Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Francisco Serrano 1980 MEX 6 02:09:25 00:20:52 00:00:49 01:17:41 00:01:08 00:28:57
2 Ruben Ruzafa 1984 ESP 12 02:09:36 00:21:39 00:00:57 01:16:01 00:01:08 00:29:53
3 Kyle Smith 1997 NZL 32 02:10:16 00:20:15 00:00:51 01:18:17 00:01:09 00:29:46
4 Ben Allen 1985 AUS 1 02:10:42 00:20:18 00:00:55 01:18:09 00:01:10 00:30:12
5 Josiah Middaugh 1978 USA 14 02:11:02 00:22:31 00:00:53 01:17:30 00:01:15 00:28:55
6 Brice Daubord 1985 FRA 17 02:11:10 00:20:22 00:00:51 01:19:31 00:01:10 00:29:18
7 Marcello Ugazio 1996 ITA 34 02:13:53 00:21:44 00:00:57 01:21:21 00:01:12 00:28:41
8 Karsten Madsen 1991 CAN 15 02:14:39 00:20:44 00:00:49 01:22:27 00:01:10 00:29:30
9 Arthur Forissier 1994 FRA 33 02:16:09 00:21:39 00:00:44 01:22:44 00:01:01 00:30:03
10 Doug Hall 1987 GBR 3 02:16:17 00:21:40 00:00:52 01:21:04 00:01:33 00:31:10
11 Filippo Rinaldi 1991 ITA 9 02:16:29 00:21:46 00:01:04 01:22:28 00:01:13 00:29:59
12 Dominik Wychera 1993 AUT 20 02:17:47 00:24:08 00:00:54 01:20:05 00:01:20 00:31:23
13 Matt Lieto 1978 USA 26 02:18:31 00:20:51 00:01:03 01:24:30 00:01:20 00:30:49
14 Branden Rakita 1981 USA 27 02:18:47 00:20:46 00:00:52 01:22:27 00:01:18 00:33:26
15 Michael Szymoniuk 1980 AUT 10 02:19:36 00:24:08 00:00:55 01:20:03 00:01:20 00:33:11
16 Mattia De Paoli 1986 ITA 19 02:19:58 00:23:16 00:01:07 01:22:26 00:01:21 00:31:49
17 Jan Pyott 1981 SUI 11 02:21:06 00:22:33 00:00:51 01:23:30 00:01:22 00:32:53
18 Henry Sleight 1989 GBR 16 02:21:48 00:24:06 00:00:52 01:21:01 00:01:19 00:34:32
19 Thomas Kerner 1990 GER 7 02:26:29 00:25:05 00:01:12 01:27:31 00:01:17 00:31:26
20 Gregory Schott 1996 USA 35 02:27:06 00:25:46 00:00:55 01:25:16 00:01:28 00:33:43
21 Anthony Flinois 1983 FRA 5 02:28:14 00:26:01 00:01:12 01:27:05 00:01:16 00:32:43
22 Chris Ganter 1978 USA 2 02:29:03 00:25:36 00:01:00 01:27:39 00:01:18 00:33:32
23 Michael Nunez 1981 USA 25 02:32:02 00:22:17 00:01:32 01:28:56 00:01:53 00:37:26
24 Nathan Killam 1986 CAN 23 02:33:17 00:22:33 00:01:17 01:35:52 00:01:35 00:32:01
25 Jordan Bryden 1986 CAN 22 02:37:43 00:21:39 00:01:20 01:39:23 00:01:38 00:33:45
26 Tomas Behun 1996 CZE 31 02:43:31 00:25:29 00:01:17 01:35:03 00:01:23 00:40:22
DNS Jean-Philippe Thibodeau 1990 CAN 4 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Kieran Mcpherson 1992 NZL 8 DNF 00:21:27 00:00:51 02:00:14 00:00:00 00:00:00
DNF Will Kelsay 1981 USA 24 DNF 00:26:29 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Thanos Nikopoulos/GRE.
Race Referee: Ulf Schuetze/CAN. Competition Jury: Thanos Nikopoulos/GRE, Loreen Barnett/CAN, Kin Van Bruggen/CAN
Distancecs: Swim 1500 m (1 lap); Bike 31.5 km (1 lap); Run 8 km (1 lap)
Water Temperature 22.1ºC. Air Temperature 19.7ºC. No wetsuit swim.