Results: 2017 Palembang ASTC Triathlon Asian Championships | Junior Men
Jakabaring Sport City, Palembang, Indonesia, Indonesia • 22 Jul, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Oscar Coggins 1999 HKG 72 00:59:13 00:09:22 00:00:24 00:31:22 00:00:17 00:17:46
2 Wei-Chih Lin 1998 TPE 83 01:00:14 00:09:25 00:00:24 00:31:48 00:00:22 00:18:12
3 Qing Chen 1999 CHN 77 01:00:15 00:09:55 00:00:30 00:32:39 00:00:19 00:16:50
4 Mitsuho Mochizuki 2000 JPN 88 01:00:42 00:09:21 00:00:28 00:31:59 00:00:20 00:18:32
5 Chi Zhang 2000 CHN 115 01:00:52 00:09:22 00:00:26 00:32:00 00:00:19 00:18:42
6 Noritake Nagasho 1999 JPN 74 01:00:52 00:09:53 00:00:24 00:32:49 00:00:21 00:17:22
7 Tianqi Sha 1999 CHN 117 01:01:06 00:10:01 00:00:27 00:33:12 00:00:18 00:17:05
8 Jason Tai Long Ng 2000 HKG 73 01:01:15 00:09:23 00:00:24 00:32:00 00:00:19 00:19:06
9 Daryn Konysbayev 1999 KAZ 98 01:01:17 00:10:47 00:00:26 00:32:31 00:00:26 00:17:05
10 Naminosuke Mizuno 1999 JPN 103 01:01:55 00:09:51 00:00:23 00:32:52 00:00:19 00:18:28
11 Woo Sik Jeong 1998 KOR 106 01:02:07 00:09:51 00:00:25 00:32:50 00:00:21 00:18:39
12 Omar Ali 2000 BRN 112 01:02:10 00:10:42 00:00:27 00:32:31 00:00:25 00:18:02
13 Seongsik Kim 2000 KOR 124 01:02:10 00:09:30 00:00:28 00:33:12 00:00:22 00:18:35
14 Muhammadaziz Tursunboev 1999 UZB 104 01:02:13 00:10:29 00:00:29 00:32:43 00:00:22 00:18:07
15 Reo Ishizeki 1998 JPN 105 01:02:17 00:10:00 00:00:28 00:33:11 00:00:24 00:18:13
16 Amin Saghaeidehkordi 1998 IRI 78 01:02:21 00:10:50 00:00:28 00:32:20 00:00:22 00:18:19
17 Kwangjun Pak 1999 KOR 76 01:02:45 00:10:35 00:00:26 00:32:36 00:00:25 00:18:41
18 Chin Wa Wong 2000 MAC 84 01:02:48 00:10:32 00:00:24 00:32:45 00:00:21 00:18:45
19 Julius Constantino 1998 PHI 99 01:02:58 00:10:11 00:00:29 00:32:56 00:00:22 00:18:58
20 Kareem Othman 1998 JOR 96 01:03:06 00:09:32 00:00:27 00:33:10 00:00:27 00:19:28
21 Minho Kweon 2000 KOR 125 01:03:12 00:09:34 00:00:28 00:33:09 00:00:21 00:19:38
22 Xian Hao Chong 2001 MAS 91 01:03:26 00:10:42 00:00:28 00:32:28 00:00:22 00:19:24
23 Tsz To Wong 1998 HKG 71 01:03:34 00:09:27 00:00:23 00:33:16 00:00:20 00:20:07
24 Andrew Remolino 2000 PHI 116 01:03:41 00:09:50 00:00:27 00:33:27 00:00:20 00:19:35
25 Lucian Alejo 2000 PHI 95 01:03:51 00:10:34 00:00:28 00:32:34 00:00:22 00:19:52
26 Shing Him Yu 1999 HKG 75 01:04:05 00:09:26 00:00:26 00:33:13 00:00:21 00:20:37
27 Arslon Tursunov 2001 UZB 82 01:04:08 00:10:49 00:00:26 00:32:25 00:00:28 00:19:57
28 Amirhosein Valikhani 2000 IRI 94 01:04:19 00:10:03 00:00:34 00:33:01 00:00:26 00:20:13
29 Ali Rezvani 2000 IRI 123 01:04:19 00:10:36 00:00:25 00:32:37 00:00:21 00:20:19
30 Juan Carlos Abad 1998 PHI 110 01:04:52 00:09:41 00:00:27 00:33:02 00:00:19 00:21:21
