Results: 2017 Penticton ITU Duathlon World Championships | 20-24 Male AG Sprint
Penticton, Canada • 19 Aug, 2017
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Robert Lightowler 1997 GBR 1031 00:58:32 00:16:39 00:01:18 00:31:07 00:00:57 00:08:32
2 Adam Thorpe 1996 GBR 1032 01:00:18 00:16:39 00:01:16 00:33:04 00:01:00 00:08:21
3 Alejandro Sajid Bonilla Narvaez 1997 MEX 1034 01:00:20 00:16:40 00:01:16 00:33:09 00:00:57 00:08:19
4 Ricardo Garces Lopez 1996 MEX 1036 01:00:22 00:16:58 00:01:19 00:32:46 00:01:01 00:08:21
5 Ivan Dino Rodriguez Sanchez 1997 MEX 1038 01:01:18 00:16:39 00:01:16 00:33:09 00:00:58 00:09:18
6 Christian Brown 1997 GBR 1029 01:01:59 00:17:35 00:01:23 00:32:43 00:01:02 00:09:19
7 Jeevan Philip 1995 USA 1046 01:02:48 00:17:05 00:01:25 00:33:51 00:01:18 00:09:11
8 Ben Quinn 1997 AUS 1048 01:03:24 00:17:11 00:01:28 00:34:21 00:01:04 00:09:22
9 Michael G'Sell 1994 USA 1042 01:03:35 00:17:58 00:01:41 00:33:50 00:01:01 00:09:08
10 Brendan Marsh 1995 USA 1045 01:03:42 00:16:42 00:01:29 00:35:20 00:01:09 00:09:04
11 Brian Moore 1997 CAN 1027 01:04:41 00:17:55 00:01:46 00:33:33 00:01:05 00:10:24
12 Nestor Gonzalo Flores Gomez 1997 MEX 1035 01:04:53 00:16:45 00:01:29 00:36:16 00:01:07 00:09:19
13 Avinash Anamalay 1994 TTO 1039 01:05:28 00:18:03 00:01:25 00:35:58 00:01:05 00:08:59
14 Liyang Wang 1993 CAN 1028 01:05:55 00:18:18 00:01:24 00:35:09 00:01:18 00:09:49
15 Sheahan David 1994 IRL 1033 01:06:01 00:19:21 00:01:52 00:33:50 00:01:18 00:09:43
16 Yann Bouchez 1997 CAN 1026 01:06:18 00:19:33 00:01:37 00:33:46 00:01:21 00:10:02
17 Carlos Enrique Herrera Peña 1994 MEX 1037 01:06:24 00:18:36 00:01:34 00:34:54 00:01:27 00:09:55
18 Addison Furry 1997 USA 1040 01:11:10 00:19:40 00:02:09 00:36:46 00:01:56 00:10:41
19 Steven Gianakas 1993 USA 1041 01:15:18 00:21:12 00:02:13 00:40:07 00:01:19 00:10:30
20 Andrew Coley 1994 GBR 1030 01:15:39 00:24:23 00:01:41 00:36:45 00:01:09 00:11:42
21 Erik Larson 1994 USA 1044 01:21:06 00:22:04 00:02:45 00:43:09 00:01:25 00:11:45
Program notes:

Draft Legal
Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, David Markham/CAN.
Race Referees: Ross Capill/NZL, Ulf Schuetze/CAN.
Competition Jury: David Markham/CAN, Loreen Barnett/CAN, Paul Huyer/CAN.
Distances: First Run 5 km (2 laps); Bike 20 km (2 laps); 2nd Run 2.5 km (1 lap)