Results: 2017 Karlovy Vary ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Karlovy Vary, Czech Republic • 03 Sep, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Gillian Backhouse 1991 AUS 4 02:03:29 00:18:37 00:00:24 01:06:24 00:01:10 00:36:52
2 Vendula Frintova 1983 CZE 3 02:04:31 00:19:14 00:00:31 01:07:58 00:00:54 00:35:53
3 Summer Cook 1991 USA 2 02:04:56 00:18:36 00:00:40 01:08:41 00:01:05 00:35:53
4 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 7 02:05:27 00:19:24 00:00:25 01:07:58 00:01:02 00:36:36
5 Emma Jackson 1991 AUS 5 02:05:27 00:19:19 00:00:40 01:07:47 00:01:05 00:36:33
6 Felicity Sheedy-Ryan 1985 AUS 16 02:05:31 00:20:09 00:00:37 01:08:08 00:00:59 00:35:36
7 Chelsea Sodaro 1989 USA 20 02:06:05 00:20:36 00:00:30 01:08:39 00:00:55 00:35:23
8 Sandra Dodet 1996 FRA 10 02:06:07 00:19:19 00:00:34 01:07:52 00:01:06 00:37:13
9 Zsófia Kovács 1988 HUN 8 02:06:11 00:19:20 00:00:49 01:08:46 00:01:00 00:36:13
10 Julie Derron 1996 SUI 25 02:06:11 00:19:19 00:00:26 01:07:57 00:01:02 00:37:25
11 Ai Ueda 1983 JPN 1 02:06:29 00:21:11 00:00:24 01:08:14 00:00:58 00:35:40
12 Amelie Kretz 1993 CAN 18 02:06:40 00:19:15 00:00:30 01:07:59 00:01:04 00:37:50
13 Simone Ackermann 1990 RSA 12 02:07:00 00:19:18 00:00:37 01:07:54 00:01:11 00:37:58
14 Alessia Orla 1992 ITA 14 02:07:05 00:19:17 00:00:30 01:07:57 00:01:01 00:38:17
15 Giorgia Priarone 1992 ITA 9 02:07:39 00:21:14 00:00:27 01:08:02 00:01:00 00:36:53
16 Alissa Konig 1996 SUI 22 02:07:55 00:19:20 00:00:38 01:07:47 00:00:55 00:39:13
17 Elizabeth Stannard 1997 NZL 15 02:09:42 00:20:16 00:00:27 01:09:03 00:01:02 00:38:52
18 Dominika Jamnicky 1992 CAN 6 02:09:47 00:20:14 00:00:34 01:08:05 00:01:03 00:39:49
19 Romana Gajdošová 1994 SVK 19 02:09:58 00:19:22 00:00:28 01:07:59 00:01:02 00:41:05
20 Alicja Ulatowska 1996 POL 26 02:11:55 00:19:17 00:00:34 01:07:57 00:01:03 00:43:01
21 Sena Takahashi 1993 JPN 11 02:14:16 00:20:35 00:00:31 01:13:01 00:01:04 00:39:04
22 Klaudia Sebők 1997 HUN 24 02:16:34 00:21:08 00:00:32 01:12:23 00:01:03 00:41:26
23 Brittany Dutton 1997 AUS 23 02:19:09 00:20:11 00:00:34 01:12:07 00:01:10 00:45:05
LAP Jana Machacova 1996 CZE 17 LAP 00:21:39 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Marta Lagownik 1995 POL 27 LAP 00:22:33 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tanja Stroschneider 1990 AUT 21 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Fritz Schwarz/AUT. Race Referee: Bela Varga/HUN. Competition Jury: Fritz Schwarz/AUT, Renato Bertrandi/ITA, Lenka Kovarova/CZE.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 37 km (4.8 km + 7x4.6 km); Run 10 km (4 laps)
Water Temperature: 17.4ºC. Air temperature 12.4ºC. Wetsuit swim
Athlete #25 Derron/SUI served a 15 seconds penalty at T2.