Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 James Chantler 2000 GBR 79 00:36:47 00:05:32 00:01:03 00:17:24 00:00:24 00:12:25
2 Ricardo Batista 2000 POR 86 00:36:51 00:05:30 00:00:55 00:17:32 00:00:21 00:12:34
3 Alessio Crociani 2001 ITA 82 00:36:52 00:05:29 00:00:58 00:17:31 00:00:31 00:12:24
4 Jamie Riddle 2000 RSA 88 00:37:01 00:05:39 00:00:55 00:17:24 00:00:23 00:12:40
5 Zsombor Dévay 2000 HUN 95 00:37:04 00:06:00 00:00:48 00:17:50 00:00:21 00:12:05
6 Oscar Gladney Rundqvist 2000 DEN 74 00:37:10 00:06:01 00:01:00 00:17:36 00:00:19 00:12:14
7 Gergely Kiss 2001 HUN 80 00:37:29 00:05:34 00:00:58 00:18:06 00:00:22 00:12:30
8 Jakob Fink 2000 AUT 94 00:37:34 00:05:42 00:01:02 00:17:55 00:00:19 00:12:37
9 Jan Škrjanc 2001 SLO 90 00:37:48 00:05:44 00:01:02 00:17:51 00:00:22 00:12:49
10 Angel Sanchez Carreras 2000 ESP 75 00:37:54 00:05:45 00:01:01 00:18:41 00:00:24 00:12:05
11 Alexandre Silva 2002 POR 98 00:38:00 00:06:02 00:00:56 00:18:26 00:00:29 00:12:06
12 Artjoms Gajevskis 2000 LAT 83 00:38:05 00:06:02 00:00:59 00:18:24 00:00:20 00:12:20
13 Veikka Saren 2002 FIN 77 00:38:11 00:06:16 00:00:58 00:18:30 00:00:26 00:12:02
14 Briac Tence 2002 FRA 78 00:38:40 00:06:03 00:01:02 00:18:39 00:00:26 00:12:31
15 Thomas Guilmot 2000 BEL 71 00:38:52 00:06:00 00:01:10 00:18:33 00:00:25 00:12:44
16 Vasyl Vynnytskyi 2002 UKR 99 00:38:57 00:06:05 00:01:01 00:18:43 00:00:24 00:12:43
17 Ilia Fedorov 2000 RUS 89 00:39:14 00:05:58 00:00:59 00:18:39 00:00:36 00:13:01
18 Erick Rogoz Lörincz 2001 ROU 87 00:39:17 00:06:24 00:00:59 00:18:28 00:00:26 00:13:00
19 Johan Tamm 2002 EST 76 00:39:35 00:05:57 00:01:08 00:18:45 00:00:24 00:13:21
20 Vitalii Vorontsov 2000 UKR 93 00:39:41 00:06:12 00:01:03 00:19:41 00:00:25 00:12:20
21 Szymon Dzik 2000 POL 85 00:39:45 00:06:06 00:00:54 00:18:47 00:00:26 00:13:33
22 Enes Kızılcık 2001 TUR 92 00:40:14 00:06:19 00:00:52 00:18:38 00:00:35 00:13:50
23 Christophe Logelin 2001 LUX 84 00:41:19 00:06:26 00:01:00 00:20:35 00:00:24 00:12:55
24 Riccardo Calveri 2002 ITA 96 00:41:23 00:06:31 00:00:51 00:20:17 00:00:28 00:13:16
25 Emil Novosad 2000 CRO 73 00:44:16 00:06:52 00:01:13 00:20:12 00:00:32 00:15:27
26 Markuss Ubavičs 2001 LAT 97 00:44:29 00:06:28 00:01:03 00:20:31 00:00:30 00:15:57
DSQ Daniil Padolski 2001 BLR 72 DSQ 00:07:03 00:01:10 00:20:03 00:00:25 00:14:45
DSQ Amit Zevi 2000 ISR 81 DSQ 00:06:00 00:01:03 00:18:47 00:00:32 00:13:06
DNF Freddie Staal 2000 SUI 91 DNF 00:05:43 00:01:03 00:18:40 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Daniel Martin/AUT. Race Referee: Siim Vollmer/EST. Competition Jury: Daniel Martin/AUT, Renato Bertrandi/ITA, Dainus Kopustas/LTU.
Distances Swim 500 m (1 lap); Bike 11.4 km (4 laps); Run 3.55 km (3 laps)
Water Temperature 21.8ºC. Air Temperature 14.9ºC. Wetsuits allowed.
Athletes #72 Padolski/BLR and #81 Zevi/ISR were disqualified because they did not stop at the penalty box.