Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Vasco Vilaca 1999 POR 5 00:53:39 00:09:30 00:00:46 00:27:20 00:00:24 00:15:37
2 Javier Lluch Perez 1998 ESP 1 00:53:40 00:09:28 00:00:44 00:27:23 00:00:20 00:15:43
3 Csongor Lehmann 1999 HUN 22 00:53:40 00:09:22 00:00:46 00:27:25 00:00:22 00:15:42
4 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 4 00:53:53 00:09:23 00:00:46 00:27:29 00:00:22 00:15:51
5 Louis Vitiello 1998 FRA 14 00:53:55 00:09:31 00:00:46 00:27:18 00:00:18 00:16:00
6 Gergő Soós 1999 HUN 63 00:54:05 00:09:21 00:00:46 00:27:33 00:00:23 00:16:01
7 Moritz Horn 1999 GER 8 00:54:08 00:09:18 00:00:48 00:27:31 00:00:20 00:16:10
8 Tim Siepmann 1998 GER 34 00:54:08 00:09:51 00:00:47 00:26:56 00:00:19 00:16:13
9 Yoav Avigdor 1999 ISR 15 00:54:11 00:10:02 00:00:53 00:26:42 00:00:24 00:16:08
10 Matevž Planko 1998 SLO 3 00:54:16 00:09:30 00:00:46 00:27:20 00:00:21 00:16:17
11 Birk Skogland 1998 NOR 68 00:54:18 00:10:03 00:00:46 00:26:46 00:00:18 00:16:23
12 Gabriel Allgayer 1998 GER 57 00:54:29 00:10:04 00:00:48 00:26:47 00:00:22 00:16:27
13 Javier Romo Oliver 1999 ESP 7 00:54:34 00:09:34 00:00:45 00:27:16 00:00:24 00:16:33
14 Tiago Fonseca 1999 POR 11 00:54:49 00:09:58 00:00:47 00:26:53 00:00:25 00:16:43
15 Philip Pertl 1998 AUT 17 00:54:55 00:09:43 00:00:44 00:27:11 00:00:20 00:16:55
16 Vetle Bergsvik Thorn 1999 NOR 30 00:54:58 00:09:43 00:00:49 00:27:03 00:00:24 00:16:58
17 Omri Bahat 1998 ISR 9 00:54:59 00:09:19 00:00:51 00:27:25 00:00:22 00:17:01
18 Barclay Izzard 1998 GBR 59 00:54:59 00:09:49 00:00:42 00:27:05 00:00:21 00:17:00
19 Duarte Brás 1998 POR 2 00:55:07 00:10:01 00:00:49 00:26:46 00:00:22 00:17:07
20 Cameron Harris 1998 GBR 37 00:55:09 00:09:37 00:00:48 00:27:09 00:00:21 00:17:11
21 Simon Westermann 1998 SUI 73 00:55:16 00:09:25 00:00:45 00:27:25 00:00:21 00:17:19
22 Itamar Eshed 2000 ISR 36 00:55:24 00:09:26 00:00:47 00:27:25 00:00:24 00:17:20
23 Endre Espedal 1998 NOR 54 00:55:26 00:10:01 00:00:50 00:26:43 00:00:24 00:17:26
24 Ricardo Batista 2000 POR 16 00:55:27 00:09:36 00:00:47 00:27:10 00:00:22 00:17:29
25 Sasha Caterina 2000 SUI 24 00:55:28 00:09:46 00:00:52 00:27:00 00:00:24 00:17:25
26 Grigory Antipov 1999 RUS 55 00:55:42 00:09:33 00:00:49 00:27:18 00:00:23 00:17:37
27 Finn Timmermans 1998 NED 38 00:55:46 00:10:08 00:00:47 00:26:44 00:00:22 00:17:44
28 Joris Basslé 1999 BEL 21 00:55:49 00:09:20 00:00:54 00:27:23 00:00:23 00:17:46
29 Edouard Verstraete 1998 BEL 23 00:55:52 00:10:02 00:00:51 00:26:47 00:00:25 00:17:44
30 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 29 00:55:52 00:09:57 00:00:52 00:26:50 00:00:20 00:17:51
31 Matyas Pospisil 2000 CZE 65 00:56:00 00:09:24 00:00:51 00:27:24 00:00:26 00:17:53
32 Valdemar Solok 2001 DEN 39 00:56:05 00:09:37 00:00:50 00:27:09 00:00:24 00:18:02
33 Max Stapley 1999 FRA 12 00:56:06 00:09:23 00:00:46 00:27:27 00:00:25 00:18:03
34 Henry Räppo 1998 EST 20 00:56:25 00:09:56 00:00:46 00:26:53 00:00:24 00:18:24
35 Kevin Vabaorg 1998 EST 61 00:56:33 00:09:36 00:00:51 00:27:14 00:00:22 00:18:29
36 Kamil Damentka 1998 POL 52 00:56:36 00:09:59 00:00:50 00:28:50 00:00:22 00:16:32
37 Klemen Bojanc 1998 SLO 45 00:56:40 00:10:21 00:00:46 00:28:31 00:00:23 00:16:36
38 Yorben Verboven 1998 BEL 47 00:56:41 00:10:07 00:00:47 00:26:46 00:00:23 00:18:36
39 Tiago Pinto 1998 POR 19 00:56:51 00:10:24 00:00:45 00:28:29 00:00:20 00:16:52
