Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Flavio Morandini 1994 ARG 1 01:55:21 00:16:37 00:00:40 01:01:43 00:00:26 00:35:55
2 Santiago Beltran 1990 ARG 7 01:56:04 00:16:54 00:00:39 01:01:28 00:00:25 00:36:38
3 Eduardo Lass 1992 BRA 4 01:59:12 00:16:43 00:00:46 01:01:37 00:00:26 00:39:41
4 Matias Nicolas Müller 1993 ARG 26 02:00:05 00:18:45 00:00:41 01:01:50 00:00:38 00:38:12
5 Maximiliano Exequie Caino 1988 ARG 27 02:00:37 00:19:01 00:00:39 01:00:16 00:00:29 00:40:12
6 Francisco Flores Flores 1997 ECU 6 02:00:49 00:16:45 00:00:42 01:07:38 00:00:37 00:35:07
7 Santiago De Guio 1989 ARG 22 02:01:09 00:18:27 00:00:38 01:02:06 00:00:26 00:39:31
8 Yamil Amuch 1992 ARG 8 02:01:37 00:18:14 00:00:42 01:00:59 00:00:31 00:41:10
9 Marcelo Lacamoire 1996 ARG 15 02:01:56 00:17:43 00:00:42 01:02:51 00:00:33 00:40:07
10 Facundo Medard 1995 ARG 3 02:02:01 00:17:49 00:00:46 01:06:31 00:00:28 00:36:27
11 Federico Scarabino 1996 URU 5 02:02:45 00:18:11 00:00:45 01:02:22 00:00:31 00:40:57
12 Federico Alvarez Alonso 1989 ARG 14 02:03:28 00:19:53 00:00:46 01:04:31 00:00:29 00:37:49
13 Santiago Aldao Lopez 1987 URU 9 02:04:27 00:18:08 00:00:49 01:06:12 00:00:29 00:38:49
14 Francisco Quiroga 1996 ARG 24 02:05:01 00:19:28 00:00:42 01:05:01 00:00:33 00:39:17
15 Matías Quintana 1988 ARG 28 02:05:12 00:19:33 00:00:41 01:04:53 00:00:34 00:39:31
16 Gabriel Abrao 1991 BRA 17 02:07:28 00:16:41 00:00:54 01:11:49 00:00:45 00:37:19
17 Marcelo Arichuluaga 1979 ARG 11 02:09:41 00:18:38 00:00:49 01:05:42 00:00:34 00:43:58
18 Nicolas Rosenbaum 1996 ARG 19 02:10:10 00:18:47 00:00:41 01:05:40 00:00:32 00:44:30
19 Leandro Gallina 1996 ARG 18 02:10:36 00:16:46 00:00:46 01:03:46 00:00:33 00:48:45
20 Damian Ariel Gallina 1981 ARG 16 02:14:49 00:19:41 00:00:46 01:13:10 00:00:37 00:40:34
21 Pablo Alberto Viladoms 1988 ARG 25 02:23:27 00:19:47 00:00:48 01:13:40 00:00:49 00:48:23
LAP Bruno Festorazzi 1997 URU 12 LAP 00:18:46 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Gaston Zayas 1995 ARG 23 LAP 00:19:46 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Martin Bedirian 1989 ARG 2 DNF 00:16:41 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Fabricio Esteban Silva 1995 ARG 10 DNF 00:19:48 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Filipe Cirelli 1994 BRA 21 DNF 00:16:46 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Ivette Bourette/PAN. Race Referee: Carlos Fernandez/ARG. Competition Jury: Ivette Bourette/PAN, Alberto Fonollosa/ARG, Dr Dario Engleman/ARG
Distances: Swim 1500 km (2 laps); Bike 40 km (6 laps); Run 10 km (4 laps)
Water Temperature 28º C. Air Temperature 38º . Wetsuits not allowed.
Athlete #18 Gallina/ARG and #22 De Guio/ARG served a 15 seconds time penalty during the run segment.