Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Carolyn Craik 1963 GBR 5778 07:11:51 00:54:58 00:03:44 03:43:54 00:03:09 02:26:08
2 Diane Miller 1967 CAN 5768 07:25:55 00:49:14 00:03:03 03:43:11 00:02:30 02:47:59
3 Nadia Leach 1967 CAN 5765 07:48:16 01:03:07 00:04:33 03:51:33 00:04:23 02:44:42
4 Hillie Van'T Klooster 1967 CAN 5774 07:52:25 01:04:19 00:04:23 03:42:37 00:02:56 02:58:12
5 Nancy Heimbecker 1967 CAN 5764 07:52:42 01:00:59 00:05:04 03:49:31 00:02:33 02:54:37
6 Sheri Jones 1966 USA 5795 08:03:39 00:57:42 00:04:37 04:00:27 00:02:24 02:58:32
7 Diana Thaxter 1964 CAN 5773 08:05:59 00:56:46 00:10:38 03:55:42 00:03:50 02:59:05
8 Yumiko Kawakami 1964 JPN 5782 08:07:00 01:05:51 00:06:00 04:01:32 00:05:13 02:48:27
9 Laurie Abrams 1964 USA 5789 08:10:25 00:49:34 00:03:40 03:56:54 00:03:58 03:16:20
10 Kim Michael-Lee 1963 USA 5796 08:10:55 00:56:09 00:03:25 03:54:42 00:02:28 03:14:12
11 Sue Van Huyssteen 1965 GBR 5779 08:15:17 00:59:33 00:04:24 04:03:34 00:02:49 03:04:58
12 Akiko Minagawa 1965 JPN 5783 08:15:50 01:08:03 00:09:38 04:06:06 00:05:09 02:46:56
13 Erica Mantay 1965 CAN 5767 08:22:49 00:57:42 00:04:34 04:17:02 00:03:07 03:00:26
14 Rhonda Cook 1964 CAN 5757 08:23:49 00:57:22 00:05:36 04:16:22 00:04:06 03:00:24
15 Helen Rapin 1967 CAN 5770 08:24:42 00:55:07 00:04:45 03:59:29 00:03:52 03:21:31
16 Karen Blamick 1963 USA 5792 08:28:17 00:58:04 00:03:36 04:17:55 00:03:39 03:05:05
17 Dalene Baron 1965 CAN 5756 08:34:19 01:03:04 00:06:19 04:09:33 00:04:39 03:10:46
18 Nancy Fedeyko 1965 CAN 5761 08:38:17 00:53:25 00:05:15 04:25:17 00:03:41 03:10:41
19 Keiko Nakakarumai 1964 JPN 5784 08:55:46 01:00:20 00:06:52 04:20:45 00:06:17 03:21:34
20 Beth Warren 1966 USA 5797 08:56:15 01:12:34 00:05:52 04:22:09 00:03:15 03:12:27
21 Bergeron Crystal 1964 CAN 5758 08:56:27 00:58:43 00:05:48 04:08:45 00:08:32 03:34:41
22 Lorien Abbey 1967 USA 5788 09:05:45 01:02:54 00:06:04 04:25:25 00:04:09 03:27:15
23 Christine Haveland 1965 GIB 5781 09:17:44 01:05:43 00:05:46 04:24:25 00:03:34 03:38:17
24 Lucy Harkness 1965 USA 5794 09:22:04 00:57:45 00:05:21 04:16:20 00:04:08 03:58:31
25 Diane Webb 1967 AUS 5798 09:23:39 00:59:42 00:04:04 04:31:22 00:03:39 03:44:54
26 Hilary Haliburton 1963 CAN 5763 09:28:31 00:54:29 00:05:50 04:20:05 00:07:44 04:00:24
27 Mo Callahan 1963 USA 5793 09:35:39 00:57:12 00:04:22 04:24:51 00:03:12 04:06:04
28 Julia Black Bonner 1966 USA 5791 09:39:32 01:01:47 00:05:51 04:20:58 00:04:09 04:06:49
29 Kikuyo Yoshida 1966 JPN 5785 09:40:32 01:05:02 00:15:28 04:50:25 00:09:31 03:20:07
30 Lisa Spalding 1964 CAN 5772 09:51:50 01:11:51 00:06:55 04:53:31 00:07:06 03:32:28
31 Shelly-Lynne Scott 1966 CAN 5771 09:57:18 01:08:52 00:04:19 04:15:18 00:03:38 04:25:14
32 Kathryn Mackinnon 1965 CAN 5766 10:41:17 01:12:07 00:08:00 04:55:10 00:07:21 04:18:41
DNF Diane Farmer 1966 CAN 5760 DNF 01:03:59 00:05:45 04:22:28 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, Jorge Garcia/ESP. Race referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury, Jorge García/ESP, Antonio Fernandez/ESP, Kim Van Bruggen/CAN.
Distances: Swim 3 km (1 lap); Bike 120 km (25 km + 2x47.5 km); Run 30 km (3 laps)
Water temperature 21.7ºC, Air temperature 18.6ºC. Wetsuits allowed.