Results: 2017 Palembang ASTC Triathlon Asian Championships | Junior Women
Jakabaring Sport City, Palembang, Indonesia, Indonesia • 21 Jul, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Fuka Sega 1998 JPN 41 01:05:43 00:09:58 00:00:26 00:35:46 00:00:20 00:19:10
2 Chisaki Matsui 1998 JPN 42 01:06:03 00:10:23 00:00:27 00:35:42 00:00:19 00:19:10
3 Sarika Nakayama 2000 JPN 47 01:06:09 00:10:23 00:00:29 00:35:43 00:00:24 00:19:07
4 Yuki Sugihara 1998 JPN 48 01:07:00 00:10:25 00:00:29 00:35:39 00:00:20 00:20:04
5 Solji Om 2000 KOR 50 01:07:04 00:10:51 00:00:29 00:35:13 00:00:26 00:20:03
6 Hye Rim Jeong 1999 KOR 43 01:07:04 00:10:06 00:00:26 00:36:02 00:00:20 00:20:10
7 Wen Wei 1999 CHN 45 01:07:08 00:09:59 00:00:26 00:35:46 00:00:19 00:20:35
8 Cha Hee Pyeon 1999 KOR 52 01:08:17 00:10:56 00:00:30 00:35:08 00:00:23 00:21:17
9 Chi Wen Chang 1998 TPE 44 01:08:45 00:10:26 00:00:29 00:35:37 00:00:28 00:21:43
10 Anqi Huang 2001 CHN 53 01:09:14 00:10:58 00:00:27 00:35:09 00:00:24 00:22:14
11 Cheuk Yi Chelsea Hung 1998 HKG 56 01:09:34 00:10:59 00:00:27 00:35:07 00:00:26 00:22:33
12 Ting-Ting Chang 1998 TPE 46 01:10:10 00:11:48 00:00:34 00:35:05 00:00:28 00:22:14
13 Ye Jin Park 2000 KOR 61 01:13:52 00:10:54 00:00:30 00:37:44 00:00:22 00:24:20
14 Monika Mukheshbhai Nagpure 2000 IND 63 01:14:54 00:12:04 00:00:35 00:38:44 00:00:29 00:23:01
15 Phoebe Kee 2000 SGP 58 01:15:18 00:13:28 00:00:30 00:39:07 00:00:31 00:21:39
16 Nicole Eijansantos 2001 PHI 65 01:15:39 00:12:05 00:00:29 00:38:46 00:00:23 00:23:54
17 Mayumi Shinozuka 2001 MAS 64 01:16:40 00:12:02 00:00:30 00:38:47 00:00:29 00:24:50
18 Lauren Plaza 2001 PHI 55 01:17:38 00:11:16 00:00:28 00:38:54 00:00:26 00:26:32
19 Wing To Cho 2001 HKG 60 01:17:38 00:10:56 00:00:32 00:39:12 00:00:26 00:26:30
20 Chien-Yu Wang 1998 TPE 62 01:19:08 00:12:46 00:00:30 00:39:52 00:00:26 00:25:32
21 Ekaterina Ryazanova 2001 UZB 54 01:20:02 00:12:01 00:00:31 00:40:34 00:00:26 00:26:26
22 Jacqui Lamparero 1999 PHI 69 01:21:31 00:13:30 00:00:29 00:39:08 00:00:25 00:27:57
23 Bailee Brown 2000 HKG 49 01:24:31 00:11:12 00:00:34 00:45:11 00:00:26 00:27:06
24 Andi Ameera Sayaka Cakravastia 2000 INA 57 01:24:52 00:14:00 00:00:34 00:41:42 00:00:24 00:28:10
25 Megan Hwee Wen Tan 2001 MAS 68 01:27:23 00:13:56 00:00:34 00:41:44 00:00:23 00:30:43
26 Dinara Sharipova 2000 UZB 59 01:32:14 00:12:43 00:00:40 00:46:29 00:00:41 00:31:40
27 Yong Qi Chong 2000 MAS 67 01:43:00 00:13:29 00:00:32 00:48:02 00:00:42 00:40:12
DNF Gihyeon Nam 2000 KOR 51 DNF 00:10:28 00:00:27 00:35:39 00:00:27 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Cheah Choon Nam/MAS. Race Referee: Rebecca Mok/HKG. Competition Jury: Cheah Choon Nam/MAS, Thanos Nikopoulos/GRE, Vijitr Sittinawin/THA.
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20.35km (3 laps); 5.15km (2 laps).
Water temperature: 28ºC; Air temperature : 27ºC; Wetsuits not allowed.
Athlete #57 Sayaka Cakravastia/INA served a 10 seconds penalty during the run segment.