Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Kate Waugh 1999 GBR 46 00:59:20 00:10:20 00:00:55 00:29:30 00:00:29 00:18:03
2 Sif Bendix Madsen 2001 DEN 54 00:59:23 00:10:31 00:00:50 00:29:26 00:00:29 00:18:06
3 Jessica Fullagar 2000 FRA 8 00:59:34 00:10:25 00:00:49 00:29:33 00:00:21 00:18:23
4 Therese Feuersinger 1998 AUT 7 00:59:52 00:09:45 00:00:48 00:30:12 00:00:26 00:18:39
5 Olivia Mathias 1998 GBR 24 01:00:06 00:09:46 00:00:49 00:30:12 00:00:26 00:18:51
6 Rani Škrabanja 1998 NED 4 01:00:20 00:09:57 00:00:48 00:30:03 00:00:24 00:19:06
7 Anne Holm 1999 DEN 60 01:00:21 00:10:15 00:00:47 00:29:45 00:00:22 00:19:11
8 Bianca Bogen 1998 GER 27 01:00:21 00:10:02 00:00:47 00:29:56 00:00:25 00:19:09
9 Quinty Schoens 1999 NED 51 01:00:24 00:10:31 00:00:52 00:29:26 00:00:21 00:19:12
10 Jasmin Weber 1998 SUI 5 01:00:28 00:10:29 00:00:50 00:29:29 00:00:23 00:19:15
11 Ekaterina Matiukh 1998 RUS 1 01:00:29 00:10:26 00:00:51 00:29:47 00:00:28 00:18:55
12 Daria Lushnikova 2000 RUS 31 01:00:35 00:10:16 00:00:56 00:29:36 00:00:29 00:19:15
13 Nina Eim 1998 GER 48 01:00:48 00:10:30 00:00:51 00:29:23 00:00:23 00:19:38
14 Marie Horn 2001 GER 59 01:00:53 00:09:57 00:00:49 00:30:03 00:00:25 00:19:37
15 Gabriela Ribeiro 2000 POR 16 01:00:56 00:10:08 00:00:48 00:30:11 00:00:26 00:19:21
16 Laura Swannet 1999 BEL 17 01:01:01 00:11:16 00:00:56 00:30:17 00:00:25 00:18:05
17 Tjasa Vrtacic 2000 SLO 45 01:01:07 00:10:20 00:00:49 00:29:36 00:00:28 00:19:52
18 Anja Weber 2001 SUI 29 01:01:12 00:10:00 00:00:52 00:29:55 00:00:24 00:19:59
19 Issy Morris 1999 GBR 49 01:01:14 00:10:22 00:00:51 00:31:10 00:00:25 00:18:25
20 Erin Wallace 2000 GBR 57 01:01:19 00:10:44 00:00:49 00:31:01 00:00:24 00:18:19
21 Valentina Riasova 1998 RUS 11 01:01:29 00:10:44 00:00:51 00:30:56 00:00:26 00:18:30
22 Iria Rodriguez 1999 ESP 34 01:02:07 00:10:26 00:00:56 00:31:07 00:00:26 00:19:10
23 Maria Tchuiko 1998 RUS 14 01:02:12 00:09:42 00:00:54 00:30:29 00:00:29 00:20:36
24 Dorka Putnóczki 1999 HUN 20 01:02:21 00:09:44 00:00:53 00:31:51 00:00:30 00:19:21
25 Hannelore Willen 2001 BEL 37 01:02:24 00:11:01 00:00:55 00:31:33 00:00:25 00:18:27
26 Pia Totschnig 2000 AUT 55 01:02:27 00:10:47 00:00:48 00:30:51 00:00:24 00:19:35
27 Caitlin Roper 1999 GBR 61 01:02:41 00:10:54 00:00:51 00:30:45 00:00:24 00:19:44
28 Sofiya Pryyma 1998 UKR 6 01:02:53 00:10:50 00:00:50 00:30:45 00:00:25 00:20:01
29 Raz Poradosu 1999 ISR 18 01:02:53 00:10:30 00:00:50 00:31:07 00:00:25 00:19:59
30 Lili Mátyus 1999 HUN 56 01:03:08 00:10:33 00:00:52 00:31:04 00:00:26 00:20:10
31 Lucía Salafranca Le Toulouzan 1999 ESP 9 01:03:12 00:10:42 00:00:48 00:30:58 00:00:27 00:20:15
32 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 28 01:03:19 00:10:43 00:00:51 00:30:56 00:00:27 00:20:21
