:52:25 00:17:56 00:00:27 00:59:13 00:00:51 00:33:56
24 Max Studer 1996 SUI 53 01:52:26 00:18:03 00:00:25 00:59:25 00:00:52 00:33:40
25 Pedro Palma 1990 POR 41 01:52:40 00:18:21 00:00:30 00:59:05 00:00:58 00:33:43
26 Luca Facchinetti 1988 ITA 26 01:52:52 00:17:47 00:00:34 00:59:15 00:00:50 00:34:25
27 Morten Hansen 1995 NOR 60 01:52:54 00:18:50 00:00:23 00:58:38 00:00:50 00:34:12
28 Makoto Odakura 1993 JPN 9 01:52:58 00:17:33 00:00:28 00:59:36 00:00:56 00:34:23
29 Flavio Morandini 1994 ARG 36 01:53:03 00:17:52 00:00:26 00:59:20 00:00:57 00:34:26
30 Premysl Svarc 1985 CZE 42 01:53:20 00:17:58 00:00:39 00:59:15 00:00:54 00:34:33
31 Declan Wilson 1993 AUS 17 01:53:29 00:18:22 00:00:29 00:58:56 00:00:55 00:34:44
32 Filipe Azevedo 1993 POR 34 01:53:39 00:17:49 00:00:38 00:59:22 00:00:55 00:34:54
33 Frantisek Linduska 1994 CZE 59 01:53:57 00:17:27 00:00:33 00:59:38 00:00:56 00:35:22
34 Donald Hillebregt 1992 NED 39 01:54:17 00:17:28 00:00:34 00:59:34 00:01:00 00:35:39
35 Stefan Zachäus 1990 LUX 11 01:54:26 00:17:35 00:00:27 00:58:25 00:00:53 00:37:04
36 Yegor Martynenko 1987 UKR 52 01:54:40 00:19:01 00:00:34 01:00:47 00:00:54 00:33:23
37 Matthew Roberts 1996 AUS 15 01:55:12 00:18:26 00:00:26 00:58:59 00:00:53 00:36:26
38 Tim Van Hemel 1990 BEL 35 01:55:25 00:19:10 00:00:27 01:00:44 00:00:59 00:34:03
39 Jan Volar 1992 CZE 63 01:55:39 00:18:58 00:00:28 00:58:31 00:00:56 00:36:44
40 Alec Wilimovsky 1997 USA 46 01:55:39 00:17:41 00:00:30 00:59:25 00:00:56 00:37:05
41 Andrey Bryukhankov 1991 RUS 21 01:55:52 00:17:13 00:00:32 01:03:50 00:00:58 00:33:17
42 Jannik Schaufler 1997 GER 43 01:56:15 00:17:53 00:00:27 00:59:35 00:00:55 00:37:23
43 Arthur De Jaegher 1994 BEL 50 01:56:32 00:19:08 00:00:34 01:00:39 00:00:56 00:35:13
44 Martin Demuth 1995 AUT 56 01:56:52 00:17:36 00:00:45 01:00:20 00:01:00 00:37:09
45 Kacper Stepniak 1994 POL 57 01:58:04 00:18:45 00:00:29 01:01:09 00:00:57 00:36:41
46 Jonathan Sammut 1997 AUS 58 01:58:25 00:18:16 00:00:32 00:59:56 00:00:56 00:38:44
47 Ian Manthey 1993 GER 55 01:58:32 00:18:44 00:00:32 01:03:43 00:00:52 00:34:39
48 Marco Akershoek 1993 NED 49 02:01:01 00:17:59 00:00:34 01:04:17 00:00:57 00:37:13
LAP Anton Ruanova 1986 BRA 30 LAP 00:18:27 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ibrahim Alucin 1998 ARG 61 LAP 00:18:43 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Jacek Krawczyk 1996 POL 64 LAP 00:18:43 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 2 DNF 00:17:01 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gaspar Riveros 1990 CHI 37 DNF 00:17:52 00:00:26 01:00:26 00:01:06 00:00:00
DNF Seth Rider 1997 USA 22 DNF 00:16:59 00:00:30 01:00:06 00:00:53 00:00:00
DNF Delian Stateff 1994 ITA 45 DNF 00:18:04 00:00:28 00:59:15 00:00:53 00:00:00
DNF Liam Ward 1997 NZL 24 DNF 00:18:26 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kenji Nener 1993 AUS 31 DNF 00:17:04 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Linus Stimmel 1996 GER 47 DNF 00:17:38 00:00:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Temirlan Temirov 1996 KAZ 48 DNF 00:18:01 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Milosz Sowinski 1995 POL 65 DNF 00:18:28 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Fritz Schwarz/AUT. Race Referee: Bela Varga/HUN. Competition Jury: Fritz Schwarz/AUT, Renato Bertrandi/ITA, Lenka Kovarova/CZE.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 37 km (4.8 km + 7x4.6 km); Run 10 km (4 laps).
Athletes #14De Ponti/ITA,  #17 Wilson/AUS and #50 De JAegher/BEL served a 15 seconds penalty at T2.