Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Joao Pereira 1987 POR 4 01:45:31 00:18:52 00:00:48 00:53:34 00:00:23 00:31:54
2 Raphael Montoya 1995 FRA 21 01:45:32 00:18:49 00:00:49 00:53:36 00:00:26 00:31:52
3 Joao Silva 1989 POR 5 01:45:35 00:18:57 00:00:48 00:53:29 00:00:23 00:31:58
4 Vicente Hernandez 1991 ESP 9 01:45:40 00:18:49 00:00:49 00:53:35 00:00:25 00:32:02
5 Uxio Abuin Ares 1991 ESP 10 01:45:47 00:18:44 00:00:47 00:53:42 00:00:22 00:32:12
6 Fernando Alarza 1991 ESP 7 01:45:51 00:19:25 00:00:47 00:53:47 00:00:23 00:31:29
7 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 6 01:45:54 00:19:11 00:00:45 00:54:03 00:00:23 00:31:32
8 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 17 01:46:12 00:19:00 00:00:46 00:53:29 00:00:25 00:32:32
9 Shachar Sagiv 1994 ISR 16 01:46:16 00:19:21 00:00:48 00:53:46 00:00:20 00:32:01
10 Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 1 01:46:21 00:18:38 00:00:46 00:53:49 00:00:23 00:32:45
11 Simon Viain 1993 FRA 11 01:46:33 00:19:23 00:00:47 00:53:47 00:00:23 00:32:13
12 Vladimir Turbayevskiy 1983 RUS 20 01:46:47 00:18:46 00:00:50 00:54:22 00:00:25 00:32:24
13 Léo Bergere 1996 FRA 18 01:46:50 00:19:00 00:00:46 00:53:26 00:00:20 00:33:18
14 Andreas Schilling 1991 DEN 8 01:46:51 00:19:04 00:00:48 00:53:21 00:00:22 00:33:16
15 Ivan Ivanov 1989 UKR 37 01:46:51 00:19:02 00:00:50 00:53:20 00:00:27 00:33:12
16 Alois Knabl 1992 AUT 28 01:46:52 00:18:41 00:00:48 00:53:44 00:00:21 00:33:18
17 Igor Polyanskiy 1990 RUS 3 01:46:52 00:18:39 00:00:50 00:53:44 00:00:23 00:33:16
18 Alexander Bryukhankov 1987 RUS 39 01:46:54 00:19:13 00:00:48 00:53:59 00:00:27 00:32:27
19 Lukas Hollaus 1986 AUT 14 01:47:20 00:19:23 00:00:45 00:53:48 00:00:20 00:33:04
20 Sylvain Fridelance 1995 SUI 38 01:47:25 00:19:00 00:00:48 00:53:25 00:00:23 00:33:49
21 James Teagle 1996 GBR 40 01:47:27 00:19:16 00:00:46 00:47:00 00:07:24 00:33:01
22 Roy Zuaretz 1994 ISR 49 01:47:30 00:19:15 00:00:50 00:53:55 00:00:24 00:33:06
23 Adrien Briffod 1994 SUI 15 01:47:50 00:19:10 00:00:46 00:54:00 00:00:20 00:33:34
24 Andrea Salvisberg 1989 SUI 2 01:48:03 00:18:43 00:00:47 00:53:41 00:00:21 00:34:31
25 Justus Nieschlag 1992 GER 25 01:48:15 00:18:42 00:00:46 00:53:44 00:00:20 00:34:43
26 Bob Haller 1993 LUX 29 01:48:21 00:19:25 00:00:45 00:53:48 00:00:30 00:33:53
27 Christophe De Keyser 1993 BEL 33 01:48:23 00:19:20 00:00:47 00:53:49 00:00:20 00:34:07
28 Jan Celustka 1982 CZE 27 01:48:30 00:19:20 00:00:47 00:53:51 00:00:25 00:34:07
29 Douglas Roberts 1991 GBR 43 01:48:35 00:19:14 00:00:49 00:53:54 00:00:23 00:34:15
30 Denis Vasiliev 1989 RUS 45 01:48:44 00:18:41 00:00:48 00:53:42 00:00:25 00:35:08
31 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 32 01:48:58 00:19:17 00:00:44 00:53:56 00:00:21 00:34:40
32 Lukas Pertl 1995 AUT 26 01:49:09 00:19:21 00:00:45 00:53:50 00:00:20 00:34:53
33 Marco Van Der Stel 1991 NED 23 01:49:44 00:18:45 00:00:48 00:53:41 00:00:26 00:36:04
34 Frantisek Linduska 1994 CZE 53 01:50:37 00:19:18 00:00:50 00:53:52 00:00:25 00:36:12
35 Jan Volar 1992 CZE 50 01:51:07 00:18:54 00:00:49 00:53:31 00:00:27 00:37:26
36 Gregory Barnaby 1991 ITA 31 01:51:18 00:18:59 00:00:48 00:54:11 00:00:22 00:36:58
37 Bence Bicsák 1995 HUN 22 01:51:30 00:19:32 00:00:45 00:57:38 00:00:25 00:33:10
38 Gustav Iden 1996 NOR 36 01:51:53 00:19:32 00:00:48 00:56:31 00:00:24 00:34:38
39 Martin Demuth 1995 AUT 48 01:52:03 00:19:08 00:00:49 00:54:02 00:00:23 00:37:41
40 Pedro Afonso Gaspar 1994 POR 47 01:53:33 00:19:17 00:00:48 00:57:51 00:00:27 00:35:10
41 Fabian Villanueva Moehl 1993 MEX 41 01:54:22 00:19:30 00:00:45 00:57:39 00:00:23 00:36:05
42 Luca Facchinetti 1988 ITA 34 01:54:31 00:19:06 00:00:48 00:58:02 00:00:24 00:36:11
43 Simon De Cuyper 1986 BEL 19 01:55:14 00:20:55 00:00:48 00:56:11 00:00:22 00:36:58
44 Sergiy Kurochkin 1988 UKR 55 01:55:24 00:19:27 00:00:50 00:59:18 00:00:29 00:35:20
45 Alberto Eugenio Casillas Garcia 1989 LTU 51 01:55:44 00:20:55 00:00:49 00:56:11 00:00:23 00:37:26
46 Jaime González Buganza 1994 MEX 52 01:56:47 00:19:22 00:00:48 00:57:47 00:00:25 00:38:25
47 Jakub Powada 1993 CZE 54 01:57:54 00:19:31 00:00:47 00:59:18 00:00:23 00:37:55
LAP Juan Alejandro Delgado Vallejo 1992 MEX 46 LAP 00:19:08 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Miguel Arraiolos 1988 POR 35 DNF 00:20:13 00:00:47 00:56:55 00:00:23 00:00:00
DNF Richard Varga 1989 SVK 12 DNF 00:18:36 00:00:49 00:53:47 00:00:25 00:00:00
DNF Russell White 1992 IRL 24 DNF 00:19:23 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Oleksiy Syutkin 1985 UKR 42 DNF 00:19:31 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Domen Dornik 1991 SLO 44 DNF 00:18:57 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN. Race Referee: Dr Bela Varga/HUN. Competition Jury: Alpar NagyHUN, Renato Bertrandi/ITA, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 40 km (8 laps); Run 10 km (4 laps)