33 Magdalena Früh 2000 AUT 38 01:03:23 00:10:42 00:00:49 00:30:54 00:00:26 00:20:29
34 Eva Daniels 2001 LUX 39 01:03:25 00:11:01 00:00:54 00:31:34 00:00:24 00:19:29
35 Hagar Cohen Kalif 2000 ISR 15 01:03:35 00:10:42 00:00:49 00:30:56 00:00:23 00:20:43
36 Evelina Tomkeviciute 2001 LTU 33 01:03:49 00:11:03 00:00:52 00:31:33 00:00:27 00:19:53
37 Adi Aryas 1999 ISR 53 01:03:55 00:10:31 00:00:50 00:31:04 00:00:31 00:20:57
38 Roksana Slupek 1999 POL 47 01:04:16 00:10:19 00:01:03 00:33:19 00:00:28 00:19:05
39 Fanni Soós 1999 HUN 43 01:04:35 00:10:52 00:00:54 00:33:14 00:00:25 00:19:08
40 Kristina Jesenska 2000 SVK 36 01:04:47 00:10:29 00:00:52 00:31:09 00:00:28 00:21:47
41 Mariana Vargem 2001 POR 19 01:04:58 00:11:45 00:00:49 00:32:26 00:00:22 00:19:34
42 Joyce Caro 1999 NED 30 01:04:59 00:11:02 00:00:58 00:31:29 00:00:27 00:21:01
43 Augusta Grønberg Christensen 2000 DEN 35 01:05:04 00:10:19 00:00:56 00:33:15 00:00:32 00:20:00
44 Astrid Snäll 1999 FIN 40 01:05:20 00:12:51 00:00:50 00:31:57 00:00:31 00:19:10
45 Kiara Lenaertz 1998 BEL 12 01:05:48 00:10:49 00:00:49 00:33:13 00:00:23 00:20:32
46 Julia Sanecka 2001 POL 58 01:05:50 00:11:01 00:00:53 00:33:08 00:00:27 00:20:18
47 Karen Magnussen 1998 NOR 22 01:06:39 00:11:18 00:00:56 00:32:48 00:00:31 00:21:05
48 Katja Hočevar 1999 SLO 23 01:07:08 00:11:02 00:00:54 00:33:08 00:00:25 00:21:37
49 Alida Lilljequist 1998 SWE 42 01:07:37 00:11:01 00:00:57 00:33:05 00:00:26 00:22:06
50 Khrystyna Salkova 2000 UKR 41 01:07:52 00:11:01 00:00:54 00:34:18 00:00:30 00:21:07
51 Solveig Løvseth 1999 NOR 44 01:08:27 00:11:47 00:00:55 00:33:13 00:00:35 00:21:56
52 Lia Federbusch 1999 ISR 32 01:09:03 00:11:30 00:00:57 00:35:10 00:00:28 00:20:56
53 Klaudia Petters 1999 POL 26 01:09:25 00:11:30 00:00:54 00:35:13 00:00:28 00:21:18
DNS Erica Hawley 1998 BER 2 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Aļika Škarstāne 1999 LAT 21 LAP 00:11:34 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Elizaveta Zhizhina 1998 RUS 52 DNF 00:10:29 00:00:59 00:33:35 00:00:30 00:00:00
DNF Lena Meißner 1998 GER 3 DNF 00:10:26 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Anna Hrdlickova 2001 CZE 50 DNF 00:10:28 00:00:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lea Coninx 1998 FRA 10 DNF 00:10:29 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Beatrice Mallozzi 2000 ITA 25 DNF 00:10:40 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Alpar NagyHUN. Race Referee: Maise Bancewicz. Competition Jury: Alpar NagyHUN,  Martin Breedijk/NED, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (2 laps)
Water temperature 22.9 C. Air Temperature 18.7 C. Wetsuits not allowed.
Athlete #52 Zhizhina/RUS served a 10 seconds penalty in T1. Athlete #34 Rodriguez/ESP served a 10 seconds penalty during the run segment.