Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Edson Gomez Ruiz 1993 MEX 8 01:49:31 00:14:15 00:00:23 01:01:29 00:00:36 00:32:48
2 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 1 01:49:32 00:14:22 00:00:25 01:01:28 00:00:33 00:32:44
3 David Mendoza 1992 MEX 5 01:49:33 00:14:22 00:00:24 01:01:28 00:00:35 00:32:44
4 Diego Alejandro Lopez Acosta 1997 MEX 14 01:49:55 00:14:16 00:00:23 01:01:37 00:00:35 00:33:04
5 Eduardo Moreno Castañeda 1994 MEX 12 01:50:41 00:14:45 00:00:20 01:01:02 00:00:36 00:33:58
6 Fabian Villanueva Moehl 1993 MEX 6 01:50:43 00:14:42 00:00:22 01:01:10 00:00:34 00:33:55
7 Leong Tim Law 1993 HKG 3 01:51:14 00:14:14 00:00:26 01:01:38 00:00:40 00:34:16
8 Juan Alejandro Delgado Vallejo 1992 MEX 19 01:51:17 00:14:21 00:00:25 01:01:32 00:00:39 00:34:20
9 Miguel Angel Márquez Alemán 1991 MEX 16 01:51:30 00:14:24 00:00:24 01:01:28 00:00:36 00:34:38
10 Ivan Eduardo Castro Garcia 1995 MEX 30 01:51:38 00:14:20 00:00:23 01:01:37 00:00:35 00:34:43
11 Seth Rider 1997 USA 4 01:52:22 00:14:14 00:00:21 01:01:40 00:00:34 00:35:33
12 Jose Luis Cordova 1991 MEX 27 01:53:12 00:15:20 00:00:24 01:03:16 00:00:34 00:33:38
13 Collin Chartier 1993 USA 9 01:53:22 00:14:47 00:00:22 01:03:50 00:00:38 00:33:45
14 Diego Alfredo Perez Flores 1995 MEX 18 01:54:14 00:14:23 00:00:25 01:01:30 00:00:38 00:37:18
15 Andres Valerio Gutierrez 1992 MEX 24 01:54:15 00:15:16 00:00:31 01:03:13 00:00:37 00:34:38
16 Yu Hang Kok 1996 HKG 7 01:55:01 00:15:11 00:00:21 01:03:29 00:00:34 00:35:26
17 Tomas Rodriguez 1998 MEX 28 01:55:33 00:15:20 00:00:27 01:03:15 00:00:42 00:35:49
18 Timothy Winslow 1996 USA 25 01:55:54 00:15:32 00:00:27 01:03:03 00:00:40 00:36:12
19 James Tan 1997 HKG 15 01:57:24 00:15:08 00:00:22 01:03:32 00:00:39 00:37:43
20 Sergio Abundis Naranjo 1996 MEX 23 01:58:17 00:15:17 00:00:30 01:03:14 00:00:43 00:38:33
21 Casey Bateman 1990 ITU 26 01:58:52 00:15:12 00:00:27 01:03:25 00:00:40 00:39:08
22 José Abraham Estrada Sierra 1995 MEX 22 02:01:17 00:14:49 00:00:26 01:03:49 00:00:42 00:41:31
23 Hui Wai Wong 1995 HKG 2 02:07:21 00:14:22 00:00:22 01:11:19 00:00:41 00:40:37
24 Juan Salvador Ruiz Gaona 1992 MEX 20 02:08:13 00:15:41 00:00:23 01:14:04 00:00:39 00:37:26
DNF Jose Javier Sanchez Cornejo 1995 MEX 29 DNF 00:15:22 00:00:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kelly Mahoney/CAN. Race Referee: Esteban Benitez/MEX. Competition Jury: Kelly Mahoney/CAN, Sandra Felix/MEX, Antonio Alvarez/MEX.
Distances: Swim 1500 m (1 lap), Bike 40km (1 lap), Run 10 km (2 laps)
Water temperature 24ºC. Air temperature 30ºC. No wetsuit swim.
Athlete #26 Bateman/ITU served a 15 seconds penalty during the run segment