Results: 2017 New Plymouth ITU Triathlon World Cup | Elite Women
New Plymouth, New Zealand • 02 Apr, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Katie Zaferes 1989 USA 2 00:59:28 00:11:10 00:00:25 00:30:54 00:00:26 00:16:30
2 Joanna Brown 1992 CAN 20 00:59:29 00:11:26 00:00:25 00:30:41 00:00:25 00:16:30
3 Claire Michel 1988 BEL 16 00:59:30 00:11:23 00:00:26 00:30:49 00:00:25 00:16:25
4 Taylor Spivey 1991 USA 15 00:59:33 00:11:10 00:00:25 00:30:56 00:00:26 00:16:34
5 Rachel Klamer 1990 NED 5 00:59:38 00:11:12 00:00:24 00:30:58 00:00:23 00:16:39
6 Summer Cook 1991 USA 7 00:59:45 00:11:05 00:00:26 00:31:13 00:00:25 00:16:34
7 Kirsten Kasper 1991 USA 6 00:59:51 00:11:07 00:00:27 00:30:56 00:00:26 00:16:52
8 Yuko Takahashi 1991 JPN 10 00:59:57 00:11:11 00:00:21 00:31:00 00:00:24 00:17:00
9 Chelsea Burns 1990 USA 27 01:00:07 00:11:25 00:00:25 00:30:42 00:00:27 00:17:06
10 Sarah True 1981 USA 4 01:00:27 00:11:08 00:00:22 00:31:10 00:00:29 00:17:16
11 Sophie Corbidge 1991 NZL 28 01:00:29 00:11:08 00:00:28 00:31:02 00:00:23 00:17:26
12 Yuka Sato 1992 JPN 11 01:00:29 00:11:14 00:00:23 00:31:02 00:00:25 00:17:23
13 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 21 01:00:35 00:11:08 00:00:24 00:30:58 00:00:28 00:17:35
14 Alice Betto 1987 ITA 33 01:00:41 00:11:07 00:00:24 00:31:02 00:00:28 00:17:38
15 Tamsyn Moana-Veale 1993 AUS 29 01:00:45 00:11:08 00:00:25 00:31:03 00:00:28 00:17:39
16 Simone Ackermann 1990 ITU 19 01:00:58 00:11:10 00:00:24 00:31:05 00:00:28 00:17:49
17 Elise Salt 1995 NZL 24 01:01:07 00:11:27 00:00:24 00:30:41 00:00:26 00:18:07
18 Minami Kubono 1997 JPN 31 01:01:18 00:11:11 00:00:26 00:31:03 00:00:25 00:18:12
19 Ai Ueda 1983 JPN 3 01:01:30 00:11:39 00:00:24 00:32:44 00:00:23 00:16:18
20 Andrea Hewitt 1982 NZL 1 01:02:03 00:11:28 00:00:22 00:32:57 00:00:24 00:16:50
21 Yurie Matsuda 1987 JPN 14 01:02:22 00:11:23 00:00:25 00:32:03 00:00:26 00:18:03
22 Zsófia Kovács 1988 HUN 18 01:02:49 00:11:29 00:00:25 00:32:51 00:00:26 00:17:37
23 Claudia Rivas 1989 MEX 17 01:03:45 00:11:24 00:00:24 00:33:02 00:00:36 00:18:17
24 Sophie Malowiecki 1997 AUS 25 01:03:54 00:11:11 00:00:24 00:33:13 00:00:25 00:18:38
25 Sena Takahashi 1993 JPN 23 01:04:11 00:11:37 00:00:27 00:34:18 00:00:29 00:17:19
26 Holly Grice 1994 AUS 30 01:04:13 00:11:26 00:00:24 00:32:55 00:00:28 00:18:57
27 Yun-Jung Jang 1988 KOR 34 01:04:19 00:11:28 00:00:24 00:32:58 00:00:28 00:18:59
28 Gillian Sanders 1981 RSA 12 01:05:10 00:11:36 00:00:27 00:34:18 00:00:27 00:18:21
29 Deborah Lynch 1992 NZL 22 01:05:24 00:12:18 00:00:25 00:34:00 00:00:25 00:18:13
30 Carlyn Fischer 1990 RSA 26 01:05:29 00:12:25 00:00:23 00:34:40 00:00:25 00:17:35
31 Sukhyeon Choi 1998 KOR 35 01:05:39 00:11:38 00:00:26 00:34:18 00:00:30 00:18:44
DNF Lisa Perterer 1991 AUT 9 DNF 00:11:37 00:00:22 00:32:45 00:00:29 00:00:00
DNF Vendula Frintova 1983 CZE 8 DNF 00:11:29 00:00:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jana Machacova 1996 CZE 32 DNF 00:12:22 00:00:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Lyndell Murray/AUS. Race Referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury: Lyndell Murray/AUS, Terry Sheldrake/NZL, Athur Klap/NZL
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (3 laps)
Water Temperature 20.2ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #19 Ackerman/ITU served a 10 seconds penalty during the run segment.