Results: 2017 Gran Canaria ETU Triathlon European Cup | Elite Men
Las Palmas (Canary Islands), Spain • 26 Mar, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 1 01:50:42 00:18:40 00:00:45 01:00:09 00:00:23 00:30:45
2 Adrien Briffod 1994 SUI 7 01:50:59 00:18:25 00:00:43 01:00:18 00:00:24 00:31:07
3 Uxio Abuin Ares 1991 ESP 2 01:51:39 00:18:36 00:00:47 01:00:07 00:00:24 00:31:43
4 Bence Bicsák 1995 HUN 6 01:51:45 00:18:23 00:00:48 01:00:20 00:00:22 00:31:50
5 Marco Van Der Stel 1991 NED 4 01:51:55 00:18:07 00:00:45 01:00:37 00:00:20 00:32:05
6 Menno Koolhaas 1995 NED 9 01:52:11 00:18:34 00:00:44 01:00:09 00:00:20 00:32:22
7 Gordon Benson 1994 GBR 19 01:52:16 00:18:09 00:00:49 01:00:34 00:00:26 00:32:16
8 Genis Grau 1994 ESP 23 01:52:17 00:18:30 00:00:46 01:00:12 00:00:22 00:32:25
9 Sylvain Fridelance 1995 SUI 14 01:52:18 00:18:33 00:00:49 01:00:11 00:00:22 00:32:21
10 Gianluca Pozzatti 1993 ITA 10 01:52:20 00:18:08 00:00:42 01:00:42 00:00:27 00:32:19
11 Douglas Roberts 1991 GBR 15 01:52:23 00:18:38 00:00:48 01:00:06 00:00:25 00:32:24
12 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 47 01:52:27 00:18:10 00:00:49 01:00:34 00:00:22 00:32:30
13 Quentin Barreau 1995 FRA 32 01:52:40 00:18:38 00:00:46 01:00:11 00:00:23 00:32:41
14 Jordi García Gracia 1992 ESP 17 01:52:50 00:18:25 00:00:45 01:00:18 00:00:24 00:32:57
15 Arthur De Jaegher 1994 BEL 53 01:53:03 00:18:56 00:00:45 00:59:48 00:00:22 00:33:11
16 Kevin Tarek Viñuela 1995 ESP 39 01:53:17 00:18:01 00:00:53 01:00:42 00:00:22 00:33:18
17 Roberto Sanchez Mantecon 1996 ESP 20 01:53:27 00:18:51 00:00:50 00:59:43 00:00:20 00:33:41
18 James Teagle 1996 GBR 21 01:53:29 00:18:25 00:00:54 01:00:14 00:00:26 00:33:29
19 Andres Cendan Llorens 1997 ESP 46 01:53:40 00:18:28 00:00:52 01:00:12 00:00:27 00:33:39
20 Yohan Saby 1993 FRA 50 01:53:43 00:18:52 00:00:46 00:59:57 00:00:23 00:33:43
21 Alberto Castiñeira 1996 ESP 29 01:53:55 00:18:19 00:00:45 01:00:32 00:00:24 00:33:54
22 Donald Hillebregt 1992 NED 25 01:54:01 00:18:22 00:00:47 01:00:19 00:00:28 00:34:02
23 Frederic Funk 1997 GER 66 01:54:02 00:18:40 00:00:52 01:00:06 00:00:30 00:33:52
24 Javier Romo Oliver 1999 ESP 71 01:54:07 00:18:35 00:00:49 01:00:08 00:00:22 00:34:11
25 Maxime Mennesson 1997 FRA 56 01:54:24 00:18:33 00:00:52 01:00:09 00:00:25 00:34:23
26 Jack Willis 1997 GBR 52 01:54:33 00:18:37 00:00:46 01:00:12 00:00:21 00:34:35
27 Morten Hansen 1995 NOR 54 01:54:47 00:19:01 00:00:43 00:59:41 00:00:19 00:35:01
28 Karim Balli Al Soufi 1986 ESP 76 01:55:21 00:18:24 00:00:48 01:00:26 00:00:22 00:35:20
29 Martin Demuth 1995 AUT 35 01:55:39 00:18:27 00:00:55 01:00:08 00:00:24 00:35:43
30 Alessio Fioravanti 1994 ITA 18 01:55:54 00:18:41 00:00:48 01:00:05 00:00:23 00:35:55
31 Mathis Margirier 1997 FRA 68 01:55:59 00:18:52 00:00:44 00:59:55 00:00:27 00:35:59
32 Jimmy Kershaw 1996 GBR 27 01:56:05 00:19:20 00:00:44 01:02:11 00:00:25 00:33:23
33 Emmanuel Lejeune 1992 BEL 59 01:56:15 00:19:13 00:00:49 01:03:36 00:00:22 00:32:13
34 Marco Akershoek 1993 NED 31 01:56:25 00:18:28 00:00:49 01:00:12 00:00:23 00:36:30
35 Miguel Angel Fidalgo 1988 ESP 57 01:56:56 00:18:39 00:00:51 01:00:11 00:00:23 00:36:49
36 Jaime González Buganza 1994 MEX 65 01:57:13 00:18:23 00:00:51 01:00:27 00:00:24 00:37:06
