Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Csongor Lehmann 1999 HUN 1 00:57:10 00:09:38 00:00:36 00:30:38 00:00:17 00:15:59
2 Javier Romo Oliver 1999 ESP 2 00:57:22 00:09:51 00:00:37 00:30:23 00:00:19 00:16:09
3 Sergiy Polikarpenko 1998 ITA 34 00:57:40 00:10:02 00:00:34 00:31:04 00:00:20 00:16:29
4 Carlos Oliver Vives 1999 ESP 24 00:57:58 00:09:55 00:00:34 00:30:23 00:00:18 00:16:45
5 Grigory Antipov 1999 RUS 5 00:58:06 00:09:49 00:00:38 00:31:15 00:00:20 00:16:02
6 Mirko Lazzaretto 1998 ITA 22 00:58:07 00:09:44 00:00:34 00:30:34 00:00:17 00:16:56
7 Levente Karai 2000 HUN 12 00:58:20 00:09:38 00:00:40 00:31:26 00:00:19 00:16:16
8 Simon Folens 1999 BEL 41 00:58:28 00:09:38 00:00:34 00:30:41 00:00:16 00:17:17
9 Loic Cebelieu 1998 FRA 33 00:58:36 00:09:47 00:00:38 00:31:20 00:00:19 00:16:31
10 Sergio Baxter Cabrera 2000 ESP 25 00:58:41 00:10:05 00:00:35 00:31:01 00:00:18 00:16:40
11 Jose Angel Hernández Lleo 1998 ESP 30 00:58:59 00:10:00 00:00:37 00:31:04 00:00:18 00:16:58
12 Alessio Crociani 2001 ITA 15 00:58:59 00:09:36 00:00:37 00:30:42 00:00:20 00:17:42
13 Cameron Main 1999 GBR 40 00:59:36 00:09:55 00:00:36 00:31:13 00:00:17 00:17:33
14 Davide Ingrilli 2000 ITA 27 00:59:46 00:09:54 00:00:35 00:30:56 00:00:19 00:18:01
15 Finn Timmermans 1998 NED 19 00:59:50 00:10:04 00:00:37 00:30:59 00:00:21 00:17:46
16 Ander Noain Lacamara 1999 ESP 26 00:59:58 00:09:44 00:00:36 00:30:35 00:00:19 00:18:42
17 Tamás Papp 1998 HUN 17 01:00:00 00:09:42 00:00:40 00:31:22 00:00:20 00:17:54
18 Pablo Jímenez Gimeno 1998 ESP 29 01:00:26 00:09:56 00:00:36 00:31:11 00:00:20 00:18:22
19 Daniel Tolosa Aguelo 2000 ESP 37 01:01:33 00:10:22 00:00:34 00:33:02 00:00:18 00:17:15
20 Gergely Kiss 2001 HUN 18 01:01:39 00:09:47 00:00:42 00:33:32 00:00:15 00:17:21
21 Jesús Jimenez Gimeno 2001 ESP 32 01:02:04 00:09:53 00:00:44 00:31:09 00:00:19 00:19:57
22 Jesús González López 1999 ESP 36 01:02:19 00:10:19 00:00:45 00:32:53 00:00:20 00:17:59
23 Erick Rogoz Lörincz 2001 ROU 9 01:02:19 00:10:07 00:00:34 00:33:19 00:00:28 00:17:50
24 Adrian Saez San Antonio 1999 ESP 21 01:02:34 00:10:11 00:00:39 00:33:09 00:00:18 00:18:16
25 Alexandru Ion 1998 ROU 7 01:02:53 00:09:53 00:00:48 00:33:19 00:00:21 00:18:30
26 Alvaro Martínez García 1998 ESP 4 01:02:59 00:09:53 00:00:36 00:31:12 00:00:19 00:20:55
27 Luis Márquez Sánchez 1998 ESP 31 01:03:06 00:10:07 00:00:34 00:33:15 00:00:19 00:18:48
28 Iñaki Candel Bermudo 2000 ESP 28 01:03:35 00:09:46 00:00:42 00:33:12 00:00:17 00:19:36
29 Lucas Damalix 1998 FRA 20 01:04:00 00:10:58 00:00:35 00:33:07 00:00:20 00:18:59
30 Quique Estarlich Borras 2000 ESP 35 01:04:33 00:10:23 00:00:42 00:34:07 00:00:17 00:19:02
31 Juan José Montoro López 2001 ESP 23 01:04:52 00:09:54 00:00:38 00:34:41 00:00:17 00:19:20
32 Guillermo Sanz Cristóbal 1999 ESP 39 01:05:03 00:10:43 00:00:38 00:34:49 00:00:22 00:18:29
33 Élgar Lloret Pérez 1998 ESP 38 01:06:38 00:11:48 00:00:40 00:35:20 00:00:23 00:18:25
DNF Zsombor Dévay 2000 HUN 8 DNF 00:09:53 00:00:37 00:30:56 00:00:17 00:00:00
DNF Samuele Angelini 1999 ITA 10 DNF 00:09:48 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate;Tom Roberts/GBR. Race Referee: Esther Sanchez/ESP. Competition Jury: Tom Roberts/GBR, Renato Bertrandi/ITA, Jorge Garcia/ESP.
Water temperature:22.6ºC. Air temperature: 24.8ºC Wetsuits not allowed.
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 21 km (4 laps), Run 5.11 km (2 laps)