40 Niek Heldoorn 1999 NED 60 00:56:53 00:10:19 00:00:50 00:28:31 00:00:20 00:16:52
41 Mikhail Antipov 1999 RUS 69 00:57:03 00:09:42 00:00:54 00:29:08 00:00:23 00:16:54
42 Leon Pauger 1998 AUT 53 00:57:17 00:09:36 00:00:45 00:29:21 00:00:25 00:17:09
43 Attila Arany 1998 HUN 72 00:57:19 00:09:43 00:00:50 00:29:09 00:00:21 00:17:15
44 Youri Keulen 1998 NED 18 00:57:37 00:10:03 00:00:50 00:28:46 00:00:23 00:17:33
45 Daniel Nou 1999 SWE 33 00:57:38 00:10:09 00:00:52 00:28:40 00:00:23 00:17:33
46 Thibaud Decurnex 1998 SUI 64 00:57:45 00:10:22 00:00:50 00:29:24 00:00:21 00:16:47
47 Tomas Plojhar 1998 CZE 25 00:57:54 00:10:13 00:00:50 00:28:35 00:00:26 00:17:48
48 Tamás Papp 1998 HUN 46 00:57:56 00:09:23 00:00:50 00:28:11 00:00:22 00:19:07
49 Oscar Gladney Rundqvist 2000 DEN 44 00:57:56 00:10:15 00:00:47 00:28:38 00:00:20 00:17:54
50 Martin Semerad 1999 CZE 49 00:58:01 00:10:23 00:00:47 00:29:25 00:00:25 00:16:59
51 Hennadii Anzin 1999 UKR 32 00:58:33 00:09:48 00:00:51 00:27:00 00:00:30 00:20:22
52 Pierre Moraz 1999 SUI 48 00:58:39 00:10:24 00:00:50 00:29:23 00:00:23 00:17:37
53 Dmytro Shabanov 1998 UKR 75 00:59:16 00:09:59 00:00:53 00:28:50 00:00:26 00:19:05
54 Volodymyr Kritiko 1999 UKR 56 00:59:46 00:09:45 00:00:49 00:29:08 00:00:26 00:19:36
55 Savelijs Suharževskis 1999 LAT 35 01:00:14 00:10:17 00:00:43 00:28:40 00:00:23 00:20:09
56 Daniil Kondrashov 2000 RUS 31 01:00:19 00:09:53 00:00:49 00:31:54 00:00:23 00:17:19
57 Erick Rogoz Lörincz 2001 ROU 51 01:00:30 00:10:23 00:00:46 00:29:28 00:00:24 00:19:27
58 Alexandru Ion 1998 ROU 27 01:00:43 00:09:41 00:00:53 00:29:07 00:00:30 00:20:30
59 Daniil Kaverzin 1999 RUS 74 01:00:45 00:10:18 00:00:51 00:31:29 00:00:24 00:17:41
60 Maciej Falbogowski 1999 POL 67 01:01:45 00:10:16 00:00:56 00:31:24 00:00:25 00:18:42
61 Lukas Gstaltner 1998 AUT 6 01:01:59 00:09:39 00:00:45 00:33:33 00:00:21 00:17:38
62 Hristo Yovev 1999 BUL 26 01:02:49 00:10:22 00:00:50 00:31:25 00:00:23 00:19:47
63 Velizar Velizarov 1999 BUL 50 01:03:19 00:10:37 00:00:45 00:31:13 00:00:22 00:20:20
64 Atte Somero 1999 FIN 62 01:04:14 00:10:06 00:00:52 00:31:40 00:00:26 00:21:07
65 Timi Malinen 1999 FIN 42 01:05:05 00:10:16 00:00:55 00:33:32 00:00:25 00:19:54
DNS Alex Chantler Mayne 1998 GBR 71 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Luka Grgorinic 1999 CRO 43 LAP 00:09:58 00:00:49 00:34:48 00:00:00 00:00:00
LAP Andrei Sergiu Chis 1999 ROU 66 LAP 00:10:26 00:00:50 00:34:20 00:00:00 00:00:00
LAP Andriy Zolotukhin 1998 UKR 70 LAP 00:11:07 00:00:52 00:33:36 00:00:00 00:00:00
DNF Maxime Fluri 1999 SUI 10 DNF 00:09:32 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Miłosz Walkowiak 1999 POL 28 DNF 00:09:59 00:00:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Peeter - Erik Rummo 1998 EST 40 DNF 00:10:27 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Oliver Gorges 1998 LUX 41 DNF 00:09:25 00:00:46 00:27:25 00:00:00 00:00:00
DNF Raz Haim 1999 ISR 58 DNF 00:10:23 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Alpar NagyHUN. Race Referee: Maise Bancewicz/GBR. Competition Jury: Alpar NagyHUN,  Kathleen Smet/BEL, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (2 laps)
Water temperature 22.1 C. Air Temperature 19.7 C. Wetsuits not allowed.
Athletes #16 Batista/POR, #62 Somero/FIN and #68 Skogland/NOR served a 10 seconds penalty during the run segment