37 Luka Paliska 1997 CRO 55 01:57:57 00:19:00 00:00:47 01:03:36 00:00:22 00:34:11
38 Jérémy Quindos 1991 FRA 40 01:58:16 00:18:27 00:00:44 01:00:23 00:00:23 00:38:18
39 Camilo Puertas Fernandez 1994 ESP 42 01:58:42 00:18:31 00:00:50 01:00:20 00:00:22 00:38:37
40 Arnau Montiel Moreno 1997 ESP 60 01:59:01 00:19:03 00:00:47 01:03:31 00:00:23 00:35:15
41 Pierre Branchoux 1995 FRA 49 01:59:21 00:19:04 00:00:48 01:02:28 00:00:26 00:36:33
42 Javier Lluch Perez 1998 ESP 22 01:59:26 00:18:29 00:00:47 01:00:13 00:00:20 00:39:34
43 Max Studer 1996 SUI 30 01:59:30 00:18:36 00:00:54 01:02:47 00:00:24 00:36:47
44 Alberto Eugenio Casillas Garcia 1989 LTU 43 01:59:47 00:18:59 00:00:49 01:03:32 00:00:24 00:36:00
45 Oskar Djarv 1990 SWE 51 02:01:04 00:19:11 00:00:50 01:03:19 00:00:30 00:37:12
46 Nuno Ribeiro 1996 POR 44 02:01:45 00:18:44 00:00:47 01:03:55 00:00:23 00:37:55
47 Pim Lebouille 1997 NED 63 02:02:07 00:19:17 00:00:43 01:04:33 00:00:23 00:37:10
48 José Cabeça 1996 POR 62 02:02:41 00:18:57 00:00:49 01:06:37 00:00:24 00:35:52
49 Viktors Vovrusko 1983 LAT 72 02:02:59 00:18:50 00:00:51 01:06:45 00:00:24 00:36:08
50 Bruno Raso 1991 ESP 34 02:03:28 00:18:29 00:00:41 01:07:13 00:00:23 00:36:40
51 Martin Carrera Costas 1996 ESP 61 02:03:50 00:18:55 00:00:52 01:06:37 00:00:27 00:36:57
DNS Liam Lloyd 1994 GBR 11 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Manuel Sainjon 1993 FRA 70 LAP 00:19:17 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Arthur Kooser 1997 EST 74 LAP 00:19:59 00:00:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Iestyn Harrett 1993 GBR 26 DNF 00:19:04 00:00:46 01:02:25 00:00:22 00:00:00
DNF Ludwig Fleetwood 1993 SWE 38 DNF 00:18:44 00:00:45 01:03:53 00:00:50 00:00:00
DNF Jesus Del Val Benitez 1998 ESP 67 DNF 00:18:32 00:00:54 01:03:57 00:00:33 00:00:00
DNF Riccardo De Palma 1993 ITA 36 DNF 00:18:17 00:00:51 01:07:17 00:00:24 00:00:00
DNF Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 3 DNF 00:18:21 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Christopher Perham 1995 GBR 16 DNF 00:18:21 00:00:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alexander Bryukhankov 1987 RUS 5 DNF 00:18:22 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Theo Charre 1995 FRA 64 DNF 00:18:31 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Albert Parreño 1987 ESP 45 DNF 00:18:32 00:00:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dylan Magnien 1995 FRA 28 DNF 00:18:33 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Morgan Davies 1994 GBR 41 DNF 00:18:35 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dario Chitti 1993 ITA 24 DNF 00:18:48 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Fergus Roberts 1994 GBR 69 DNF 00:18:49 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Hector Arevalo Chico 1997 ESP 58 DNF 00:18:51 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Carlos Galisteo Velasco 1996 ESP 75 DNF 00:18:54 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Aurelien Jem 1996 FRA 73 DNF 00:19:15 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate:Angeliki Thomas/GRE. Race Referee: Javier Chavarren/ESP. Competition Jury: Angeliki Thomas/GRE; Eugene Kraus/LUX; Alicia Garcia/ESP.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 40 km (6 laps) Run 10 km (4 laps)
Water temperature 18º C. Wetsuit swim