Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Alfi Caprez 1956 SUI 1143 02:24:25 00:20:30 00:02:18 01:14:39 00:00:00 00:46:56
2 Chris Goulden 1957 GBR 1120 02:25:58 00:19:44 00:02:06 01:15:21 00:00:00 00:48:45
3 Juan Antonio Baena Muñoz 1957 ESP 1111 02:28:12 00:23:21 00:01:59 01:17:10 00:00:00 00:45:40
4 Wolfgang Tischler 1957 AUT 1108 02:31:45 00:21:49 00:02:29 01:17:03 00:00:00 00:50:23
5 Gerhard Kronavetter 1957 GER 1135 02:33:24 00:27:57 00:02:52 01:16:12 00:00:00 00:46:22
6 Richard Dunbabin 1957 GBR 1117 02:34:29 00:23:01 00:02:07 01:21:04 00:00:00 00:48:15
7 Richard Kirchler 1953 AUT 1105 02:35:04 00:28:00 00:04:15 01:15:23 00:00:00 00:47:25
8 Bob Gill 1957 GBR 1119 02:35:33 00:24:29 00:01:56 01:20:48 00:00:00 00:48:18
9 Simon Troop 1956 GBR 1130 02:36:33 00:22:38 00:02:26 01:21:52 00:00:00 00:49:36
10 Hinnerk Timme 1955 GER 1139 02:38:39 00:26:19 00:03:04 01:20:55 00:00:00 00:48:19
11 David Bell 1956 GBR 1113 02:39:03 00:23:37 00:03:09 01:19:35 00:00:00 00:52:41
12 Bernd Hauser 1955 GER 1133 02:39:47 00:27:46 00:03:19 01:20:18 00:00:00 00:48:23
13 John Hook 1954 GBR 1122 02:41:27 00:23:14 00:03:22 01:21:19 00:00:00 00:53:30
14 Ian Howard 1955 GBR 1123 02:41:33 00:23:13 00:02:35 01:20:19 00:00:00 00:55:25
15 Alois Breitenfellner 1956 AUT 1101 02:42:04 00:24:18 00:02:42 01:24:44 00:00:00 00:50:18
16 Hansjorg Hubner 1953 GER 1134 02:43:04 00:25:23 00:02:49 01:21:48 00:00:00 00:53:03
17 Stig Nielsen 1955 DEN 1110 02:43:41 00:25:33 00:02:48 01:20:20 00:00:00 00:54:58
18 Stephen Feest 1957 GBR 1118 02:43:51 00:25:08 00:02:27 01:25:14 00:00:00 00:51:01
19 Josef Fernesi 1956 AUT 1102 02:43:52 00:23:03 00:02:18 01:22:12 00:00:00 00:56:18
20 Tony Marrs 1957 GBR 1125 02:45:12 00:27:13 00:02:27 01:21:51 00:00:00 00:53:40
21 Malcolm Sloane 1954 GBR 1129 02:45:50 00:24:35 00:02:47 01:23:12 00:00:00 00:55:14
22 Peter Mclaughlin 1955 IRL 1140 02:46:07 00:26:33 00:02:28 01:26:03 00:00:00 00:51:01
23 Franz Hollaus 1955 AUT 1103 02:46:32 00:25:16 00:02:42 01:22:39 00:00:00 00:55:53
24 Rudolf Mair 1953 AUT 1107 02:47:59 00:25:11 00:02:44 01:28:17 00:00:00 00:51:46
25 Claus Thumm 1954 GER 1138 02:48:56 00:25:16 00:03:30 01:24:03 00:00:00 00:56:06
26 Dean Culshaw 1953 GBR 1116 02:48:59 00:27:23 00:02:59 01:28:55 00:00:00 00:49:40
27 Mark Salter 1956 GBR 1128 02:49:05 00:28:43 00:03:16 01:27:09 00:00:00 00:49:55
28 Alberto Azzolini 1956 ITA 1142 02:49:17 00:29:02 00:02:58 01:26:37 00:00:00 00:50:38
29 Steven Adams 1956 GBR 1112 02:50:24 00:28:03 00:02:22 01:25:57 00:00:00 00:54:01
30 Michael Mayer 1954 GER 1136 02:51:24 00:29:13 00:03:15 01:27:18 00:00:00 00:51:36
31 Kurt Machinek 1956 AUT 1106 02:52:04 00:31:41 00:03:34 01:21:25 00:00:00 00:55:22
32 Ewan Hamnett 1956 GBR 1121 02:54:24 00:25:41 00:03:20 01:20:54 00:00:00 00:01:04
33 Graham Parsons 1957 GBR 1126 02:54:58 00:23:28 00:03:09 01:27:05 00:00:00 00:01:01
34 Patrick Thielemans 1956 BEL 1109 02:55:15 00:27:19 00:04:02 01:25:28 00:00:00 00:58:25
35 Georg Haas 1957 GER 1132 02:55:18 00:25:14 00:04:37 01:25:14 00:00:00 00:01:00
36 Peter Rowland 1954 GBR 1127 02:55:56 00:26:14 00:02:51 01:28:57 00:00:00 00:57:53
37 Phillip Crouch 1955 GBR 1115 02:57:16 00:27:48 00:02:13 01:24:29 00:00:00 00:01:03
38 Glyn Jenkins 1953 GBR 1124 03:00:12 00:28:53 00:03:14 01:28:53 00:00:00 00:59:10
39 Tony Wenlock 1954 GBR 1131 03:03:16 00:28:18 00:03:04 01:35:49 00:00:00 00:56:04
40 Keith Scott 1955 IRL 1141 03:04:46 00:24:43 00:02:42 01:36:01 00:00:00 00:01:01
41 Phil Catton 1955 GBR 1114 03:19:51 00:31:47 00:02:59 01:41:07 00:00:00 00:01:04
Program notes:

Technical Delegate: Alpar NagyHUN. Race Referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury: Alpar NagyHUN,  Eugene Kraus/LUX, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim 1500 m (1 lap); Bike 42 km (3 laps); Run 10 km (2 laps)
Water temperature 22.1 C. Air Temperature 14.7 C. Wetsuits allowed.