31 Mohamed Mubarak 2001 BRN 108 01:05:12 00:10:42 00:00:26 00:32:31 00:00:26 00:21:04
32 Tsz Ho Li 2001 HKG 121 01:05:16 00:10:05 00:00:24 00:33:13 00:00:22 00:21:10
33 Nicholas Rachmadi 2001 SGP 79 01:05:23 00:10:07 00:00:31 00:33:09 00:00:25 00:21:09
34 Sangmin Park 2000 KOR 126 01:05:24 00:09:30 00:00:24 00:33:14 00:00:24 00:21:49
35 Nima Ansarisamani 2000 IRI 100 01:05:47 00:10:34 00:00:26 00:32:39 00:00:23 00:21:43
36 Russell Yuan Wei Liew 2001 MAS 109 01:06:03 00:10:06 00:00:29 00:33:04 00:00:23 00:21:59
37 Iñaki Lorbes 2001 PHI 120 01:06:05 00:10:01 00:00:32 00:33:13 00:00:22 00:21:55
38 Tzu I Pan 2000 TPE 119 01:06:05 00:09:13 00:00:28 00:33:29 00:00:20 00:22:33
39 Umidbek Alimov 2000 UZB 113 01:06:42 00:11:17 00:00:32 00:34:46 00:00:17 00:19:47
40 Jian Hong, Cedric Chua 1998 SGP 97 01:07:12 00:11:54 00:00:26 00:34:19 00:00:24 00:20:07
41 Daniil Zubtsov 2001 KAZ 89 01:07:31 00:10:48 00:00:31 00:35:15 00:00:30 00:20:24
42 Aaron Richard Hunho Kiss 2000 SGP 107 01:08:35 00:09:57 00:00:29 00:33:20 00:00:26 00:24:21
43 Ahmed Almahmeed 2000 BRN 102 01:09:19 00:11:54 00:00:30 00:34:14 00:00:25 00:22:15
44 Ivan Shumeiko 1999 KAZ 118 01:09:39 00:10:46 00:00:30 00:32:29 00:00:25 00:25:26
45 Ali Safdarian 2000 IRI 86 01:10:36 00:10:11 00:00:31 00:35:59 00:00:27 00:23:26
46 Jamin Johan 1998 INA 93 01:11:00 00:11:55 00:00:30 00:34:10 00:00:28 00:23:56
47 Kamronbek Sobitov 1998 UZB 87 01:11:44 00:11:55 00:00:27 00:37:37 00:00:25 00:21:17
48 Yiu Fung Ng 2000 MAC 90 01:13:20 00:11:56 00:00:29 00:37:40 00:00:29 00:22:44
49 Wai Ip Cheang 1999 MAC 85 01:13:57 00:13:05 00:00:29 00:38:05 00:00:27 00:21:49
50 Li Rong, Luke Chua 2001 SGP 111 01:14:45 00:10:38 00:00:27 00:35:38 00:00:30 00:27:30
51 Nitesh Manandhar 1999 NEP 101 01:15:14 00:13:08 00:00:32 00:37:59 00:00:23 00:23:10
52 Casey Kin Yun Lim 2000 MAS 80 01:16:28 00:12:31 00:00:31 00:38:38 00:00:31 00:24:15
53 Seng Yon Lim 2000 MAS 122 01:17:15 00:11:54 00:00:30 00:40:28 00:00:24 00:23:57
DNS Cheung Sing Nicholas Tsang 2000 HKG 81 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ting Yuan Hng 1999 MAS 92 DNF 00:11:18 00:00:39 00:39:55 00:00:26 00:00:00
DNF Omar Abushabab 1999 PLE 114 DNF 00:10:55 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Cheah Choon Nam/MAS. Race Referee: Rebecca Mok/HKG. Competition Jury: Cheah Choon Nam/MAS, Thanos Nikopoulos/GRE, Vijitr Sittinawin/THA.
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20.35km (3 laps); 5.15km (2 laps).
Water temperature: 28.3ºC; Air temperature: 29.8ºC; Wetsuits not allowed.
Athletes #101 Manandhar/NEP and #111 Chua/SGP served a 10 seconds penalty during the run segment.